Jan BakelandtsJan Bakelandts (Reprezentacja Belgii) po pięknej walce z Thomasem Voecklerem (Europcar) zdobył Wielką Nagrodę Walonii. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step) zajął 5. miejsce!

Trasa belgijskiego klasyku liczyła 203,1 kilometra i kończyła się 3 kilometrowym, finałowym podjazdem pod cytadelę w Namur. Od samego startu na zawodników czekały liczne hopki i wietrzne odcinki.

Długo na czele kręciła 10. osobowa grupka harcowników. Znajdowali się tam m.in: Niki Teprstra (Omega Pharma – Quick Step) oraz były mistrz świata juniorów – 20-letni stażysta FDJ.fr, Oliver Le Gac. Harcowników skasowano na ostatnich 30 kilometrach i po chwili rozpoczęły się kontrataki.

Wkrótce na czele pojawili się Jan Bakelandts (Reprezentacja Belgii) i Mathias Frank (BMC Racing). Po kilku kilometrach doskoczył do nich Thomas Voeckler (Europcar). Przewaga trójki na 13 km przed kreską wynosiła 31 sekund. Gonić próbował ich Sylvain Chavanel (Omega Pharma – Quick Step), ale Francuz nie dał rady.

Pracę w peletonie rozpoczęli więc kolarze Omega Pharma – Quick Step. Mocne tempo Chavanela na przedostatnim podjeździe podzieliło grupę. Tuż przed wjazdem do Namur oderwał się Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step). Wraz z mistrzem Polski pojechała jeszcze dwójka zawodników.

Rozpoczynając finałowy podjazd, grupka “Kwiatka” miała 20 sekund straty do prowadzących. W połowie wzniesienia pod Cytadelę osłabł Frank i na czele o zwycięstwo walczyli Voeckler i Bakelandts. Doświadczony Francuz źle wszedł w ostatni zakręt, co znacznie ułatwiło finisz Belgowi – jadącemu w tym wyścigu w barwach swojej narodowej reprezentacji. Trzecie miejsce zajął Szwajcar, a Kwiatkowski na mecie uplasował się na 5. miejscu.