sagan 3 etap ToCPeter Sagan (Cannondale) wygrał po finiszu z peletonu trzeci etap Amgen Tour of California. Sprytny Słowak był szybszy od Michaela Matthewsa (Orica – GreenEDGE) i Tylera Farrara (Garmin – Sharp). Koszulkę lidera zachował Janier Alexis Acevedo (Jamis – Hagens Berman).

Po upalnym i ciężkim etapie, dziś kolarzy jadących w wyścigu Amgen Tour of California czekał łatwiejszy odcinek. Mieli oni do przejechania 177,7 km z Palmdale do Santa Clarita. Na starcie w Palmdale słupek rtęci pozakazywał “tylko” 24 stopnie Celsjusza, co zapewne bardzo ucieszyło startujących zawodników. Na początku mieliśmy atak 23 zawodników ( w tym Huzarski, Sagan, van Garderen), ale akcja nie została puszczona przez peleton. Ostatecznie na harce zostali wypuszczeni: Lieuwe Westra (Vacansoleil-DCM), Chad Beyer (Champion System),  Gavin Mannion (Bontrager) i …Andy Schleck (RadioShack – Leopard).

Peleton prowadziły ekipy Cannondale i Garmin – Sharp, liczące w końcówce odpowiednio na Petera Sagana i Tylera Farrara. Ucieczka 67 km przed metą miała niewiele ponad 3 minuty przewagi i raczej małe szanse na etapowe zwycięstwo. Najwięcej z harcowników ugrał dziś Westra zbierający skrupulatnie punkty do klasyfikacji punktowej, której jest liderem. Pierwszy wchłonięty został Mannion około 25 km przed metą, a najdłużej trzymał się na czele wyścigu Beyer, doścignięty 12 km później.

Ostatnie kilometry to ustawianie “pociągów” do końcowego sprintu. Najsprytniejszy i najszybszy okazał się dominator z ubiegłego roku, Peter Sagan (Cannondale). Słowak pokonał doskonale rozprowadzonego Michaela Matthewsa (Orica – GreenEDGE) i Tylera Farrara (Garmin – Sharp). Bartosz Huzarski (Team NetApp – Endura) przyjechał w pierwszej grupie. Maciej Bodnar (Cannondale), który wykonał dziś dużo pracy na rzecz zwycięskiego Sagana, stracił ponad 3 minuty do najlepszych.

Wyniki:

1 Peter SAGAN Cannondale 4:20:31

2 Michael MATTHEWS Orica GreenEDGE 0:00:00

3 Tyler FARRAR Garmin-Sharp 0:00:00

4 Gianni MEERSMAN Omega Pharma-QuickStep 0:00:00

5 Boy VAN POPPEL Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:00

6 Thor HUSHOVD BMC Racing Team 0:00:00

7 Alex CANDELARIO Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:00:00

8 Sylvain CHAVANEL Omega Pharma-QuickStep 0:00:00

9 Zakkari DEMPSTER Team NetApp-Endura 0:00:00

10 Michael MORKOV Team Saxo -Tinkoff 0:00:00

11 Jacob KEOUGH Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:00

12 Jeremy VENNELL Bissell Pro Cycling 0:00:00

13 Frank PIPP Bissell Pro Cycling 0:00:00

14 Matt BRAMMEIER Champion System Pro Cycling Team 0:00:00

15 Cesare BENEDETTI Team NetApp-Endura 0:00:00

16 Jonathan CANTWELL Team Saxo -Tinkoff 0:00:00

17 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:00:00

18 Gregor GAZVODA Champion System Pro Cycling Team 0:00:00

19 Tejay VAN GARDEREN BMC Racing Team 0:00:00

20 Alex HOWES Garmin-Sharp 0:00:00

21 Markel IRIZAR ARRANBURU Radioshack Leopard 0:00:00

22 Guillaume VAN KEIRSBULCK Omega Pharma-QuickStep 0:00:00

23 Aldo Ino ILESIC Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:00

24 Jasper STUYVEN Bontrager Cycling Team 0:00:00

25 Christopher BALDWIN Bissell Pro Cycling 0:00:00

26 Max JENKINS 5 Hour Energy 0:00:00

27 Mathias FRANK BMC Racing Team 0:00:00

28 Janier Alexis ACEVEDO CALLE Jamis – Hagens Berman 0:00:00

29 Robert SWEETING 5 Hour Energy 0:00:00

30 Kin San WU Champion System Pro Cycling Team 0:00:00

31 Francisco MANCEBO PEREZ 5 Hour Energy 0:00:00

32 Matthew BUSCHE Radioshack Leopard 0:00:00

33 Baden COOKE Orica GreenEDGE 0:00:00

34 Daniel SCHORN Team NetApp-Endura 0:00:00

35 Jacob RATHE Garmin-Sharp 0:00:00

36 Luis ROMERO AMARAN Jamis – Hagens Berman 0:00:00

37 Tanner PUTT Bontrager Cycling Team 0:00:00

38 José Joao MENDES Team NetApp-Endura 0:00:00

39 Edward KING Cannondale 0:00:00

40 Ken HANSON Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:00:00

41 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 0:00:00

42 Lucas Sebastian HAEDO Cannondale 0:00:00

43 Michael ROGERS Team Saxo -Tinkoff 0:00:00

44 Chad HAGA Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:00:00

45 Olivier ZAUGG Team Saxo -Tinkoff 0:00:00

46 Philippe GILBERT BMC Racing Team 0:00:00

47 Jesse ANTHONY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:00:00

48 Travis MEYER Orica GreenEDGE 0:00:00

49 Laurent DIDIER Radioshack Leopard 0:00:00

50 Chun Kai FENG Champion System Pro Cycling Team 0:00:00

51 Michael SCHAR BMC Racing Team 0:00:00

52 Haimar ZUBELDIA AGIRRE Radioshack Leopard 0:00:00

53 Brian VANDBORG Cannondale 0:00:00

54 Paul VOSS Team NetApp-Endura 0:00:00

55 Christopher BUTLER Champion System Pro Cycling Team 0:00:00

56 Brent BOOKWALTER BMC Racing Team 0:00:00

57 David DE LA CRUZ MELGAREJO Team NetApp-Endura 0:00:00

58 Marc DE MAAR Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:00

59 Lucas EUSER Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:00

60 Shawn MILNE 5 Hour Energy 0:00:00

61 Timothy DUGGAN Team Saxo -Tinkoff 0:00:00

62 Bobbie TRAKSEL Champion System Pro Cycling Team 0:00:00

63 Philip DEIGNAN Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:00

64 Chad BEYER Champion System Pro Cycling Team 0:00:00

65 Jens VOIGT Radioshack Leopard 0:00:00

66 Leopold KÖNIG Team NetApp-Endura 0:00:00

67 Scott ZWIZANSKI Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:00:00

68 Lawson CRADDOCK Bontrager Cycling Team 0:00:00

69 Juan Antonio FLECHA GIANNONI Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:00

70 Bartosz HUZARSKI Team NetApp-Endura 0:00:00

71 Amael MOINARD BMC Racing Team 0:00:00

72 Bert-jan LINDEMAN Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:00

73 Nathaniel ENGLISH 5 Hour Energy 0:00:00

74 Antoine DUCHESNE Bontrager Cycling Team 0:00:00

75 Caleb FAIRLY Garmin-Sharp 0:00:00

76 Lieuwe WESTRA Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:00

77 Kris BOECKMANS Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:00

78 Wesley KREDER Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:00

79 Tyler WREN Jamis – Hagens Berman 0:00:00

80 James STEMPER 5 Hour Energy 0:00:00

81 Bob JUNGELS Radioshack Leopard 0:00:00

82 Andy SCHLECK Radioshack Leopard 0:00:00

83 Jonas JORGENSEN Team Saxo -Tinkoff 0:00:00

84 Jeffry LOUDER Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:00

85 Marco PINOTTI BMC Racing Team 0:00:00

86 Kristijan KOREN Cannondale 0:00:00

87 Nathan BROWN Bontrager Cycling Team 0:00:00

88 Lachlan David MORTON Garmin-Sharp 0:00:00

89 David ZABRISKIE Garmin-Sharp 0:00:00

90 Ben JACQUES-MAYNES Jamis – Hagens Berman 0:00:00

91 Thomas DE GENDT Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:00

92 Jonathan Patrick MCCARTY Bissell Pro Cycling 0:00:00

93 Wesley SULZBERGER Orica GreenEDGE 0:00:00

94 Michael TORCKLER Bissell Pro Cycling 0:00:00

95 John MURPHY Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:00

96 Christopher JONES Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:00

97 James DRISCOLL Jamis – Hagens Berman 0:00:00

98 Carlos VERONA QUINTANILLA Omega Pharma-QuickStep 0:00:00

99 Jay MCCARTHY Team Saxo -Tinkoff 0:00:00

100 David WILLIAMS 5 Hour Energy 0:00:00

101 Mitchell DOCKER Orica GreenEDGE 0:00:20

102 Carter JONES Bissell Pro Cycling 0:00:49

103 Matteo TOSATTO Team Saxo -Tinkoff 0:00:58

104 Thomas SOLADAY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:01:08

105 Marsh COOPER Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:01:08

106 James ORAM Bontrager Cycling Team 0:01:08

107 Gavin MANNION Bontrager Cycling Team 0:01:08

108 Jason MCCARTNEY Bissell Pro Cycling 0:01:08

109 Ryan ROTH Champion System Pro Cycling Team 0:02:48

110 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:02:55

111 Maciej BODNAR Cannondale 0:03:35

112 Ryan EASTMAN Bontrager Cycling Team 0:03:55

113 Johan VAN SUMMEREN Garmin-Sharp 0:03:58

114 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 0:03:58

115 Carson MILLER Jamis – Hagens Berman 0:07:09

Guido Emanuel PALMA Jamis – Hagens Berman Abandon

Bert GRABSCH Omega Pharma-QuickStep Abandon

Phil GAIMON Bissell Pro Cycling Abandon

Tom ZIRBEL Team Optum By Kelly Benefit Strategies Abandon

Pieter SERRY Omega Pharma-QuickStep Non Partant

Mauro DA DALTO Cannondale Non Partant

 

Klasyfikacja generalna:

1 Janier Alexis ACEVEDO CALLE Jamis – Hagens Berman 13:59:50

2 Tejay VAN GARDEREN BMC Racing Team 0:00:12

3 Philip DEIGNAN Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:27

4 Mathias FRANK BMC Racing Team 0:00:45

5 Michael ROGERS Team Saxo -Tinkoff 0:00:55

6 Francisco MANCEBO PEREZ 5 Hour Energy 0:01:03

7 Chad HAGA Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:01:13

8 Matthew BUSCHE Radioshack Leopard 0:01:15

9 Lawson CRADDOCK Bontrager Cycling Team 0:01:32

10 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 0:01:40

11 Marc DE MAAR Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:01:56

12 Max JENKINS 5 Hour Energy 0:02:27

13 Lucas EUSER Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:02:27

14 Nathaniel ENGLISH 5 Hour Energy 0:02:36

15 Christopher BALDWIN Bissell Pro Cycling 0:03:19

16 Lachlan David MORTON Garmin-Sharp 0:03:19

17 Leopold KÖNIG Team NetApp-Endura 0:03:42

18 Laurent DIDIER Radioshack Leopard 0:04:02

19 Christopher BUTLER Champion System Pro Cycling Team 0:04:09

20 Edward KING Cannondale 0:04:17

21 David DE LA CRUZ MELGAREJO Team NetApp-Endura 0:04:33

22 Chad BEYER Champion System Pro Cycling Team 0:05:04

23 Brian VANDBORG Cannondale 0:05:07

24 Tanner PUTT Bontrager Cycling Team 0:05:48

25 Haimar ZUBELDIA AGIRRE Radioshack Leopard 0:06:06

26 Michael TORCKLER Bissell Pro Cycling 0:07:13

27 Bartosz HUZARSKI Team NetApp-Endura 0:07:47

28 Jeffry LOUDER Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:08:36

29 Lieuwe WESTRA Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:09:19

30 Andy SCHLECK Radioshack Leopard 0:09:21

31 David ZABRISKIE Garmin-Sharp 0:10:14

32 Brent BOOKWALTER BMC Racing Team 0:10:54

33 James STEMPER 5 Hour Energy 0:10:55

34 Jacob RATHE Garmin-Sharp 0:10:57

35 Carter JONES Bissell Pro Cycling 0:11:00

36 Michael SCHAR BMC Racing Team 0:11:23

37 Alex CANDELARIO Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:11:36

38 Mitchell DOCKER Orica GreenEDGE 0:12:06

39 Jeremy VENNELL Bissell Pro Cycling 0:12:27

40 Juan Antonio FLECHA GIANNONI Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:12:33

41 Gavin MANNION Bontrager Cycling Team 0:12:44

42 Amael MOINARD BMC Racing Team 0:12:56

43 Jens VOIGT Radioshack Leopard 0:15:04

44 Paul VOSS Team NetApp-Endura 0:15:16

45 Gianni MEERSMAN Omega Pharma-QuickStep 0:15:28

46 Nathan BROWN Bontrager Cycling Team 0:15:39

47 Luis ROMERO AMARAN Jamis – Hagens Berman 0:15:44

48 Jasper STUYVEN Bontrager Cycling Team 0:16:36

49 Philippe GILBERT BMC Racing Team 0:17:21

50 Jonathan Patrick MCCARTY Bissell Pro Cycling 0:17:25

51 Baden COOKE Orica GreenEDGE 0:18:37

52 Olivier ZAUGG Team Saxo -Tinkoff 0:19:21

53 Timothy DUGGAN Team Saxo -Tinkoff 0:19:21

54 José Joao MENDES Team NetApp-Endura 0:19:28

55 Peter SAGAN Cannondale 0:19:34

56 Ryan ROTH Champion System Pro Cycling Team 0:19:58

57 Jesse ANTHONY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:21:03

58 Shawn MILNE 5 Hour Energy 0:21:35

59 Sylvain CHAVANEL Omega Pharma-QuickStep 0:21:54

60 Markel IRIZAR ARRANBURU Radioshack Leopard 0:21:56

61 Wesley SULZBERGER Orica GreenEDGE 0:21:58

62 Carlos VERONA QUINTANILLA Omega Pharma-QuickStep 0:22:25

63 Tyler FARRAR Garmin-Sharp 0:22:35

64 Caleb FAIRLY Garmin-Sharp 0:22:36

65 Michael MORKOV Team Saxo -Tinkoff 0:22:39

66 Bob JUNGELS Radioshack Leopard 0:22:55

67 Jay MCCARTHY Team Saxo -Tinkoff 0:23:02

68 Frank PIPP Bissell Pro Cycling 0:23:05

69 Alex HOWES Garmin-Sharp 0:23:06

70 Ben JACQUES-MAYNES Jamis – Hagens Berman 0:23:17

71 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:24:27

72 Tyler WREN Jamis – Hagens Berman 0:24:53

73 Boy VAN POPPEL Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:25:08

74 Michael MATTHEWS Orica GreenEDGE 0:25:30

75 Antoine DUCHESNE Bontrager Cycling Team 0:25:34

76 Ken HANSON Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:25:46

77 David WILLIAMS 5 Hour Energy 0:25:46

78 Guillaume VAN KEIRSBULCK Omega Pharma-QuickStep 0:25:51

79 Marco PINOTTI BMC Racing Team 0:25:54

80 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 0:26:23

81 Cesare BENEDETTI Team NetApp-Endura 0:26:48

82 Jonathan CANTWELL Team Saxo -Tinkoff 0:26:50

83 Jonas JORGENSEN Team Saxo -Tinkoff 0:27:19

84 Matt BRAMMEIER Champion System Pro Cycling Team 0:27:27

85 Chun Kai FENG Champion System Pro Cycling Team 0:27:39

86 Marsh COOPER Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:28:20

87 Daniel SCHORN Team NetApp-Endura 0:28:33

88 Kin San WU Champion System Pro Cycling Team 0:28:34

89 Kristijan KOREN Cannondale 0:28:53

90 Lucas Sebastian HAEDO Cannondale 0:30:00

91 Christopher JONES Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:30:00

92 Robert SWEETING 5 Hour Energy 0:30:41

93 Ryan EASTMAN Bontrager Cycling Team 0:30:43

94 Thomas DE GENDT Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:30:45

95 Thomas SOLADAY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:31:08

96 Matteo TOSATTO Team Saxo -Tinkoff 0:31:40

97 Scott ZWIZANSKI Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:32:19

98 Maciej BODNAR Cannondale 0:32:28

99 Bert-jan LINDEMAN Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:32:57

100 Travis MEYER Orica GreenEDGE 0:33:06

101 James DRISCOLL Jamis – Hagens Berman 0:34:21

102 Zakkari DEMPSTER Team NetApp-Endura 0:36:29

103 Johan VAN SUMMEREN Garmin-Sharp 0:36:43

104 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:38:22

105 James ORAM Bontrager Cycling Team 0:38:28

106 Jacob KEOUGH Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:39:47

107 John MURPHY Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:39:47

108 Thor HUSHOVD BMC Racing Team 0:40:03

109 Gregor GAZVODA Champion System Pro Cycling Team 0:40:17

110 Jason MCCARTNEY Bissell Pro Cycling 0:40:32

111 Carson MILLER Jamis – Hagens Berman 0:41:27

112 Aldo Ino ILESIC Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:42:23

113 Bobbie TRAKSEL Champion System Pro Cycling Team 0:51:07

114 Kris BOECKMANS Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:55:57

115 Wesley KREDER Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:57:26

 

Foto: www.amgentourofcalifornia.com

Arek Waluga