Wszyscy wiemy jak trudno jest sobie dopasować odpowiednie siodełko. I nie chodzi tu o podstawowy wyznacznik komfortu jakim jest miękkość siodełka, tylko chyba najważniejszy parametr jakim jest szerokość siodełka. Wąskie czy szerokie? Pytanie jest istotne, za wąskie siodło spowoduje, że będziemy mieli poczucie że siedzimy na tzw. „miękkich” częściach ciała. Za szerokie spowoduje poczucie siedzenia na „kanapie” i duże prawdopodobieństwo obcierania udami o krawędzie.

Producenci siodeł wyszyli nam naprzeciw podsadzając nam żelowe poduszki, które mają zlokalizować guzy kulszowe lub próbując określić pozycję guzów kulszowych poprzez naszą sprężystość.

Te wszystkie metody są w miarę skuteczne, ale opierają się na jednym parametrze, nie są to metody do  końca dokładne.

Selle Italia z systemem IDMatch postanowiła podejść do tematu bardziej kompleksowo i nie opierać sytemu pomiaru tylko na jednym parametrze, a na trzech, co daje bardziej dokładne wyniki. Podstawą  są wyniki trzech pomiarów i system IDMatch na stronie internetowej.

Mierzy się  następująco:  szerokość między krętarzami (jest to odległość mierzona po zewnętrznej części kości udowych) , obwód uda i pozycja miednicy.

Na podstawie pomiaru szerokości między krętarzami, którą uzyskujemy za pomocą specjalistycznej miarki uzyskujemy szerokość między guzami kulszowymi, czyli parametr określający szerokość siodełka. Drugim parametrem który jest mierzony jest obwód uda, jest to istotne szczególnie dla osób, które wąsko prowadzą kolana podczas jazdy i obcierają udami o siodełko. Trzecim i ostatnim  jest mierzenie pozycji miednicy przy skłonie do przodu, pozwala to określić czy potrzebne jest siodełko z dziurą bądź bez.

Wyniki powyższych pomiarów są wpisywane na stronę IDMatch gdzie po dokonaniu przeliczeń system sugeruje odpowiednie dla nas  siodełko.

Siodełka są podzielone na kategorie S1,S2, S3 i L1, L2, L3. Siodełka z kategorii S to siodełka wąskie, kategoria L to siodełka szerokie, cyfra po literze oznacza czy siodełko powinno być z dziurą i z jak dużą.

Od 2013r. wszystkie siodła Selle Italia będą sprzedawane z oznaczeniem do której kategorii przynależą. System przy podaniu końcowego wyniku proponuje siodła z tej samej kategorii, ale  w różnym przedziale cenowym, czyli na każdy budżet. Cały pomiar trwa ok. 1 minuty i może być bez problemu wykonany warunkach sklepowych.

Na obecną chwilę system IDMatch jest wprowadzany w sklepach w Włoszech i w Szwajcarii, do Polski trafi na początku sezonu 2013.

Więcej na www.bdc-bike.pl/idmatch