saganPeter Sagan (Cannondale) po finiszu z peletonu wygrał ostatni etap Amgen Tour of California. Drugi linię mety przekroczył Daniel Schorn (Team NetApp-Endura), a trzeci Tyler Farrar (Garmin-Sharp). Triumfatorem imprezy został Tejay van Garderen (BMC).

Ósmy, ostatni etap Amgen Tour of California prowadził z San Francisco do Santa Rosa i liczył 131,4 km. Był to typowy sprinterski etap i na finiszu można się było spodziewać walki Sagan vs. Reszta Świata. Na ucieczkę zdecydował się trójka zawodników: Antoine Duchesne (Bontrager), Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM)  i Jason McCartney (Bissel). Duża grupa cały czas kontrolowała sytuację, nie pozwalając harcownikom uzyskać przewagi większej niż 4 minuty i 30 sekund.

Najdłużej próbował walczyć Duchesne, ale został on wchłonięty przez rozpędzony peleton około 10 km przed metą. Ostatnie kilometry to formowanie pociągów, w czym prym wiedli kolarze Garmin i Cannondale.

Najszybciej finisz rozpoczął Peter Sagan (Cannondale) i nie dał szans swoim rywalom. To 10 zwycięstwo Słowaka w sezonie, a jednocześnie jego 10 etapowa wygrana w Amgen Tour of California. Drugi był dziś Daniel Schorn (Team NetApp – Endura). a trzeci Tyler Farrar (Garmin – Sharp). Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Tejay van Garderen (BMC).

W pierwszej grupie przyjechał Bartosz Huzarski (Team NetApp – Endura), który ostatecznie zajął 19 miejsce w generalce. Maciej Bodnar (Cannondale), przyjechał kilka sekund po najlepszych, ale to także jego praca była ważna w kontekście sukcesu Petera Sagana.

Najlepszym młodzieżowcem wyścigu został Lawson Craddock (Bontrager). Klasyfikację punktową wygrał Sagan, a najlepszym góralem został Carter Jones (Bissel Pro Cycling). Najlepszą drużyną była ekipa zwycięzcy wyścigu czyli BMC Racing Team.

Wyniki:

1 SAGAN Peter Cannondale Pro Cycling Team 20 30 3:04:07

2 SCHORN Daniel Team NetApp – Endura 14 18 ,,

3 FARRAR Tyler Garmin – Sharp 8 12 ,,

4 MEERSMAN Gianni Omega Pharma – Quick-Step 7 7 ,,

5 HANSON Ken Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 6 4 ,,

6 HUSHOVD Thor BMC Racing Team 5 3 ,,

7 MATTHEWS Michael Orica GreenEDGE 4 2 ,,

8 KEOUGH Jacobe UnitedHealthcare Presented by Maxxis 2 1 ,,

9 CHAVANEL Sylvain Omega Pharma – Quick-Step ,,

10 BRAMMEIER Matthew Champion System Pro Cycling Team ,,

11 FLECHA Juan Antonio Vacansoleil – DCM ,,

12 STUYVEN Jasper Bontrager Cycling Team ,,

13 PIPP Frank Kevin Bissel Pro Cycling ,,

14 VENNELL Jeremy Bissel Pro Cycling ,,

15 ACEVEDO COLLE Janier Alexis Jamis – Hagens Berman ,,

16 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team ,,

17 DEIGNAN Philip UnitedHealthcare Presented by Maxxis ,,

18 FRANK Mathias BMC Racing Team ,,

19 ROMERO AMARAN Luis Jamis – Hagens Berman ,,

20 MEYER Cameron Orica GreenEDGE ,,

21 SCHAR Michael BMC Racing Team ,,

22 ROGERS Michael Team Saxo-Tinkoff ,,

23 DEMPSTER Zakkari Team NetApp – Endura ,,

24 VAN KEIRSBULCK Guillaume Omega Pharma – Quick-Step ,,

25 MANCEBO PEREZ Francisco 5-hour Energy ,,

26 HAGA Chad Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies ,,

27 DIDIER Laurent RadioShack – Leopard ,,

28 CRADDOCK Lawson Bontrager Cycling Team ,,

29 BOOKWALTER Brent BMC Racing Team ,,

30 VOSS Paul Team NetApp – Endura ,,

31 SWEETING Robert 5-hour Energy ,,

32 DE MAAR Marc UnitedHealthcare Presented by Maxxis ,,

33 DOCKER Mitchell Orica GreenEDGE ,,

34 ZAUGG Oliver Team Saxo-Tinkoff ,,

35 VAN POPPEL Boy Vacansoleil – DCM ,,

36 WESTRA Lieuwe Vacansoleil – DCM ,,

37 HUZARSKI Bartosz Team NetApp – Endura ,,

38 SOLADAY Thomas Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies ,,

39 JUNGELS Bob RadioShack – Leopard ,,

40 JONES Carter Bissel Pro Cycling ,,

41 BEYER Chad Champion System Pro Cycling Team ,,

42 BUSCHE Matthew RadioShack – Leopard ,,

43 ZWIZANSKI Scott Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies ,,

44 JACQUES-MAYNES Benjamin Jamis – Hagens Berman ,,

45 VOIGT Jens RadioShack – Leopard ,,

46 IRIZAR ARANBURU Markel RadioShack – Leopard ,,

47 ZUBELDIA AGIRRE Haimar RadioShack – Leopard ,,

48 KONIG Leopold Team NetApp – Endura ,,

49 EUSER Lucas UnitedHealthcare Presented by Maxxis ,,

50 SCHLECK Andy RadioShack – Leopard ,,

51 MANNION Gavin Bontrager Cycling Team ,,

52 BOIVIN Guillaume Cannondale Pro Cycling Team ,,

53 DE LA CRUZ MELGAREJO David Team NetApp – Endura ,,

54 MOINARD Amaël BMC Racing Team ,,

55 CANDELARIO Alex Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:14

56 SULZBERGER Wesley Orica GreenEDGE 0:16

57 JENKINS Max 5-hour Energy ,,

58 KREDER Wesley Vacansoleil – DCM ,,

59 STEMPER James 5-hour Energy 0:19

60 ENGLISH Nathaniel 5-hour Energy ,,

61 VANDBORG Brian Cannondale Pro Cycling Team ,,

62 WREN Tyler Jamis – Hagens Berman ,,

63 GAZVODA Gregor Champion System Pro Cycling Team ,,

64 HOWES Alex Garmin – Sharp ,,

65 ILESIC Aldo Ino UnitedHealthcare Presented by Maxxis 0:25

66 COOKE Baden Orica GreenEDGE ,,

67 PINOTTI Marco BMC Racing Team 0:27

68 BUTLER Chris Champion System Pro Cycling Team ,,

69 MřRKřV Michael Team Saxo-Tinkoff ,,

70 KING Edward Cannondale Pro Cycling Team ,,

71 PUTT Tanner Bontrager Cycling Team ,,

72 BODNAR Maciej Cannondale Pro Cycling Team ,,

73 DRISCOLL James Jamis – Hagens Berman ,,

74 ANTHONY Jesse Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies ,,

75 HAEDO Lucas Sebastian Cannondale Pro Cycling Team ,,

76 AAEN JORGENSEN Jonas Team Saxo-Tinkoff ,,

77 TORCKLER Michael Bissel Pro Cycling ,,

78 WILLIAMS David 5-hour Energy ,,

79 DUGGAN Timothy Team Saxo-Tinkoff ,,

80 KOREN Kristjan Cannondale Pro Cycling Team ,,

81 TOSATTO Matteo Team Saxo-Tinkoff ,,

82 MILNE Shawn 5-hour Energy ,,

83 MCCARTHY Jay Team Saxo-Tinkoff ,,

84 EASTMAN Ryan Bontrager Cycling Team ,,

85 ORAM James Bontrager Cycling Team ,,

86 BALDWIN Christopher Bissel Pro Cycling ,,

87 FAIRLY Caleb Garmin – Sharp ,,

88 PATRICK MCCARTY Jonathan Bissel Pro Cycling ,,

89 DE WEERT Kevin Omega Pharma – Quick-Step 0:36

90 BOECKMANS Kris Vacansoleil – DCM 0:39

91 MEYER Travis Orica GreenEDGE 0:47

92 LINDEMAN Bert-Jan Vacansoleil – DCM ,,

93 VANSUMMEREN Johan Garmin – Sharp 0:50

94 LOUDER Jeff UnitedHealthcare Presented by Maxxis ,,

95 RATHE Jacob Garmin – Sharp ,,

96 DENNIS Rohan Garmin – Sharp 1:01

97 MILLER Carson Jamis – Hagens Berman 1:04

98 TRAKSEL Bobbie Champion System Pro Cycling Team 1:20

99 MURPHY John UnitedHealthcare Presented by Maxxis ,,

100 PIMENTA COSTA MENDES José Joao Team NetApp – Endura 1:22

101 COOPER Marsh Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 1:25

102 JONES Chris UnitedHealthcare Presented by Maxxis 1:28

103 BROWN Nathan Bontrager Cycling Team 1:52

104 SAN WU Kin Champion System Pro Cycling Team 2:00

105 ROTH Ryan Champion System Pro Cycling Team ,,

106 BENEDETTI Cesare Team NetApp – Endura 2:02

107 VERONA QUINTANILLA Carlos Omega Pharma – Quick-Step 2:33

108 DE GENDT Thomas Vacansoleil – DCM ,,

109 MCCARTNEY Jason Bissel Pro Cycling 2:43

110 DUCHESNE Antoine Bontrager Cycling Team ,,

111 MORTON Lachlan Garmin – Sharp 2:45

Klasyfikacja generalna:

1 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 100 150 29:43:00

2 ROGERS Michael Team Saxo-Tinkoff 70 110 1:47

3 ACEVEDO COLLE Janier Alexis Jamis – Hagens Berman 40 90 3:26

4 FRANK Mathias BMC Racing Team 30 80 3:32

5 MEYER Cameron Orica GreenEDGE 25 70 3:33

6 BUSCHE Matthew RadioShack – Leopard 20 60 3:50

7 MANCEBO PEREZ Francisco 5-hour Energy 15 55 4:52

8 CRADDOCK Lawson Bontrager Cycling Team 10 50 5:24

9 DEIGNAN Philip UnitedHealthcare Presented by Maxxis 9 45 5:33

10 HAGA Chad Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 8 40 5:52

11 KONIG Leopold Team NetApp – Endura 7 36 6:03

12 DE MAAR Marc UnitedHealthcare Presented by Maxxis 6 32 6:28

13 DE LA CRUZ MELGAREJO David Team NetApp – Endura 5 28 8:58

14 ENGLISH Nathaniel 5-hour Energy 4 24 11:17

15 VANDBORG Brian Cannondale Pro Cycling Team 3 20 11:32

16 DIDIER Laurent RadioShack – Leopard 16 11:40

17 ZUBELDIA AGIRRE Haimar RadioShack – Leopard 14 11:51

18 EUSER Lucas UnitedHealthcare Presented by Maxxis 12 12:41

19 HUZARSKI Bartosz Team NetApp – Endura 10 14:29

20 WESTRA Lieuwe Vacansoleil – DCM 8 14:59

21 BEYER Chad Champion System Pro Cycling Team 6 16:23

22 FLECHA Juan Antonio Vacansoleil – DCM 4 17:51

23 MOINARD Amaël BMC Racing Team 3 19:01

24 BOOKWALTER Brent BMC Racing Team 2 19:26

25 SCHLECK Andy RadioShack – Leopard 1 20:11

26 MANNION Gavin Bontrager Cycling Team 20:50

27 KING Edward Cannondale Pro Cycling Team 21:10

28 MEERSMAN Gianni Omega Pharma – Quick-Step 21:51

29 SCHAR Michael BMC Racing Team 22:40

30 VOSS Paul Team NetApp – Endura 23:19

31 PUTT Tanner Bontrager Cycling Team 23:33

32 VOIGT Jens RadioShack – Leopard 24:15

33 JUNGELS Bob RadioShack – Leopard 26:11

34 RATHE Jacob Garmin – Sharp 26:58

35 PIMENTA COSTA MENDES José Joao Team NetApp – Endura 26:59

36 BALDWIN Christopher Bissel Pro Cycling 27:23

37 CHAVANEL Sylvain Omega Pharma – Quick-Step 27:46

38 ZAUGG Oliver Team Saxo-Tinkoff 27:48

39 DENNIS Rohan Garmin – Sharp 28:46

40 STUYVEN Jasper Bontrager Cycling Team 29:41

41 PINOTTI Marco BMC Racing Team 30:24

42 VENNELL Jeremy Bissel Pro Cycling 31:48

43 JENKINS Max 5-hour Energy 32:24

44 BUTLER Chris Champion System Pro Cycling Team 32:37

45 CANDELARIO Alex Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 33:48

46 SULZBERGER Wesley Orica GreenEDGE 34:10

47 FAIRLY Caleb Garmin – Sharp 34:24

48 IRIZAR ARANBURU Markel RadioShack – Leopard 34:46

49 VAN KEIRSBULCK Guillaume Omega Pharma – Quick-Step 35:58

50 STEMPER James 5-hour Energy 36:15

51 MCCARTHY Jay Team Saxo-Tinkoff 36:23

52 DE GENDT Thomas Vacansoleil – DCM 36:27

53 ROMERO AMARAN Luis Jamis – Hagens Berman 36:43

54 BROWN Nathan Bontrager Cycling Team 37:00

55 MORTON Lachlan Garmin – Sharp 37:15

56 SAGAN Peter Cannondale Pro Cycling Team 38:11

57 COOKE Baden Orica GreenEDGE 38:25

58 DE WEERT Kevin Omega Pharma – Quick-Step 38:37

59 DOCKER Mitchell Orica GreenEDGE 39:08

60 JONES Carter Bissel Pro Cycling 39:30

61 MřRKřV Michael Team Saxo-Tinkoff 39:59

62 ROTH Ryan Champion System Pro Cycling Team 40:22

63 DUCHESNE Antoine Bontrager Cycling Team 41:03

64 TORCKLER Michael Bissel Pro Cycling 41:42

65 KOREN Kristjan Cannondale Pro Cycling Team 42:52

66 TOSATTO Matteo Team Saxo-Tinkoff 43:34

67 MATTHEWS Michael Orica GreenEDGE 43:47

68 FARRAR Tyler Garmin – Sharp 44:25

69 HOWES Alex Garmin – Sharp 45:09

70 JACQUES-MAYNES Benjamin Jamis – Hagens Berman 45:28

71 VAN POPPEL Boy Vacansoleil – DCM 46:13

72 JONES Chris UnitedHealthcare Presented by Maxxis 46:15

73 SWEETING Robert 5-hour Energy 48:41

74 AAEN JORGENSEN Jonas Team Saxo-Tinkoff 48:54

75 BRAMMEIER Matthew Champion System Pro Cycling Team 50:59

76 PATRICK MCCARTY Jonathan Bissel Pro Cycling 51:24

77 SCHORN Daniel Team NetApp – Endura 51:46

78 HANSON Ken Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 51:57

79 MEYER Travis Orica GreenEDGE 53:22

80 VERONA QUINTANILLA Carlos Omega Pharma – Quick-Step 53:37

81 HAEDO Lucas Sebastian Cannondale Pro Cycling Team 54:07

82 EASTMAN Ryan Bontrager Cycling Team 54:34

83 LOUDER Jeff UnitedHealthcare Presented by Maxxis 54:37

84 BODNAR Maciej Cannondale Pro Cycling Team 56:27

85 WILLIAMS David 5-hour Energy 57:18

86 LINDEMAN Bert-Jan Vacansoleil – DCM 58:21

87 ZWIZANSKI Scott Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 59:31

88 DEMPSTER Zakkari Team NetApp – Endura 1:00:31

89 BOIVIN Guillaume Cannondale Pro Cycling Team 1:01:16

90 HUSHOVD Thor BMC Racing Team 1:01:21

91 DUGGAN Timothy Team Saxo-Tinkoff 1:01:33

92 ANTHONY Jesse Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 1:02:04

93 GAZVODA Gregor Champion System Pro Cycling Team 1:03:02

94 WREN Tyler Jamis – Hagens Berman 1:03:18

95 MILNE Shawn 5-hour Energy 1:04:06

96 PIPP Frank Kevin Bissel Pro Cycling 1:06:31

97 KEOUGH Jacobe UnitedHealthcare Presented by Maxxis 1:09:04

98 MURPHY John UnitedHealthcare Presented by Maxxis 1:09:26

99 SOLADAY Thomas Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 1:10:26

100 SAN WU Kin Champion System Pro Cycling Team 1:11:08

101 BENEDETTI Cesare Team NetApp – Endura 1:12:11

102 MCCARTNEY Jason Bissel Pro Cycling 1:12:21

103 ILESIC Aldo Ino UnitedHealthcare Presented by Maxxis 1:13:54

104 ORAM James Bontrager Cycling Team 1:14:45

105 COOPER Marsh Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies 1:14:53

106 DRISCOLL James Jamis – Hagens Berman 1:18:19

107 BOECKMANS Kris Vacansoleil – DCM 1:19:54

108 KREDER Wesley Vacansoleil – DCM 1:22:01

109 VANSUMMEREN Johan Garmin – Sharp 1:22:04

110 TRAKSEL Bobbie Champion System Pro Cycling Team 1:25:12

111 MILLER Carson Jamis – Hagens Berman 1:40:07

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga