Passo Pordoi70. wyścig kolarski Tour de Pologne, który rozpocznie się 27. lipca, będzie najbardziej górzystym wyścigiem w swojej historii. To ze względu na dwa etapy we włoskich Dolomitach, gdzie aż roi się od legendarnych przełęczy. Dyrektor generalny firmy Lang Team i Tour de Pologne Czesław Lang zna te wzniesienia jak własną kieszeń i chętnie opowiada o ich charakterystyce.

Od 2010 roku patronem górskich premii i fundatorem różowej koszulki dla najlepszego górala Tour de Pologne jest firma Tauron Polska Energia. W maju przedstawiciele firm Tauron i Lang Team przedłużyli umowę o współpracy.

– Bardzo się cieszę, że Tauron pozostanie częścią naszego narodowego projektu. Dzięki temu polska firma otrzyma olbrzymią promocję za granicą. Tour de Pologne to nie tylko emocje sportowe, ale także promowanie marki i tworzenie pozytywnego wizerunku na najwyższym poziomie – mówi Czesław Lang.

Górskich premii Tauron na trasie 70. Tour de Pologne będzie łącznie dwadzieścia cztery (trzynaście podjazdów, z których część pokonywana jest kilkukrotnie). Osiem wzniesień to premie pierwszej kategorii (cztery we Włoszech i cztery w Polsce). Na nich toczyć się będzie walka o sekundy do klasyfikacji generalnej i o punkty w klasyfikacji górskiej Tauron. Te szczyty dadzą kolarzom mocno w kość, a kibicom zapewnią sportowe emocje.

Dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang zna podjazdy w Dolomitach jak własną kieszeń – przez siedem lat ścigał się po nich we włoskich grupach zawodowych. Podczas wytyczania trasy polski wicemistrz olimpijski przejechał na rowerze region Trentino w towarzystwie innego legendarnego kolarza Francesco Mosera. Dziś opowiada o szczegółach premii górskich Tauron w regionie Trenitino.

Premie górskie I. kategorii Tauron Polska Energia na trasie 70. Tour de Pologne.

Madonna di Campiglio (1. etap)

Miejscowość w Dolomitach to słynne centrum sportów zimowych. Odbywają się tu zawody w Pucharze Świata w narciarstwie alpejskim. Droga do położonej na wysokości 1522 m n.p.m miejscowości jest także areną wielu wyścigów kolarskich. Podjazd ma 13 kilometrów długości o średnim nachyleniu 5,6 procenta. Tu znajduje się meta pierwszego etapu.

Miejscowość Madonna di Campiglio wielokrotnie gościła wyścig Giro d’Italia. Pamiętam, że ja także wiele razy ścigałem się w tym miejscu. Podjazd zaczyna się od średniego, ale regularnego nachylenia. Im bliżej końca, tym robi się trudniej. Nie jest to może typowa góra, raczej taki dojazd do górskiej miejscowości. Ale na pewno jest to ciekawa i wymagająca premia, na której dojdzie do pierwszej walki między faworytami – opisuje Czesław Lang.

Passo Pampeago (2. etap)

Jeden z legendarnych podjazdów w regionie Trentino. Słynie z bardzo stromych zboczy, maksymalne nachylenie dochodzi tu do 15 procent. W Tour de Pologne kolarze pokonają podjazd od strony Cavalese. Zasadnicza wspinaczka ma 8 kilometrów o średnim nachyleniu 10 procent.

Podjazd był miejscem słynnych akcji w Giro d’Italia, wygrywał tu między innymi Marco Pantani. Ostatni raz meta etapu Giro została tu wytyczona w 2012 roku. Zwyciężył Joaquim Rodríguez. W 70. Tour de Pologne Passo Pampeago będzie jedną z trzech premii Tauron pierwszej kategorii na trasie drugiego etapu.

– To bardzo ciężka wspinaczka. Droga jest wąska i stroma. Przypomina to nasz Gliczarów, tylko że podjazd jest znacznie dłuższy, przez co o wiele bardziej wymagający – opisuje Czesław Lang.

Passo Costalunga (2. etap)

Przełęcz Costalunga przyciąga turystów zimą i latem, bo jest doskonałym miejscem wypadowym do kilku pięknych masywów górskich. Podjazd o długości 10 kilometrów i średnim nachyleniu 5 procent znalazł się w tym roku na trasie królewskiego etapu Giro d’Italia. Na 70. Tour de Pologne będzie to ostatnia premia Tauron przed finiszem na Passo Pordoi (na zdjęciu).

– Jest to podobny podjazd jak do Madonna di Campiglio. Droga jest szeroka i początkowo wznosi się łagodnie do góry. Można tu podjąć próbę ataku, jeśli ktoś chciałby zaskoczyć liderów – mówi dyrektor Czesław Lang.

Passo Pordoi (2. etap)

„Polskie Pordoi” – taki tytuł we włoskiej prasie pojawił się, gdy ogłoszono przebieg trasy Tour de Pologne. Włosi wykonali ukłon w stronę Czesława Langa, oddając mu do dyspozycji legendarne miejsce dla kolarstwa w Italii. Tu znajduje się meta drugiego etapu. Będzie to kluczowe wzniesienie dla losów klasyfikacji generalnej.

– Kolarze podczas Giro d’Italia wspinali się na Pordoi już blisko pięćdziesiąt razy. Na szczycie znajduje się pomnik Fausto Coppiego, który był jednym z najwybitniejszych włoskich kolarzy. Gdy Coppi tu finiszował, na drodze nie było jeszcze asfaltu. Pordoi to ikona kolarstwa, podobnie jak Mont Ventoux czy Galibier. Na specjalnym monumencie graweruje się nazwiska kolarzy, którzy wygrywali tu etapy. Cieszę się, że dojdzie tu nazwisko zwycięzcy drugiego etapu Tour de Pologne – kończy dyrektor generalny 70. Tour de Pologne Czesław Lang.

70 Tour de Pologne 2013

Źródło: Lang Team