Mark CavendishMark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step) po finiszu z peletonu wygrał pierwszy etap Giro d`Italia! Brytyjczyk pokonał Elię Vivianiego (Cannondale Pro Cycling) oraz Nacera Bouhanniego (FDJ).

Pierwszy etap tegorocznego Rosa Corsa to etap ze startem i metą w Neapolu. Zawodnicy musieli przejechać dziś 130 kilometrów w płaskim terenie. Na atak zdecydowali się:  Martijn Keizer (Vacansoleil), Giovanni Visconti (Movistar), Guillaume Bonnafond (AG2R), Marco Canola (Bardiani Valvole), Ricardo Mestre (Euskaltel), Brian Bulgac (Lotto), Cameron Wurf (Cannondale).

Przewaga czołówki urosła do dwóch minut, jednak najwyraźniej nie zadowoliło to Camerona Wurfa, który od 40 kilometra zdecydował się na samotną akcję.

Wurf trzymał się dzielnie, jednak nie miał szans w walce z rozpędzonym peletonem prowadzonym przez ekipy sprinterów. W efekcie Amerykanin został skasowany na 19 km przed kreską.

4 kilometry przed mety przed kreską doszło do kraksy, która podzieliła peleton. Na czele pozostali tylko najlepsi sprinterzy.

Finisz wygrał Mark Cavendish. Brytyjczyk pokonał faworyta gospodarzy – Elię Vivianiego oraz młodego Franucza Bouhanii.

“Cavs” założył koszulkę lidera.

Wyniki:

1 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 2:58:38
2 Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling
3 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
4 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack Leopard
5 Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge
6 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
7 Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team
8 Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge
9 Danilo Hondo (Ger) RadioShack Leopard
10 Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge
11 John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano
12 Luca Paolini (Ita) Katusha
13 Ioannis Tamouridis (Gre) Euskaltel-Euskadi
14 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli
15 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp
16 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
17 Robert Hunter (RSA) Garmin-Sharp
18 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
19 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
20 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
21 Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp
22 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
23 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
24 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
25 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
26 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
27 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ
28 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
29 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
30 Dominique Rollin (Can) FDJ
31 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
32 Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida
33 Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling
34 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
35 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
36 Rafael Andriato (Bra) Vini Fantini-Selle Italia
37 Vicente Reynes Mimo (Spa) Lotto Belisol
38 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
39 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
40 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi
41 Julien Berard (Fra) Ag2R La Mondiale
42 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi
43 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Movistar Team
44 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi
45 Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff
46 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) RadioShack Leopard
47 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma-Quick Step
48 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
49 Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge
50 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
51 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
52 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha
53 Simone Stortoni (Ita) Lampre-Merida
54 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
55 Pavel Brutt (Rus) Katusha
56 Steven Kruijswijk (Ned) Blanco Pro Cycling Team
57 Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff
58 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
59 Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia
60 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale Pro Cycling
61 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Ag2R La Mondiale
62 Robert Gesink (Ned) Blanco Pro Cycling Team
63 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp
64 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling
65 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
66 Vladimir Gusev (Rus) Katusha
67 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
68 Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano
69 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
70 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quick Step
71 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling
72 Francis Mourey (Fra) FDJ
73 Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge
74 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia
75 Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
76 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi
77 Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard
78 Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling
79 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
80 Matti Breschel (Den) Team Saxo-Tinkoff
81 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida
82 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling
83 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step
84 Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling
85 Bruno Pires (Por) Team Saxo-Tinkoff
86 Stefano Locatelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
87 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling
88 Evgeny Petrov (Rus) Team Saxo-Tinkoff
89 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
90 Juan Manuel Garate (Spa) Blanco Pro Cycling Team
91 Yury Trofimov (Rus) Katusha
92 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma-Quick Step
93 Wilco Kelderman (Ned) Blanco Pro Cycling Team
94 Peter Stetina (USA) Garmin-Sharp
95 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli
96 Sacha Modolo (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
97 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol
98 Maarten Wynants (Bel) Blanco Pro Cycling Team
99 Stefano Garzelli (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
100 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo-Tinkoff
101 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling
102 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
103 Alessandro Proni (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
104 Ricardo Mestre (Por) Euskaltel-Euskadi
105 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida
106 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
107 Petr Ignatenko (Rus) Katusha
108 Luka Mezgec (Slo) Team Argos-Shimano
109 Anthony Roux (Fra) FDJ
110 Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia
111 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team
112 Davide Appollonio (Ita) Ag2R La Mondiale
113 Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
114 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
115 Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team
116 George Bennett (NZl) RadioShack Leopard
117 Rory Sutherland (Aus) Team Saxo-Tinkoff
118 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol
119 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
120 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol
121 Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp
122 Robert Vrecer (Slo) Euskaltel-Euskadi
123 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
124 Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia
125 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
126 Tiago Machado (Por) RadioShack Leopard
127 Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Androni Giocattoli
128 Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
129 Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2R La Mondiale
130 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
131 Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
132 Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
133 Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
134 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step
135 Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
136 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
137 Hayden Roulston (NZl) RadioShack Leopard
138 Jesse Sergent (NZl) RadioShack Leopard
139 Dirk Bellemakers (Ned) Lotto Belisol
140 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
141 Maarten Tjallingii (Ned) Blanco Pro Cycling Team
142 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
143 Thomas Damuseau (Fra) Team Argos-Shimano
144 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale Pro Cycling
145 Mads Christensen (Den) Team Saxo-Tinkoff
146 Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
147 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
148 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
149 Dmitry Kozontchuk (Rus) Katusha
150 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
151 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
152 Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling
153 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff
154 Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2R La Mondiale
155 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
156 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi
157 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos-Shimano
158 Ben Gastauer (Lux) Ag2R La Mondiale
159 Christian Vande Velde (USA) Garmin-Sharp
160 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
161 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
162 Jens Mouris (Ned) Orica-GreenEdge
163 Hubert Dupont (Fra) Ag2R La Mondiale
164 Paul Martens (Ger) Blanco Pro Cycling Team
165 Jarlinson Pantano (Col) Colombia
166 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia
167 Oscar Gatto (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
168 Maurits Lammertink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
169 Johan Le Bon (Fra) FDJ
170 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
171 Sandy Casar (Fra) FDJ
172 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
173 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha
174 Sylvain Georges (Fra) Ag2R La Mondiale
175 Danny Pate (USA) Sky Procycling
176 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team
177 Tiziano Dall’Antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling
178 Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol 0:00:57
179 Bert De Backer (Bel) Team Argos-Shimano 0:01:01
180 Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp 0:01:05
181 Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano 0:01:16
182 Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack Leopard
183 Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
184 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick Step 0:02:34
185 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
186 Christian Knees (Ger) Sky Procycling 0:02:38
187 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
188 Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling
189 Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano
190 Jack Bobridge (Aus) Blanco Pro Cycling Team
191 Maxim Belkov (Rus) Katusha
192 Laurent Pichon (Fra) FDJ
193 Ji Cheng (Chn) Team Argos-Shimano
194 Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
195 Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli
196 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
197 Wilson Alexander Marentes Torres (Col) Colombia 0:03:03
198 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol
199 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:03:05
200 Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge
201 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia
202 Mattia Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli
203 Manuel Belletti (Ita) Ag2R La Mondiale
204 David Millar (GBr) Garmin-Sharp
205 Francesco Chicchi (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
206 Stef Clement (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:05:07
207 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej