chernetskiySergey Chernetskiy (Katusha) wygrał pierwszy etap i został liderem Tour des Fjords. Drugie miejsce zajął młodziutki Mike Teunissen (Rabobank Development Team), a trzecie Zico Waeytens (Topsport Vlaanderen – Baloise).

Pierwszy etap Tour des Fjords prowadził z Valle do Stavanger. Kolarze mieli do przebycia dystans 202 km, w pierwszej części etapu zmagając się z podjazdami. Od samego początku było bardzo nerwowo, mieliśmy kilka prób odjazdów.

Skuteczny okazał się ten, w który zabrali się: Lars Petter Nordhaug (Belkin Pro Cycling Team), Sergey Chernetskiy (Katusha), Zico Waeytens (Topsport Vlaanderen – Baloise) i Mike Teunissen (Rabobank Development Team).

Najsprytniejszy okazał się Chernetskiy, który już z dobrej strony pokazał się na Tour de Pologne. Zawodnik Katushy urwał się współtowarzyszom ucieczki kilka kilometrów przed metą i samotnie przejechał kreskę. Drugie miejsce wywalczył młody zawodnik młodzieżowego Rabobanku, Mike Teunissen. Trzeci był Zico Waeytens (Topsport Vlaanderen – Baloise). Najszybciej z peletonu finiszował kolejny młodzian, Florian Senechal (Etixx -Ihned).

Ponad 9 minut do zwycięzcy stracił jedyny Polak w stawce, Łukasz Wiśniowski (Etixx -Ihned).

Wyniki:

1 CHERNETSKIY Sergey Katusha Team 16 20 5:19:35

2 TEUNISSEN Mike Rabobank Development Team 11 12 0:17

3 WAEYTENS Zico Topsport Vlaanderen – Baloise 6 7 ,,

4 NORDHAUG Lars Petter Belkin Pro Cycling Team 5 5 ,,

5 SENECHAL Florian Etixx -Ihned 4 4 0:52

6 BOL Jetse Belkin Pro Cycling Team 2 3 ,,

7 VAN ASBROECK Tom Topsport Vlaanderen – Baloise 2 ,,

8 GODRIE Stan Rabobank Development Team 1 ,,

9 SELIG Rüdiger Katusha Team ,,

10 VANMARCKE Sep Belkin Pro Cycling Team ,,

11 HUREL Tony Team Europcar ,,

12 KRISTOFF Alexander Katusha Team ,,

13 HOELGAARD Daniel Etixx -Ihned ,,

14 VAN DER LIJKE Nick Rabobank Development Team ,,

15 TANNER David Belkin Pro Cycling Team ,,

16 HALLER Marco Katusha Team ,,

17 LAMPAERT Yves Topsport Vlaanderen – Baloise 0:55

18 STAUFF Andreas Team MTN Qhubeka ,,

19 SMITH Dion Champion System Pro Cycling Team ,,

20 LUDVIGSSON Fredrik Team People4you – Unaas Cycling ,,

21 JACOBSEN Tormod Hausken Team Oster Hus – Ridley ,,

22 BREEN Vegard Team Joker – Merida ,,

23 FRIEDEMANN Matthias Champion System Pro Cycling Team ,,

24 BLIKRA Haavard Team Oster Hus – Ridley ,,

25 SLIK Ivar Rabobank Development Team ,,

26 DYRNES Kristian Team Oster Hus – Ridley ,,

27 REIHS Michael Team Cult Energy ,,

28 BERGER Hakon Frengstad Team Ringeriks – Kraft Look ,,

29 BERGSLAND Jon Oneco Cycling Team ,,

30 BRAMMEIER Matthew Champion System Pro Cycling Team ,,

31 BOSMAN Gert-Jan Rabobank Development Team ,,

32 KONRAD Patrick Etixx -Ihned ,,

33 VAN OVERBERGHE Arthur Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

34 BUGGE Vegard Robinson Team Joker – Merida ,,

35 ZEPUNTKE Ruben Rabobank Development Team ,,

36 JEROME Vincent Team Europcar ,,

37 HOEM Bjorn Tore Nilsen Team Plussbank ,,

38 RONNING VINTHER Troels Team Cult Energy ,,

39 WAGNER Robert Belkin Pro Cycling Team ,,

40 VALGREN ANDERSEN Michael Team Cult Energy ,,

41 LUKKEDAHL Řivind Team Ringeriks – Kraft Look ,,

42 SALOMEIN Jarl Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

43 ERLAND Andreas Team Plussbank ,,

44 TULIK Angelo Team Europcar ,,

45 EIDSHEIM Filip Team Oster Hus – Ridley ,,

46 SCHMIDT Petter Team Plussbank ,,

47 BERNAUDEAU Giovanni Team Europcar ,,

48 REMME Stian Team Joker – Merida ,,

49 SKJERPING Kristoffer Team Joker – Merida ,,

50 HUSHOVD Thor Norway ,,

51 AASVOLD Lorents Ola Team Plussbank ,,

52 VAN HECKE Preben Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

53 GRONDAHL JANSEN Amund Team Plussbank ,,

54 LEEZER Tom Belkin Pro Cycling Team ,,

55 BELL Zach Champion System Pro Cycling Team ,,

56 LUNKE Sindre Team Plussbank ,,

57 LINDSTED-HURUM Sondre ,,

58 HNIK Karel Etixx -Ihned ,,

59 NIKOLAEV Sergey Katusha Team ,,

60 STEENSEN Andre Team Cult Energy ,,

61 SBARAGLI Kristian Team MTN Qhubeka ,,

62 JENSEN August Team Oster Hus – Ridley ,,

63 NAULEAU Bryan Team Europcar ,,

64 TEN DAM Laurens Belkin Pro Cycling Team ,,

65 RUSSOM ALEM Meron Team MTN Qhubeka ,,

66 STEROBO Rasmus Team Cult Energy ,,

67 BYSTRŘM Sven Erik Team Oster Hus – Ridley ,,

68 MINNAARD Marco Rabobank Development Team ,,

69 RAZUMOV Maksim Katusha Team ,,

70 BORGERSEN Reidar Bohlin Team Joker – Merida ,,

71 LANDA Oscar Team Oster Hus – Ridley 1:07

72 GINGSJö Alexander Team People4you – Unaas Cycling ,,

73 HERMANSEN Sindre Eid Team Ringeriks – Kraft Look ,,

74 KLEIVEN Njĺl Norway 1:09

75 KRISTOFFERSEN Anders Team Ringeriks – Kraft Look 1:21

76 HAUGEN Henrik Steen Team Ringeriks – Kraft Look 1:23

77 HOELGAARD Markus Etixx -Ihned 1:37

78 BřRRESEN Magnus Oneco Cycling Team 2:10

79 SVENDSEN Oskar Team Joker – Merida 2:13

80 POTGIETER Bradley Team MTN Qhubeka 2:26

81 WORMSEN Kristoffer Team Ringeriks – Kraft Look 2:34

82 KřRNER Max Emil Team Ringeriks – Kraft Look ,,

83 LŘVIK Asmund Norway ,,

84 EIKING Odd Christian Norway 8:35

85 SORTVEIT Sondre Gjerdevik Team Joker – Merida ,,

86 WüRTZ SCHMITZ Mads Team Cult Energy 9:15

87 WISNIOWSKI Lukasz Etixx -Ihned ,,

88 JANG Chan Jae Champion System Pro Cycling Team ,,

89 CORT NIELSEN Magnus Team Cult Energy ,,

90 BOBRIDGE Jack Belkin Pro Cycling Team ,,

91 KOREVAAR Merijn Rabobank Development Team ,,

92 AVERY Clinton Champion System Pro Cycling Team 10:21

93 HANNESTAD Christian Oneco Cycling Team ,,

94 FISKA Oystein Team Ringeriks – Kraft Look ,,

95 NESS HAAVE Marius Oneco Cycling Team ,,

96 WESEMANN Martin Team MTN Qhubeka ,,

97 LINDAU Philip Team People4you – Unaas Cycling 11:55

98 LAENGEN Řystein Stake Oneco Cycling Team ,,

99 GJOLBERG Adrian Team Joker – Merida ,,

100 LANDA Andreas Oneco Cycling Team ,,

101 MřRLAND Morten Team Plussbank ,,

102 ANDERSEN Oddbjorn Klomsten Norway ,,

103 VANGSTAD Andreas Team Plussbank ,,

104 REZA Kevin Team Europcar ,,

105 BELKOV Maxim Katusha Team ,,

106 KRITSKIY Timofey Katusha Team ,,

107 VAN BILSEN Kenneth Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

108 BOUVRY Dieter Etixx -Ihned ,,

109 WILMANN Frederik Norway ,,

110 GRMAY Tsgabu Gebremaryam Team MTN Qhubeka ,,

111 OJAVEE Mart Champion System Pro Cycling Team ,,

112 MERTENS Tim Topsport Vlaanderen – Baloise 14:22

113 CLAUSEN Patrick Team Cult Energy 17:16

114 KOGSTAD RINGHEIM Jo Team People4you – Unaas Cycling ,,

115 SAN WU Kin Champion System Pro Cycling Team 18:24

116 REGUIGUI Youcef Team MTN Qhubeka 19:26

117 TEWELDE WELDEGABER Jani Team MTN Qhubeka 21:25

DNF CHAVANEL Sébastien Team Europcar –

DNF GALTA Frederik Strand Team Oster Hus – Ridley –

DNF VERHELST Louis Etixx -Ihned –

DNF JOHANSEN Sebastian Ferner Team People4you – Unaas Cycling –

DNF ORSET Jonas Team People4you – Unaas Cycling –

DNF HAGEN Krister Oneco Cycling Team –

DNF TURGOT Sébastien Team Europcar –

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga