Roman KreuzigerRoman Kreuziger (Team Saxo-Tinkoff) po samotnej akcji na ostatnich 10. kilometrach wygrał Amstel Gold Race! Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step) był piąty!

Tegoroczna odsłona Amstel Gold Race składała się z 251 kilometrowej trasy, najeżonej podjazdami. Meta znajdowała się w Valkenburgu, czyli tam, gdzie w poprzednim sezonie Philippe Gilbert (BMC-Racing) wywalczył tytuł mistrza świata.

W ucieczce dnia byli:  Johan Vansummeren (Garmin-Sharp), Mikel Astarloza (Euskaltel-Euskadi), Tim De Troyer (Accent Jobs-Wanty), Alexandre Pliuschin (IAM), Arthur Van Overberghe (Topsport Vlaanderen), Nicolas Vogondy (Accent Jobs-Wanty), Klaas Sys (Crelan-Euphony). Czołówka na 50 kilometrów przed metą, miała trzy minuty w zapasie nad resztą stawki.

Niestety kraksy zaliczyli m.in Thomas Voeckler (Europcar) i Joquim Rodriguez (Katusha). Francuz natychmiast wycofał się z wyścigu i został przewieziony do szpitala z podejrzeniem złamania nogi.

Wkrótce na czele pozostali już tylko Astarloza, Vansummeren i Pliuschin. Na kolejnym z podjazdów, na solową akcję zdecydował się Bask, a gonili go Belg i mistrz Mołdawii.

15 km przed metą za plecami Astarlozy powstała grupka w której byli:  Caruso (Katusha), Grivko (Astana), Kreuziger (Saxo), Marcato (Vacansoleil), Nordhaug (Blanco) oraz Weening (Orica GreenEdge). Po przedostatniej wspinaczce pod Cauberg, zawodnik Euskaltel-Euskadi nie wytrzymał tempa i został dogoniony przez grupkę pościgową.

Tempo w peletonie nie powalało na kolana i opieszałość liderów doprowadziła ich do zguby. Kreuziger zdecydował się na samotną akcję i 3 km przed kreską, wjeżdżając na Cauberg miał blisko pół minuty nad grupą i kilkanaście sekund nad pozostałymi uciekinierami. Jak później się okazało, Czechowi to wystarczyło!

Za jego plecami oderwać się od reszty próbował się Gilbert, jednak o dalszych miejscach zadecydował sprint z większej grupki. Drugi ostatecznie był Alejandro Valverde (Movistar), trzeci Simon Gerrans (Orica GreenEdge). Na znakomitym czwartym miejscu zameldował się Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step), który pokonał samego mistrza świata Philippe Gilberta!

Wielkie gratulacje dla Michała!

 Wyniki Amstel Gold Race:

1 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 6:35:21
2 Alejandro Valverdo Belmonte 0:00:22
3 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
4 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step
5 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
6 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling
7 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
8 Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge
9 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
10 Bauke Mollema (Ned) Blanco Pro Cycling Team
11 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha
12 Fabian Wegmann (Ger) Garmin-Sharp
13 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol
14 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo-Tinkoff
15 Lars Petter Nordhaug (Nor) Blanco Pro Cycling Team
16 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:00:23
17 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:25
18 Simon Geschke (Ger) Team Argos-Shimano 0:00:36
19 Alexandr Kolobnev (Rus) Katusha 0:00:37
20 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team
21 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha
22 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
23 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
24 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
25 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
26 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp 0:00:38
27 Paul Voss (Ger) Team NetApp-Endura 0:00:46
28 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:47
29 Ben Hermans (Bel) RadioShack Leopard
30 Paul Martens (Ger) Blanco Pro Cycling Team
31 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
32 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team 0:00:48
33 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida
34 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quick Step 0:00:57
35 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
36 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 0:00:58
37 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 0:01:07
38 Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo-Tinkoff
39 Tony Gallopin (Fra) RadioShack Leopard 0:01:11
40 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
41 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:12
42 Andrey Armador Bikkazakova
43 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
44 Laurens Ten Dam (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:01:13
45 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick Step 0:01:31
46 Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge
47 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack Leopard
48 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:32
49 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel-Euskadi
50 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling 0:01:44
51 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge 0:01:48
52 David Tanner (Aus) Blanco Pro Cycling Team
53 Kristof Vandewalle (Bel) Omega Pharma-Quick Step
54 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:02:13
55 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge 0:02:16
56 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 0:05:01
57 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma-Quick Step
58 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:05:27
59 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
60 Maxime Vantomme (Bel) Crelan-Euphony
61 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
62 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano 0:05:28
63 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard
64 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
65 Matthew Busche (USA) RadioShack Leopard
66 Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling
67 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:05:29
68 Arthur Vichot (Fra) FDJ 0:06:29
69 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
70 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
71 Alexandr Pliuschin (Mda) IAM Cycling 0:06:30
72 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
73 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo-Tinkoff 0:06:31
74 Michel Kreder (Ned) Garmin-Sharp 0:06:34
75 Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp 0:09:12
76 Francois Parisien (Can) Team Argos-Shimano
77 Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:09:13
78 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
79 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
80 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
81 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp-Endura
82 Sébastien Delfosse (Bel) Crelan-Euphony
83 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Crelan-Euphony
84 Maciej Paterski (Pol) Cannondale Pro Cycling 0:09:14
85 Tom Jelte Slagter (Ned) Blanco Pro Cycling Team
86 Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp
87 Roy Curvers (Ned) Team Argos-Shimano
88 Maurits Lammertink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
89 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma-Quick Step
90 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling
91 William Bonnet (Fra) FDJ
92 Bram Tankink (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:09:15
93 Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano
94 Johan Vansummeren (Bel) Garmin-Sharp
95 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
96 Joshua Edmondson (GBr) Sky Procycling 0:13:15
97 Gilles Devillers (Bel) Crelan-Euphony 0:13:16
98 Nicolas Vogondy (Fra) Accent Jobs-Wanty 0:13:19

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej