Proliga 2013Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) po przerwie, spowodowanej kontuzją, powraca do rywalizacji ProLigi. Lider klasyfikacji nie stanął na starcie Memoriału Grundmana i Wizowskiego, ale jego najgroźniejszy rywal i kolega z zespołu Mateusz Taciak nie poprawił swego dorobku w tej imprezie i nadal ma dwa punkty straty do Rutkiewicza.

Rozpoczynający się w czwartek, 13 czerwca Małopolski Wyścig Górski poprzedzony będzie w środę tradycyjnym kryterium o Złoty Pierścień Krakowa, rozgrywanym w samym sercu miasta. Jego wyniki  nie są zaliczane do klasyfikacji wyścigowej, ale wszyscy uczestnicy MWG mają obowiązek stanąć na jego starcie. Cała środa będzie zresztą w Krakowie kolarskim świętem, odbędzie się bowiem szereg imprez, w tym dla młodzieży oraz Wielka Gala Rowerowa i wyścigi dla najmłodszych.

Sam wyścig rozpocznie się 152-kilometrowym etapem z Trzebini do Miechowa. Na trasie znalazły się trzy lotne i dwie górskie premie – w Myślachowicach i Nowej Górze.  Teren jest pagórkowaty, a meta na miechowskim rynku znajduje się na lekkim podjeździe.

2013_1_profil

Piątkowy, drugi etap prowadzi z Niepołomic do Jodłowca, ma 149 km długości i jest już znacznie trudniejszy. Najbardziej da się we znaki kolarzom pokonywana trzykrotnie pętla w okolicach Jodłowca, na której znajduje się męczący podjazd do premii górskiej w Kostrzy.

2013_2_profil

Podobny charakter ma ostatni, trzeci etap prowadzący dwoma pętlami w okolicach Niedzicy. Start i meta znajdują się przy zaporze w Niedzicy, a na 118 kilometrowej trasie rozegranych zostanie aż pięć górskich premii, ze słynnym podjazdem do Gliczarowa. Przed rokiem to właśnie na ostatnim etapie, z premią górską w Gliczarowie, Marek Rutkiewicz zapewnił sobie końcowe zwycięstwo w MWG. Za nim uplasowali się Marek Cieślik i Mariusz Witecki (obaj Bank BGŻ) i to właśnie ci kolarze będą kandydatami do czołowych lokat w tegorocznej edycji.

2013_3_profil

Czołówka polskich zawodowców będzie jednak miała trudne zadanie, bowiem na liście startowej znalazło się aż 13 silnych zespołów zagranicznych. Są wśród nich między innymi Christina Watches  ze Stafanem Schumacherem i Angelo Furlanem, mocna słoweńska Adria Mobil, czeski Bauknecht z jednym z bohaterów poprzedniej edycji Stanislavem Kozubkiem i groźny na górskich trasach Team Colombia z Juanem Arango.

Po siedmiu dotychczasowych wyścigach ProLigi Marek Rutkiewicz ma 201 punktów i wyprzedza Mateusza Taciaka – 199 pkt. Trzeci – Jarosław Marycz ma 90 pkt, a czwarty – Grzegorz Stępniak zgromadził ich dotychczas 85. Wszyscy czterej reprezentują CCC Polsat Polkowice. Na piątym miejscu sklasyfikowany jest Kamil Gradek z BDC MarcPol – 78 pkt.

Informacja prasowa

Profile: www.mwg.info.pl