nibaliVincenzo Nibali (Astana) wygrał górską czasówkę i umocnił się na pozycji lidera Giro d’Italia. Drugie miejsce zajął dziś Samuel Sanchez (Euskaltel – Euskadi), a trzeci Damiano Caruso (Cannondale). Rafał Majka (Saxo – Tinkoff) odzyskał koszulkę najlepszego młodzieżowca!

Dziś przed kolarzami był etap prawdy. Górska czasówka o długości ponad 20 km miała pokazać, kto będzie walczył o najwyższe trofea tegorocznego Giro d’Italia. Etap rozpoczynał się na wysokości 187 metrów w Mori, a kończył w Polsie na wysokości 1205 m. Liczby dnia to: 20,6 km podjazdu, średnie nachylenie 5 %, maksymalne 10 %. Jak zapowiadał Przemek Niemiec: “Jazda w trupa.”

Bardzo długo na prowadzeniu utrzymywał się Stephen Cummings (BMC), który zanotował czas 47 minut i 8 sekund. Nie wyprzedzili go między innymi: Christian Vandevelde (Garmin – Sharp) czy Manuele Boaro (Saxo – Tinkoff). Zrobił to dopiero Eros Capecchi (Movistar), który był lepszy o 13 sekund. Później prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Kiedy na platformie startowej pojawił się Rafał Majka (Saxo – Tinkoff), liderem był Stef Clement (Blanco) – 46 minut i 5 sekund, przed Dario Cataldo (Sky) – 46 minut i 10 sekund, a trzeci Ben Gastauer (Ag2r La Mondiale) – 46 minut i 43 sekundy.

Kolejnym wirtualnym liderem etapu został Damian Caruso (Cannondale) – 45 minut i 49 sekund. Wkrótce pokonał go Samuel Sanchez (Euskaltel – Euskadi), który wyprzedził Włocha o 22 sekundy. Na półmetku Rafał Majka przegrywał o jedną sekundę z Carlosem Betancurem (Ag2r La Mondiale)! Kolejną sekundę tracił Przemek Niemiec (Lampre – Merida). Obaj Polacy jechali bardzo dobrze i czekaliśmy jak poradzą sobie w drugiej części dystansu.

Kolejny na półmetku był Michele Scarponi (Lampre – Merida), który wykręcił najlepszy czas (21 minut).  Nie najlepiej pojechali pierwszą część Mauro Santambrogio (Vini Fantini) i Rigoberto Uran (Sky). Cadel Evans (BMC) tracił do Scarponiego aż minutę po przejechaniu 9,45 km. Zdecydowanie najlepszy wynik w tym miejscu wykręcił Vincenzo Nibali (Astana) – 20 minut i 28 sekund!

Drugą część podjazdu mocno pokonał Rafał Majka, który miał na mecie czas 45 minut i 54 sekundy. Carlos Betancur (Ag2r La Mondiale) przegrał z Rafałem 7 sekund, co oznaczało, że to Rafał jest znów posiadaczem białej koszulki dla najlepszego młodzieżowca!!! Brawo Rafał!!! Dzięki swojej postawie Rafał awansował na 6 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Przemek Niemiec także pojechał bardzo dobrze i uzyskał czas 46 minut i 25 sekund.  Na mecie było widać, że polski kolarz dał z siebie wszystko. Jeszcze lepiej pojechał jego kolega z drużyny, Michele Scarponi. Włoch nie wyprzedził Samu Sancheza, ale wskoczył na wirtualne podium etapowe, tuż przed Rafałem Majką.

Kolejny na mecie był Rigoberto Uran (Sky), który zanotował czas gorszy o sekundę od Rafała. Cadel Evans (BMC), który zmaga się z chorobą, przyjechał do mety w czasie 47 minut i 5 sekund. Zdecydowanie najlepszy czas wykręcił Vincenzo Nibali, który pokonał Sancheza o 58 sekund!

Rafał Majka zakończył czasówkę na piątym miejscu, Przemek Niemiec był dwunasty. Michał Gołaś (OPQS) zajął 147 miejsce.

Wyniki:

1 Vincenzo NIBALI ITA AST 44:29:00

2 Samuel SANCHEZ GONZALEZ ESP EUS 58

3 Damiano CARUSO ITA CAN +1:20

4 Michele SCARPONI ITA LAM +1:21

5 Rafal MAJKA POL TST +1:25

6 Rigoberto URAN URAN COL SKY +1:26

7 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ COL ALM +1:32

8 Stef CLEMENT NED BLA +1:36

9 Dario CATALDO ITA SKY +1:41

10 Danilo DI LUCA ITA VIN +1:52

11 Evgeny PETROV RUS TST +1:54

12 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM +1:56

13 Fabio Andres DUARTE AREVALO COL COL +1:59

14 Wilco KELDERMAN NED BLA +1:59

15 Domenico POZZOVIVO ITA ALM +2:11

16 Franco PELLIZOTTI ITA AND +2:12

17 Ben GASTAUER LUX ALM +2:14

18 Francis MOUREY FRA FDJ +2:15

19 José HERRADA LOPEZ ESP MOV +2:16

20 Thomas DANIELSON USA GRS +2:21

21 Yury TROFIMOV RUS KAT +2:22

22 Kanstantsin SIUTSOU BLR SKY +2:25

23 Eros CAPECCHI ITA MOV +2:26

24 Mauro SANTAMBROGIO ITA VIN +2:33

25 Cadel EVANS AUS BMC +2:36

26 Stephen CUMMINGS GBR BMC +2:39

27 Steven KRUIJSWIJK NED BLA +2:48

28 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA ESP MOV +2:49

29 Robert GESINK NED BLA +2:55

30 Fabio FELLINE ITA AND +2:58

31 Tiago MACHADO POR RLT +3:02

32 Vladimir KARPETS RUS MOV +3:05

33 Diego ROSA ITA AND +3:07

34 Tanel KANGERT EST AST +3:19

35 Giovanni VISCONTI ITA MOV +3:20

36 Serge PAUWELS BEL OPQ +3:21

37 Tobias LUDVIGSSON SWE ARG +3:22

38 Manuele BOARO ITA TST +3:29

39 Robert KISERLOVSKI CRO RLT +3:46

40 Juan Manuel GARATE ESP BLA +3:53

41 Jérôme PINEAU FRA OPQ +3:54

42 Christian KNEES GER SKY +3:58

43 Steve MORABITO SUI BMC +3:59

44 Xabier ZANDIO ECHAIDE ESP SKY +4:02

45 Sergio Luis HENAO MONTOYA COL SKY +4:06

46 Thomas DEKKER NED GRS +4:08

47 Vladimir GUSEV RUS KAT +4:08

48 Emanuele SELLA ITA AND +4:09

49 Jorge AZANZA SOTO ESP EUS +4:11

50 Christian VANDEVELDE USA GRS +4:16

51 Leonardo Fabio DUQUE COL COL +4:21

52 Darwin ATAPUMA HURTADO COL COL +4:24

53 Rafael VALLS FERRI ESP VCD +4:24

54 Johan LE BON FRA FDJ +4:26

55 Miguel MINGUEZ AYALA ESP EUS +4:26

56 Frederik VEUCHELEN BEL VCD +4:29

57 Brian BULGAC NED LTB +4:30

58 Jose Rodolfo SERPA PEREZ COL LAM +4:35

59 Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN ESP EUS +4:35

60 Edoardo ZARDINI ITA BAR +4:35

61 Salvatore PUCCIO ITA SKY +4:36

62 Juan Jose COBO ACEBO ESP MOV +4:38

63 Daniele PIETROPOLLI ITA LAM +4:39

64 Danilo HONDO GER RLT +4:45

65 Patrick GRETSCH GER ARG +4:48

66 Sacha MODOLO ITA BAR +4:52

67 Robert VRECER SLO EUS +4:54

68 Petr IGNATENKO RUS KAT +4:54

69 Pavel BRUTT RUS KAT +4:55

70 Ivan SANTAROMITA ITA BMC +4:59

71 Giampaolo CARUSO ITA KAT +4:59

72 Martijn KEIZER NED VCD +5:00

73 Francis DE GREEF BEL LTB +5:01

74 Rob RUIJGH NED VCD +5:02

75 Dominique ROLLIN CAN FDJ +5:04

76 Dirk BELLEMAKERS NED LTB +5:05

77 Giairo ERMETI ITA AND +5:06

78 Gorka VERDUGO MARCOTEGUI ESP EUS +5:10

79 Adam HANSEN AUS LTB +5:11

80 Thomas DAMUSEAU FRA ARG +5:13

81 Christian MEIER CAN OGE +5:14

82 Lars Ytting BAK DEN LTB +5:15

83 Danilo WYSS SUI BMC +5:15

84 Sonny COLBRELLI ITA BAR +5:16

85 Gianluca BRAMBILLA ITA OPQ +5:18

86 Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ COL COL +5:25

87 Grega BOLE SLO VCD +5:25

88 Pieter WEENING NED OGE +5:26

89 Mads CHRISTENSEN DEN TST +5:27

90 Alex DOWSETT GBR MOV +5:27

91 Kristijan DURASEK CRO LAM +5:35

92 Francesco Manuel BONGIORNO ITA BAR +5:36

93 Stefano LOCATELLI ITA BAR +5:36

94 Paul MARTENS GER BLA +5:37

95 Albert TIMMER NED ARG +5:41

96 Dmitriy GRUZDEV KAZ AST +5:41

97 Fabio ARU ITA AST +5:42

98 Koen DE KORT NED ARG +5:44

99 Nicola BOEM ITA BAR +5:50

100 Willem WAUTERS BEL VCD +5:52

101 Alessandro PRONI ITA VIN +5:53

102 Jesse SERGENT NZL RLT +5:53

103 Hubert DUPONT FRA ALM +5:53

104 Luke DURBRIDGE AUS OGE +5:54

105 Maurits LAMMERTINK NED VCD +5:57

106 Stefano GARZELLI ITA VIN +5:57

107 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ +5:58

108 George BENNETT NZL RLT +5:58

109 Valerio AGNOLI ITA AST +5:59

110 Fabio SABATINI ITA CAN +6:01

111 Robert HUNTER RSA GRS +6:03

112 Elia VIVIANI ITA CAN +6:05

113 Jackson RODRIGUEZ VEN AND +6:08

114 Laurent PICHON FRA FDJ +6:08

115 Matteo RABOTTINI ITA VIN +6:09

116 Brett LANCASTER AUS OGE +6:15

117 Svein TUFT CAN OGE +6:15

118 Ricardo MESTRE POR EUS +6:17

119 Paolo TIRALONGO ITA AST +6:18

120 Marco MARCATO ITA VCD +6:22

121 Danny PATE USA SKY +6:22

122 Maarten TJALLINGII NED BLA +6:22

123 Paolo LONGO BORGHINI ITA CAN +6:24

124 Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ COL AND +6:25

125 Giacomo NIZZOLO ITA RLT +6:29

126 Ramunas NAVARDAUSKAS LTU GRS +6:29

127 Simone STORTONI ITA LAM +6:31

128 Frederik WILLEMS BEL LTB +6:34

129 Alan MARANGONI ITA CAN +6:37

130 Tiziano DALL’ANTONIA ITA CAN +6:39

131 Vicente REYNES MIMO ESP LTB +6:46

132 Roberto FERRARI ITA LAM +6:46

133 Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF SWE AST +6:47

134 Julien VERMOTE BEL OPQ +6:47

135 Pablo LASTRAS GARCIA ESP MOV +6:48

136 Luca PAOLINI ITA KAT +6:52

137 Iljo KEISSE BEL OPQ +6:53

138 Filippo POZZATO ITA LAM +6:54

139 Peter STETINA USA GRS +6:58

140 Rory SUTHERLAND AUS TST +6:59

141 Rafael ANDRIATO BRA VIN +7:00

142 Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS COL COL +7:04

143 Ioannis TAMOURIDIS GRE EUS +7:13

144 Luka MEZGEC SLO ARG +7:14

145 Andrey ZEITS KAZ AST +7:17

146 Daniel OSS ITA BMC +7:22

147 Michal GOLAS POL OPQ +7:22

148 Francisco José VENTOSO ALBERDI ESP MOV +7:29

149 Yaroslav POPOVYCH UKR RLT +7:35

150 Pim LIGTHART NED VCD +7:41

151 Wilson Alexander MARENTES TORRES COL COL +7:43

152 Guillaume BONNAFOND FRA ALM +7:46

153 Cameron WURF AUS CAN +7:53

154 Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA POR RLT +7:56

155 Matteo TRENTIN ITA OPQ +7:57

156 Bruno PIRES POR TST +8:00

157 Mark CAVENDISH GBR OPQ +8:05

158 Gert DOCKX BEL LTB +8:05

159 Jarlinson PANTANO COL COL +8:09

160 Jens KEUKELEIRE BEL OGE +8:18

161 Bert DE BACKER BEL ARG +8:22

162 Stefano PIRAZZI ITA BAR +8:28

163 Marco CANOLA ITA BAR +8:38

164 Cayetano José SARMIENTO TUNARROSA COL CAN +8:47

165 Kenny DE HAES BEL LTB +8:53

166 Jens MOURIS NED OGE +9:07

167 Oscar GATTO ITA VIN +9:28

168 Cristiano SALERNO ITA CAN +9:33

169 Adam BLYTHE GBR BMC +11:42

170 Davide APPOLLONIO ITA ALM +11:47

171 Manuel BELLETTI ITA ALM +14:31

172 Maxim BELKOV RUS KAT +14:44

 

Klasyfikacja generalna:

1 Vincenzo NIBALI Italy AST 73:55:58

2 Cadel EVANS Australia BMC +4:02

3 Rigoberto URAN URAN Colombia SKY +4:12

4 Michele SCARPONI Italy LAM +5:14

5 Przemyslaw NIEMIEC Poland LAM +6:09

6 Rafal MAJKA Poland TST +6:45

7 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ Colombia ALM +6:47

8 Mauro SANTAMBROGIO Italy VIN +7:30

9 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA Spain MOV +8:36

10 Samuel SANCHEZ GONZALEZ Spain EUS +9:34

11 Domenico POZZOVIVO Italy ALM +9:45

12 Robert GESINK Netherlands BLA +10:19

13 Franco PELLIZOTTI Italy AND +10:27

14 Tanel KANGERT Estonia AST +11:02

15 Yury TROFIMOV Russia KAT +11:24

16 Robert KISERLOVSKI Croatia RLT +12:05

17 Sergio Luis HENAO MONTOYA Colombia SKY +15:24

18 Wilco KELDERMAN Netherlands BLA +17:03

19 Evgeny PETROV Russia TST +20:20

20 Darwin ATAPUMA HURTADO Colombia COL +25:58

21 Francis DE GREEF Belgium LTB +28:13

22 Francis MOUREY France FDJ +28:27

23 Damiano CARUSO Italy CAN +29:38

24 Steven KRUIJSWIJK Netherlands BLA +31:11

25 Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN Spain EUS +31:59

26 Danilo DI LUCA Italy VIN +33:33

27 José HERRADA LOPEZ Spain MOV +35:50

28 Jose Rodolfo SERPA PEREZ Colombia LAM +37:16

29 Diego ROSA Italy AND +38:22

30 Fabio Andres DUARTE AREVALO Colombia COL +45:14

31 Rafael VALLS FERRI Spain VCD +46:39

32 Juan Manuel GARATE Spain BLA +47:14

33 Hubert DUPONT France ALM +50:14

34 Ivan SANTAROMITA Italy BMC +50:48

35 Giovanni VISCONTI Italy MOV +56:49

36 Tiago MACHADO Portugal RLT +58:31

37 Jorge AZANZA SOTO Spain EUS +1:00:23

38 Kanstantsin SIUTSOU Belarus SKY +1:01:56

39 Steve MORABITO Switzerland BMC +1:03:35

40 Giampaolo CARUSO Italy KAT +1:09:39

41 Valerio AGNOLI Italy AST +1:10:46

42 Fabio FELLINE Italy AND +1:11:37

43 Petr IGNATENKO Russia KAT +1:11:39

44 Pieter WEENING Netherlands OGE +1:14:03

45 Vladimir KARPETS Russia MOV +1:14:18

46 Fabio ARU Italy AST +1:21:32

47 Jarlinson PANTANO Colombia COL +1:22:52

48 Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ Colombia AND +1:24:11

49 Stefano PIRAZZI Italy BAR +1:25:45

50 Ben GASTAUER Luxembourg ALM +1:28:40

51 Jackson RODRIGUEZ Venezuela AND +1:29:27

52 Thomas DAMUSEAU France ARG +1:30:15

53 Emanuele SELLA Italy AND +1:30:52

54 Stef CLEMENT Netherlands BLA +1:32:55

55 Rob RUIJGH Netherlands VCD +1:33:12

56 Thomas DANIELSON United States GRS +1:36:04

57 Peter STETINA United States GRS +1:38:05

58 Luca PAOLINI Italy KAT +1:38:13

59 Matteo RABOTTINI Italy VIN +1:39:41

60 Michal GOLAS Poland OPQ +1:40:37

61 Simone STORTONI Italy LAM +1:42:13

62 Dario CATALDO Italy SKY +1:42:51

63 Francisco José VENTOSO ALBERDI Spain MOV +1:45:05

64 Bruno PIRES Portugal TST +1:50:07

65 Christian KNEES Germany SKY +1:53:41

66 Vladimir GUSEV Russia KAT +1:54:51

67 Paolo LONGO BORGHINI Italy CAN +1:55:08

68 Paul MARTENS Germany BLA +1:55:09

69 Salvatore PUCCIO Italy SKY +1:55:39

70 Kristijan DURASEK Croatia LAM +1:56:11

71 Jens KEUKELEIRE Belgium OGE +1:56:19

72 Francesco Manuel BONGIORNO Italy BAR +1:56:39

73 Gorka VERDUGO MARCOTEGUI Spain EUS +1:58:20

74 Serge PAUWELS Belgium OPQ +1:59:55

75 Leonardo Fabio DUQUE Colombia COL +2:01:21

76 Adam HANSEN Australia LTB +2:03:31

77 Patrick GRETSCH Germany ARG +2:04:39

78 Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA Portugal RLT +2:06:02

79 Marco MARCATO Italy VCD +2:06:09

80 Eros CAPECCHI Italy MOV +2:06:34

81 Koen DE KORT Netherlands ARG +2:09:04

82 Daniele PIETROPOLLI Italy LAM +2:09:24

83 Dominique ROLLIN Canada FDJ +2:09:57

84 Frederik VEUCHELEN Belgium VCD +2:11:23

85 Ramunas NAVARDAUSKAS Lithuania GRS +2:14:11

86 Danilo WYSS Switzerland BMC +2:14:18

87 Robert VRECER Slovenia EUS +2:15:06

88 Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ Colombia COL +2:18:41

89 Pablo LASTRAS GARCIA Spain MOV +2:20:44

90 Sonny COLBRELLI Italy BAR +2:22:00

91 Cristiano SALERNO Italy CAN +2:22:06

92 Lars Ytting BAK Denmark LTB +2:22:38

93 Xabier ZANDIO ECHAIDE Spain SKY +2:22:58

94 Cayetano José SARMIENTO TUNARROSA Colombia CAN +2:24:23

95 Rory SUTHERLAND Australia TST +2:24:44

96 Oscar GATTO Italy VIN +2:24:47

97 Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF Sweden AST +2:25:19

98 Alessandro PRONI Italy VIN +2:26:50

99 Martijn KEIZER Netherlands VCD +2:27:03

100 Stefano LOCATELLI Italy BAR +2:27:05

101 Danilo HONDO Germany RLT +2:28:20

102 Guillaume BONNAFOND France ALM +2:28:47

103 Fabio SABATINI Italy CAN +2:29:22

104 Gert DOCKX Belgium LTB +2:32:52

105 Paolo TIRALONGO Italy AST +2:32:54

106 Manuele BOARO Italy TST +2:33:32

107 Vicente REYNES MIMO Spain LTB +2:34:50

108 Christian VANDEVELDE United States GRS +2:37:08

109 Tobias LUDVIGSSON Sweden ARG +2:39:04

110 Stefano GARZELLI Italy VIN +2:39:09

111 Johan LE BON France FDJ +2:40:51

112 Juan Jose COBO ACEBO Spain MOV +2:41:51

113 Matteo TRENTIN Italy OPQ +2:42:02

114 Pavel BRUTT Russia KAT +2:42:14

115 Frederik WILLEMS Belgium LTB +2:43:58

116 Alan MARANGONI Italy CAN +2:44:15

117 Tiziano DALL’ANTONIA Italy CAN +2:44:36

118 Elia VIVIANI Italy CAN +2:45:11

119 Andrey ZEITS Kazakhstan AST +2:45:18

120 George BENNETT New Zealand RLT +2:45:19

121 Filippo POZZATO Italy LAM +2:46:05

122 Sacha MODOLO Italy BAR +2:47:11

123 Brett LANCASTER Australia OGE +2:47:35

124 Gianluca BRAMBILLA Italy OPQ +2:47:37

125 Luka MEZGEC Slovenia ARG +2:49:14

126 Dirk BELLEMAKERS Netherlands LTB +2:49:47

127 Jérôme PINEAU France OPQ +2:49:59

128 Mads CHRISTENSEN Denmark TST +2:55:34

129 Grega BOLE Slovenia VCD +2:55:46

130 Cameron WURF Australia CAN +2:58:51

131 Mark CAVENDISH Great Britain OPQ +2:59:10

132 Giacomo NIZZOLO Italy RLT +2:59:16

133 Albert TIMMER Netherlands ARG +2:59:38

134 Julien VERMOTE Belgium OPQ +3:00:16

135 Danny PATE United States SKY +3:01:06

135 Maarten TJALLINGII Netherlands BLA +3:01:06

137 Nicola BOEM Italy BAR +3:04:46

138 Edoardo ZARDINI Italy BAR +3:07:58

139 Yaroslav POPOVYCH Ukraine RLT +3:08:26

140 Ricardo MESTRE Portugal EUS +3:13:47

141 Marco CANOLA Italy BAR +3:14:00

142 Daniel OSS Italy BMC +3:14:05

143 Thomas DEKKER Netherlands GRS +3:14:37

144 Christian MEIER Canada OGE +3:15:44

145 Robert HUNTER South Africa GRS +3:16:39

146 Luke DURBRIDGE Australia OGE +3:17:19

147 Brian BULGAC Netherlands LTB +3:17:28

148 Murilo Antonio FISCHER Brazil FDJ +3:19:04

149 Manuel BELLETTI Italy ALM +3:19:09

150 Alex DOWSETT Great Britain MOV +3:20:51

151 Dmitriy GRUZDEV Kazakhstan AST +3:23:26

152 Roberto FERRARI Italy LAM +3:24:47

153 Stephen CUMMINGS Great Britain BMC +3:24:55

154 Jesse SERGENT New Zealand RLT +3:26:33

155 Ioannis TAMOURIDIS Greece EUS +3:28:01

156 Giairo ERMETI Italy AND +3:28:46

157 Svein TUFT Canada OGE +3:29:55

158 Maxim BELKOV Russia KAT +3:31:10

159 Maurits LAMMERTINK Netherlands VCD +3:31:18

160 Kenny DE HAES Belgium LTB +3:36:30

161 Bert DE BACKER Belgium ARG +3:39:21

162 Willem WAUTERS Belgium VCD +3:41:59

163 Pim LIGTHART Netherlands VCD +3:42:12

164 Jens MOURIS Netherlands OGE +3:42:47

165 Iljo KEISSE Belgium OPQ +3:43:26

166 Laurent PICHON France FDJ +3:52:08

167 Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS Colombia COL +3:56:49

168 Miguel MINGUEZ AYALA Spain EUS +3:59:19

169 Wilson Alexander MARENTES TORRES Colombia COL +3:59:44

170 Rafael ANDRIATO Brazil VIN +4:03:50

171 Davide APPOLLONIO Italy ALM +4:04:17

172 Adam BLYTHE Great Britain BMC +4:05:50

 

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga