Michał OlejnikBenoît Daeninck (CC Nogent-sur-Oise) został zwycięzcą amatorskiego rankingu Francuskiego Związku Kolarskiego. Michał Olejnik (USSA Pavilly Barentin), zajął w tej klasyfikacji bardzo dobre, jedenaste miejsce.

Doświadczony Benoît Daeninck zgromadził na swoim koncie aż 61808 punktów. 32-letni Francuz, który ma za sobą w przeszłości dwa sezony w kontynentalnej grupie Roubiaix-Lille Metropole dokonał tego, dzięki znakomitej postawie w wyścigach UCI. Kolarz najlepszej francuskiej ekipy amatorskiej CC Nogent-sur-Oise, wygrał w tym roku trzy klasyki kategorii 1.2 UCI.

Ekipa braci Olejnik – USSA Pavilly Barentin dysponowała w tym sezonie licencją DN2 (druga dywizja we francuskim kolarstwie amatorskim). Kolarze z Bydgoszczy nie mogli m.in dlatego, startować w większej ilości wyścigów z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Co za tym idzie, mieli mniejszą pulę punktów do zdobycia. Pomimo tego, Michał Olejnik w rankingu zajął 11. miejsce (20528 pkt.) Młodszy z braci – Tomasz (13820 pkt) uplasował się na 31. miejscu. Łącznie sklasyfikowano grubo ponad 2 tysiące seniorów i orlików.

Niech nie zwiedzie Państwa nazwa „amatorskiego rankingu”. We Francji poziom kolarstwa na nieco niższym szczeblu niż zawodowstwo, jest w dalszym ciągu o niebo lepsze niż w Polsce. Mowa tu nie tylko o finansach, organizacji wyścigów, ale także o samych umiejętnościach kolarzy. Olejnik wyprzedził m.in 20-letniego Olivera Le Gac – byłego mistrza świata juniorów i od nowego sezonu kolarza FDJ.fr, klubowego kolegę Alexisa Gougearda (od nowego sezonu Ag2r La Mondiale), Samuela Plouhnieca (w przeszłości Cofidis) oraz Adama Yatesa (drugiego zawodnika Tour de l`Avenir, od nowego sezonu prawdopodobnie Orica GreenEdge) oraz Pierra Drancourta (w przeszłości Bouygues Telecom).