wildKirsten Wild (Reprezentacja Holandii) wygrała po finiszu z peletonu pierwszy etap Giro Rosa (Giro d’Italia Internazionale Femminile). Drugie miejsce zajęła Marianne Vos (Rabobank-Liv Giant), a trzecie Marta Tagliaferro (MCipollini-Giordana). Vos, dzięki wygranym na lotnych premiach, jest pierwszą liderką imprezy.

Pierwszy etap 24. edycji wyścigu Giro Rosa prowadził z Giovinazzo do Margherita de Savioa i liczył 124,3 km. Do wyścigu przystąpiło 20 kobiecych drużyn, na czele z triumfatorką edycji 2011 i 2012, Marianne Vos (Rabobank-Liv Giant). Polskę reprezentowała Malgorzata Jasińska (MCipollini-Giordana).

Kobiecy peleton jechał dziś dość spokojnie, a pojedyncze akcje szybko były kasowane. Jedyną górską premię wygrała Valentina Scandolara (MCipollini-Giordana), która do jutrzejszego etapu założy koszulkę liderki klasyfikacji górskiej. Dwie lotne premie były popisem Marianne Vos. Na pierwszej była lepsza od dwóch zawodniczek Hitec Products UCK: Julie Leth i Cecilie Gotaas Johnsen. Na drugiej jej wyższość uznać musiały: Adrie Visser (Boels – Dolmans Cycling Team) i Aizhan Zhaparova (Rusvelo).

O zwycięstwie zadecydował finisz z dużego peletonu, który nie zdołał się już podzielić. Tym razem to nie Vos uniosła ręce w geście triumfu. Marnianne zajęła drugie miejsce, a wygrała dziś Kirsten Wild (Reprezentacja Holandii). Na trzecim stopniu podium stanęła Marta Tagliaferro (MCipollini-Giordana).

Dzięki lotnym finiszom to Marianne Vos (Rabobank-Liv Giant) jest pierwszą liderką Giro Rosa.

Wyniki:

1 WILD Kirsten Netherlands 2:53:55

2 VOS Marianne Rabobank-Liv Giant ,,

3 TAGLIAFERRO Marta MCipollini-Giordana ,,

4 JANELIUNAITE Edita Pasta Zara – Cogeas ,,

5 KOZONCHUK Oxana RusVelo ,,

6 VAN VLEUTEN Annemiek Rabobank-Liv Giant ,,

7 OLDS Shelley Team TIBCO – To The Top ,,

8 HALL Lauren United States ,,

9 KITCHEN Lauren Wiggle Honda Pro Cycling ,,

10 TREVISI Anna Vaiana – Fondriest ,,

11 AMIALIUSIK Alena Be Pink ,,

12 GUARISCHI Barbara Vaiana – Fondriest ,,

13 HOSKING Chloe Hitec Products UCK ,,

14 MOOLMAN PASIO Ashleigh Lotto Belisol Ladies ,,

15 LARI Marina Servetto Footon ,,

16 HANNES Kaat Lotto Belisol Ladies ,,

17 SAN SEBASTIAN LASA Irene Bizkaia-Durango ,,

18 SCANDOLARA Valentina MCipollini-Giordana ,,

19 CUCINOTTA Annalisa Servetto Footon ,,

20 VAN DIJK Ellen Team Specialized- Lululemon ,,

21 ELVIN Gracie Orica – AIS ,,

22 GILMORE Rochelle Wiggle Honda Pro Cycling ,,

23 VAN SEVEREN Celine Lotto Belisol Ladies ,,

24 RATTO Rossella Hitec Products UCK ,,

25 HOSKINS Melissa Orica – AIS ,,

26 VANNUCCI Chiara Vaiana – Fondriest ,,

27 BORGATO Giada Pasta Zara – Cogeas ,,

28 FERRAND-PREVOT Pauline Rabobank-Liv Giant ,,

29 BITTO Irene Top Girls Fassa Bortolo ,,

30 VYSOTSKA Yevgenia S.C. Michela Fanini Rox ,,

31 BASTIANELLI Marta Faren-Let’s Go Finland ,,

32 HOGAN Joanne Bizkaia-Durango ,,

33 MACLEAN Jessie Orica – AIS ,,

34 SANGUINETI Ilaria Be Pink ,,

35 FIORI Jennifer Top Girls Fassa Bortolo ,,

36 MANEEPHAN Jutatip S.C. Michela Fanini Rox ,,

37 GUARNIER Megan Rabobank-Liv Giant ,,

38 D’ETTORE Alessandra Vaiana – Fondriest ,,

39 CILVINAITE Inga Pasta Zara – Cogeas ,,

40 SMALL Carmen Team Specialized- Lululemon ,,

41 CORSET Ruth Bizkaia-Durango ,,

42 LAUREN Tamayo United States ,,

43 KOSTER Anouska Netherlands ,,

44 CORNOLTI Veronica Servetto Footon ,,

45 VISSER Adrie Boels – Dolmans Cycling Team ,,

46 CROMWELL Tiffany Orica – AIS ,,

47 STEPHENS Lauren Team TIBCO – To The Top ,,

48 BURCHENKOVA Alexandra RusVelo ,,

49 BIANNIC Aude S.C. Michela Fanini Rox ,,

50 CAUZ Francesca Top Girls Fassa Bortolo ,,

51 LETH Julie Hitec Products UCK ,,

52 SOSNA Katazyna Vaiana – Fondriest ,,

53 JOHNSEN Cecilie Gotaas Hitec Products UCK ,,

54 COLLINS Emily Wiggle Honda Pro Cycling ,,

55 HÄUSLER Claudia Team TIBCO – To The Top ,,

56 VALENTINI Elena Top Girls Fassa Bortolo ,,

57 ZHAPAROVA Aizhan RusVelo ,,

58 VILLUMSEN Linda Melanie Wiggle Honda Pro Cycling ,,

59 DREXEL Ingrid Pasta Zara – Cogeas ,,

60 KIESANOWSKI Joanne Team TIBCO – To The Top ,,

61 GULUMA Serika Mitchell Vaiana – Fondriest ,,

62 VARGAS VILLAMIL Lorena Maria Pasta Zara – Cogeas ,,

63 TAYLOR Carlee Lotto Belisol Ladies ,,

64 KASPER Romy Boels – Dolmans Cycling Team ,,

65 KUCHINSKAYA Elena RusVelo ,,

66 GILLOW Shara Orica – AIS ,,

67 EPELDE BIKENDI Mireia S.C. Michela Fanini Rox ,,

68 LAWS Sharon Lotto Belisol Ladies ,,

69 VAN DER BREGGEN Anna Netherlands ,,

70 SAARELAINEN Sari MCipollini-Giordana ,,

71 SANCHIS CHAFER Anna Bizkaia-Durango ,,

72 DEFILE Corinna Servetto Footon ,,

73 ALGISI Alice Be Pink ,,

74 JASINSKA Malgorzta MCipollini-Giordana ,,

75 CHULKOVA Anastasiya RusVelo ,,

76 FERRIER-BRUNEAU Christelle Faren-Let’s Go Finland ,,

77 HOEKSMA Ilona Netherlands ,,

78 PIETERS Amy Netherlands ,,

79 ZORZI Susanna Faren-Let’s Go Finland ,,

80 BRAND Lucinda Rabobank-Liv Giant ,,

81 DE BAAT Kim Boels – Dolmans Cycling Team ,,

82 WORRACK Trixi Team Specialized- Lululemon ,,

83 GUDERZO Tatiana MCipollini-Giordana ,,

84 ABBOTT Mara United States ,,

85 MCGRATH Kristin United States ,,

86 STEVENS Evelyn Team Specialized- Lululemon ,,

87 ANTOSHINA Tatiana MCipollini-Giordana ,,

88 WALLE Brianna United States ,,

89 GRIFI Sara MCipollini-Giordana ,,

90 SANTESTEBAN GONZALEZ Ane Bizkaia-Durango ,,

91 DAAMS Jessie Boels – Dolmans Cycling Team ,,

92 BATAGELJ Polona Bizkaia-Durango ,,

93 ROWNEY Loren Team Specialized- Lululemon ,,

94 KNETEMANN Roxane Rabobank-Liv Giant ,,

95 RIST Liisi S.C. Michela Fanini Rox ,,

96 FAHLIN Emilia Hitec Products UCK ,,

97 WINDER Ruth United States ,,

98 SCHWEIZER Doris Be Pink ,,

99 STULTIENS Sabrina ,,

100 VAN WANROIJ Marieke Boels – Dolmans Cycling Team ,,

101 SPRATT Amanda Orica – AIS ,,

102 BLAAK Chantal Team TIBCO – To The Top ,,

103 MARTINI Alessia Vaiana – Fondriest ,,

104 SLAPPENDEL Iris Rabobank-Liv Giant ,,

105 DE BOER Sophie Netherlands ,,

106 ESKAMENDI GIL Dorleta Bizkaia-Durango ,,

107 DVORAK Andrea United States ,,

108 MUCCIOLI Dalia Be Pink ,,

109 VIECELI Lara S.C. Michela Fanini Rox ,,

110 WILES Tayler Team Specialized- Lululemon ,,

111 DE VRIES Marijn Lotto Belisol Ladies ,,

112 STEFANI Francesca Top Girls Fassa Bortolo ,,

113 BERLATO Elena Top Girls Fassa Bortolo ,,

114 GRASSI Giuseppina Faren-Let’s Go Finland ,,

115 FORTIN Véronique Pasta Zara – Cogeas ,,

116 WILLIAMS Georgia Be Pink ,,

117 VALSECCHI Silvia Be Pink ,,

118 LUPERINI Fabiana Faren-Let’s Go Finland ,,

119 CECCHINI Elena Faren-Let’s Go Finland ,,

120 SCHWAGER Patricia Faren-Let’s Go Finland ,,

121 STACHER Ally Team Specialized- Lululemon ,,

122 PITEL Edwige S.C. Michela Fanini Rox ,,

123 BASTIANELLI Valentina Vaiana – Fondriest ,,

124 CARRETTA Valentina MCipollini-Giordana ,,

125 FRAPPORTI Simona Be Pink ,,

126 BJřRNSRUD Miriam Hitec Products UCK ,,

127 HOLCOMB Janel United States 1:26

128 ROMANYUTA Evgeniya RusVelo 1:31

129 INTINO Azzurra S.C. Michela Fanini Rox ,,

130 NANNI Giorgia Servetto Footon ,,

131 BORTOLOTTI Simona Servetto Footon ,,

132 NIEMINEN Jutta Faren-Let’s Go Finland ,,

133 GLAESSER Jasmin Team TIBCO – To The Top ,,

134 RUZICKOVA Martina Pasta Zara – Cogeas ,,

135 MARCELLI Emma Servetto Footon ,,

136 SLIK Rozanne Netherlands ,,

137 PIEROBON Chiara Top Girls Fassa Bortolo ,,

138 TROTT Emma Boels – Dolmans Cycling Team ,,

139 BRAS Martine Boels – Dolmans Cycling Team ,,

140 NORIEGA Mayalen Bizkaia-Durango 1:42

141 ELLA Michal Lotto Belisol Ladies 1:45

142 DOTTI Jasmine Servetto Footon ,,

143 GUNNEWIJK Loes Orica – AIS 4:49

144 HAGIWARA Mayuko Wiggle Honda Pro Cycling 6:07

145 SCHOONBAERT Kim Lotto Belisol Ladies ,,

146 KNOL Willeke Netherlands 6:20

147 BECKER Charlotte Wiggle Honda Pro Cycling ,,

148 SCHNITZMEIER Ana Bianca Wiggle Honda Pro Cycling ,,

149 BRONZINI Giorgia Wiggle Honda Pro Cycling 6:22

151 Unknown Pasta Zara – Cogeas ,,

DNF COLCLOUGH Katie Team Specialized- Lululemon –

DNF GU Sungeun Orica – AIS –

 

Klasyfikacja generalna:

1st Vos Marianne (Rabo Woman Cycling Team)

2nd Wild Kirsten (Holland Team) a 2”

3rd Tagliaferro Marta (MCipollini Giordana) a 8”

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga