idmatch-1Co to jest Id Match Selle Italia i czemu tyle szumu wokół niego ?

Selle Italia na sezon 2013 wprowadziła rewolucyjny system doboru siodeł zwany IdMatch. Jest on już dostępny w sieci sprzedaży Selle Italia w Polsce i na świecie,  a w roku 2012 był testowany w sklepach w Szwajcarii i Włoszech.

My chcielibyśmy zwrócić uwagę że jest to pierwszy na świecie system, który dobiera siodło do danego użytkowania za pomocą algorytmu wymyślonego przez prof. Luca Bartoliniego z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Medycyny Sportowej. Wynik algorytmu jest sumą czterech kroków – konkurencja [Specialized, Bontrager, Fizik, PRO-Shimono – przy.redakcja] stosuje podobne przyrządy, ale stosuje tylko jeden lub góra dwa z czterech kroków Selle Italia.

Kilka słów o IdMatch:

Wszyscy wiemy jak trudno jest sobie dopasować odpowiednie siodełko. I nie chodzi tu o podstawowy wyznacznik komfortu jakim jest miękkość siodełka, tylko chyba najważniejszy parametr jakim jest szerokość siodełka. Wąskie czy szerokie? Pytanie jest istotne, za wąskie siodło spowoduje że będziemy mieli poczucie że siedzimy na tzw. “miękkich” częściach ciała. Za szerokie spowoduje poczucia siedzenia na “kanapie” i duże prawdopodobieństwo obcierania udami o krawędzie.

Producenci siodeł wszyli nam naprzeciw podsadzając nam żelowe poduszki, które mają zlokalizować guzy kulszowe lub próbując określić pozycję guzów kulszowych poprzez naszą sprężystość. Te wszystkie metody są w miarę skuteczne, ale opierają się na jednym parametrze, nie są to metody do końca dokładne.

Selle Italia z systemem IDMatch postanowiła podejść do tematu bardziej kompleksowo i nie opierać sytemu pomiaru tylko na jednym parametrze a na trzech, co daje bardziej dokładne wyniki. Podstawą są wyniki trzech pomiarów i system IDMatch na stronie internetowej. Mierzy się następująco: szerokość między krętarzami (jest to odległość mierzona po zewnętrznej części kości udowych), obwód uda i pozycja miednicy.

Na podstawie pomiaru szerokości między krętarzami którą uzyskujemy za pomocą specjalistycznej miarki uzyskujemy szerokość między guzami kulszowymi, czyli parametr określający szerokość siodełka. Drugim parametrem, który jest mierzony jest obwód uda, jest to istotne szczególnie dla osób które wąsko prowadzą kolana podczas jazdy i obcierają udami o siodełko. Trzecim i ostatnim jest mierzenie pozycji miednicy przy skłonie do przodu, pozwala to określić czy potrzebne jest siodełko z dziurą bądź bez.

Wyniki powyższych pomiarów są wpisywane na stronę IDMatch, gdzie po dokonaniu przeliczeń system sugeruje odpowiednie dla nas siodełko.

Siodełka są podzielone na kategorie S1,S2, S3 i L1, L2, L3. Siodełka z kategorii S to siodełka wąskie, kategoria L to siodełka szerokie, cyfra po literze oznacza czy siodełko powinno być z dziurą i z jak dużą. Od 2013 roku wszystkie siodła Selle Italia będą sprzedawane z oznaczeniem do której kategorii przynależą. System przy podaniu końcowego wyniku proponuje siodła z tej samej kategorii, ale w różnym przedziale cenowym, czyli na każdy budżet. Cały pomiar trwa około jednej minuty i może być bez problemu wykonany warunkach sklepowych.

Dodatkowo sklepy rowerowe i studia bike-feting’u posiadające IdMatch zostały wyposażone w 2 sety siodeł do testów (siodła Selle Italia SLR Monolink Flow, Selle Italia Flite Monolink Flow + sztyce podsiodłowe Selle Italia Monolink MX na 27,2 i 31,6mm). Klient który dokona pomiaru będzie mógł przetestować w/w modele.
Koszt pomiaru to 99,90 zł

Więcej szczegółów:
www.bdc-bike.pl

Wszystkie siodła Selle Italia możecie kupić w naszym sklepie > www.sklep-naszosie.pl. Zapraszamy!