de rijkeDrużyna Cycling Team de Rijke-Shanks wygrała drużynowy prolog na dystansie 5. kilometrów. Pierwszym liderem wyścigu Volta a Portugal em Bicicleta Liberty Seguros został Christoph Pfingsten.

Na początek 75. edycji Volta a Portugal em Bicicleta Liberty Seguros organizatorzy zaserwowali zawodnikom drużynowy prolog na dystansie pięciu kilometrów. Najszybciej ten krótki dystans przejechała holenderska ekipa Cycling Team de Rijke-Shanks. Dwie sekundy stracił Leopard – Trek Continental Team, a kolejną sekundę dłużej na trasie była francuska drużyna Sojasun. Liderem po pierwszym dniu jest Christoph Pfingsten.

W wyścigu mamy jednego Polaka. Miejmy nadzieję, że Karol Domagalski (Caja Rural-Seguros RGA) po bezbarwnym występie w Tour de Pologne, na trasach w Portugalii pokusi się o lepszy wynik. W ubiegłym roku na jednym z etapów zajął drugie miejsce, zapewne jego kibice nie mieliby nic przeciwko powtórce takiego sukcesu. Póki co Karol, wraz ze swoją drużyną, zajął czternaste miejsce w stawce siedemnastu ekip.

Wyniki:

1 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke-Shanks 0:06:39

2 Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks

3 Kobus Hereijgers (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks

4 Sean De Bie (Bel) Leopard-Trek 0:00:02

5 Fabio Silvestre (Por) Leopard-Trek

6 Jesus Ezquerra (Spa) Leopard-Trek

7 Yannick Talabardon (Fra) Sojasun 0:00:03

8 Fabrice Jeandesboz (Fra) Sojasun

9 Jean-Lou Paiani (Fra) Sojasun

10 Sergey Klimov (Rus) Rusvelo 0:00:06

11 Pavel Kochetkov (Rus) Rusvelo

12 Alexander Serov (Rus) Rusvelo

13 Alexander Rybakov (Rus) Rusvelo

14 John Murphy (USA) Unitedhealthcare 0:00:07

15 Marc De Maar (AHo) Unitedhealthcare

16 Adrian Hegyvary (USA) Unitedhealthcare

17 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling

18 Sébastian Hinault (Fra) IAM Cycling

19 Aleksejs Saramotins LET19820408 IAM Cycling

20 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling

21 Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling

22 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling

23 Ignatas Konovalovas (Ltu) MTN-Qhubeka

24 Sergio Pardilla (Spa) MTN-Qhubeka

25 Gerald Ciolek (Ger) MTN-Qhubeka

26 Martin Reimer (Ger) MTN-Qhubeka

27 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN-Qhubeka

28 Ferekalski Debesay (Eri) MTN-Qhubeka

29 Johann Van Zyl (RSA) MTN-Qhubeka

30 Piero Baffi (Ita) Leopard-Trek 0:00:09

31 Filipe Cardoso (Por) Efapel-Glassdrive 0:00:11

32 Arkaitz Duran (Spa) Efapel-Glassdrive

33 Ricardo Vilela (Por) Efapel-Glassdrive

34 Rui Sousa (Por) Efapel-Glassdrive

35 César Fonte (Por) Efapel-Glassdrive

36 Sergio Sousa (Por) Efapel-Glassdrive

37 Hugo Sabido (Por) La Alumíníos-Antarte

38 Pedro Paulinho (Por) La Alumíníos-Antarte

39 André Mourato (Por) La Alumíníos-Antarte

40 Rafael Silva (Por) La Alumíníos-Antarte

41 Bruno Silva (Por) La Alumíníos-Antarte

42 Dominic Klemme (Ger) IAM Cycling 0:00:12

43 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling

44 Samuel Caldeira (Por) OFM-Quinta Da Lixa 0:00:13

45 Eduard Prades (Spa) OFM-Quinta Da Lixa

46 Gustavo Veloso (Spa) OFM-Quinta Da Lixa

47 Delio Fernandez (Spa) OFM-Quinta Da Lixa

48 Mario Costa (Por) OFM-Quinta Da Lixa

49 Alejandro Marque (Spa) OFM-Quinta Da Lixa

50 Luis Fernandes (Por) OFM-Quinta Da Lixa

51 Helder Oliveira (Por) OFM-Quinta Da Lixa

52 Antonio Barbio (Por) Ceramica Flaminia-Fondriest

53 Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia-Fondriest

54 Matteo Fedi (Ita) Ceramica Flaminia-Fondriest

55 Amaro Antunes (Por) Ceramica Flaminia-Fondriest

56 Antonio Santoro (Ita) Ceramica Flaminia-Fondriest

57 Alfredo Balloni (Ita) Ceramica Flaminia-Fondriest

58 Andrea Piechele (Ita) Ceramica Flaminia-Fondriest

59 Sergey Pomoshnikov (Rus) Rusvelo

60 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Continental Team Astana 0:00:16

61 Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Continental Team Astana

62 Ilya Davidenok (Kaz) Continental Team Astana

63 Roman Semyonov (Kaz) Continental Team Astana

64 Marco Benfatto (Ita) Continental Team Astana

65 Daniil Fominykh (Kaz) Continental Team Astana

66 Vladislav Gorbunov (Kaz) Continental Team Astana

67 Alexandr Shushemoin (Kaz) Continental Team Astana

68 Nazar Jumabekov (Kaz) Continental Team Astana

69 Renaud Dion (Fra) Bretagne-Séché Environnement 0:00:17

70 Vegard Laengen (Nor) Bretagne-Séché Environnement

71 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne-Séché Environnement

72 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement

73 Clement Koretzky (Fra) Bretagne-Séché Environnement

74 Erwann Corbel (Fra) Bretagne-Séché Environnement

75 Jean Marc Bideau (Fra) Bretagne-Séché Environnement

76 Hernani Broco (Por) Efapel-Glassdrive

77 Nuno Ribeiro (Por) Efapel-Glassdrive

78 Jóni Brandão (Por) Efapel-Glassdrive

79 Manuel Cardoso (Por) Caja Rural-Seguros RGA 0:00:20

80 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA

81 Enzo Moyano (Arg) Caja Rural-Seguros RGA

82 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural-Seguros RGA

83 Yelko Gomez (Pan) Caja Rural-Seguros RGA

84 Danail Petrov (Bul) Caja Rural-Seguros RGA

85 Ramon Domene (Spa) Caja Rural-Seguros RGA

86 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA

87 Ilnur Zakarin (Rus) Rusvelo 0:00:21

88 Carlos Oyarzun (Chi) Louletano-Dunas Douradas 0:00:22

89 Raul De Mateos (Spa) Louletano-Dunas Douradas

90 Antonio Olmo (Spa) Louletano-Dunas Douradas

91 Luis Silva (Por) Louletano-Dunas Douradas

92 Rui Vinhas (Por) Louletano-Dunas Douradas

93 Micael Isidoro (Por) Louletano-Dunas Douradas

94 Raul Alarcon (Spa) Louletano-Dunas Douradas

95 Ricardo Ferreira (Por) Rádio Popular-Onda 0:00:23

96 Adrian Lopez (Spa) Rádio Popular-Onda

97 Celio Sousa (Por) Rádio Popular-Onda

98 Daniel Silva (Por) Rádio Popular-Onda

99 Domingos Gonçalves (Por) Rádio Popular-Onda

100 Virgilio Santos (Por) Rádio Popular-Onda

101 Nuno Matos (Por) Rádio Popular-Onda

102 Huub Duijn (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks 0:00:24

103 Adrian Palomares (Spa) Cyclingteam De Rijke-Shanks

104 Dion Beukenboom (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks

105 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks

106 Fabien Schmidt (Fra) Sojasun 0:00:26

107 Javier Ramirez (Spa) Rádio Popular-Onda 0:00:27

108 David Gutierrez (Spa) Rádio Popular-Onda 0:00:28

109 Jimmy Engoulvent (Fra) Sojasun 0:00:29

110 Eugeni Alafaci (Ita) Leopard-Trek

111 Leonid Krasnov (Rus) Rusvelo 0:00:30

112 Daniel Mestre (Por) Banco Bic-Carmim

113 João Pereira (Por) Banco Bic-Carmim

114 Henrique Casimiro (Por) Banco Bic-Carmim

115 Bruno Sancho (Por) Banco Bic-Carmim

116 David Livramento (Por) Banco Bic-Carmim

117 Tomas Swift Metcalfe (GBr) Banco Bic-Carmim

118 Igor Silva (Ang) Banco Bic-Carmim

119 Diogo Nunes (Por) Banco Bic-Carmim

120 Jay Robert Thomson (RSA) MTN-Qhubeka

121 Jaco Venter (RSA) MTN-Qhubeka

122 Florian Guillou (Fra) Bretagne-Séché Environnement 0:00:31

123 Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks 0:00:35

124 Tom Thill (Lux) Leopard-Trek 0:00:36

125 Francisco Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:00:39

126 Walter Da Silva (Ang) Banco Bic-Carmim

127 David Gabburo (Ita) Ceramica Flaminia-Fondriest 0:00:41

128 Jorge Montenegro (Arg) Louletano-Dunas Douradas 0:00:42

129 Jesus Rosendo (Spa) OFM-Quinta Da Lixa 0:00:43

130 Andrea Manfredi (Ita) Ceramica Flaminia-Fondriest

131 Joel Zangerie (Lux) Leopard-Trek 0:00:44

132 Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks 0:00:51

133 Alexandr Pliuschin (Mda) IAM Cycling

134 Artur Ershov (Rus) Rusvelo 0:00:54

135 Sébastian Duret (Fra) Bretagne-Séché Environnement 0:00:57

136 António Carvalho (Por) La Alumíníos-Antarte 0:00:58

137 Edgar Pinto (Por) La Alumíníos-Antarte

138 Hugo Sancho (Por) La Alumíníos-Antarte

139 Marcio Barbosa (Por) La Alumíníos-Antarte

140 Olivier Hofstetter (Swi) Leopard-Trek 0:01:01

141 Victor Valinho (Por) Louletano-Dunas Douradas

142 Paul Poux (Fra) Sojasun 0:01:06

143 Davide Frattini (Ita) Unitedhealthcare 0:01:08

144 Jan Hirt (Cze) Leopard-Trek 0:01:19

145 Igor Boev (Rus) Rusvelo 0:01:24

146 Robert Foster (Ger) Unitedhealthcare 0:01:40

147 Rony Martias (Fra) Sojasun 0:02:25

148 Maxime Daniel (Fra) Sojasun

149 Etienne Tortelier (Fra) Sojasun 0:02:28

150 Aldo Ilesic (Slo) Unitedhealthcare

151 Martyn Irvine (Irl) Unitedhealthcare 0:03:26

152 Jacob Keough (USA) Unitedhealthcare

153 Danny Summerhill (USA) Unitedhealthcare

 

Foto:www.volta-portugal.com

Arek Waluga