_etap5miasta1372967739083065800Piąty etap Tour de Pologne to jeden z cięższych, polskich odcinków tego wyścigu. Meta znajduje się w Zakopanem.

Kolarze wystartują z Nowego Targu, by po 160 kilometrach dojechać do stolicy Tatr – Zakopanego. Na dwóch rundach po 40. kilometrów każda, czeka sześć górskich premii, w tym trzy 1. kategorii oraz trzy 2. kategorii. W Poroninie dodatkowo wyznaczono lotną premię. Podjazdy nie są może bardzo wymagające (zwłaszcza dla zawodników WorldTour), jednak ich duża liczba powinna wprowadzić selekcję. Meta znajduje się 4 kilometry po ostatnim z podjazdów pod Drogę do Olczy.

 

Profil:

5nowytarg-zakopane1373044777099914100

Podjazdy:

untitled

Zobaczymy, czy kolarze z czołówki klasyfikacji generalnej będą walczyli na górskich premiach o bonifikaty czasowe, czy też wolą zachować siły na piątkowy etap do Bukowiny Tatrzańskiej oraz na sobotnią czasówkę w Krakowie. My po cichu liczymy na aktywną jazdę polskich kolarzy, a zwłaszcza Sylwestra Szmyda (Movistar) i Przemysława Niemca (Lampre-Merida). Z pewnością ci, którzy chcą walczyć o klasyfikację górską na 70. Tour de Pologne – muszą zabrać się w odjazd i walczyć o punkty.

Jeśli dojdzie do finiszu z mniejszej grupy, jednym z faworytów z pewnością będzie Michał Gołaś (Omega Pharma – Quick Step). Były mistrz Polski pokazywał już w tym wyścigu, że jest szybki, a czwartek dzięki cięższej trasie, jego szanse powinny wzrosnąć. Groźny z pewnością będzie także Daniele Ratto (Cannondale), który na podobnych etapach w tegorocznym wyścigu Dookoła Katalonii plasował się w pierwszej piątce.

Faworyci według naszosie.pl:

1. Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step)
2. Ben Swift (Omega Pharma – Quick Step)
3. Daniele Ratto (Cannondale)

 

Relacje telewizyjne:

TVP (Krzysztof Wyrzykowski i Piotr Sobczyński) – Plan transmisji
Eurosport (Tomasz Jaroński i Dariusz Baranowski – Plan transmisji

 

mapki: tourdepologne.pl

Andrzej