logo-SlezanskiMnichWielkimi krokami zbliża się wyścig na inaugurację sezonu kolarskiego w naszym kraju. Dla podgrzania „atmosfery” kilka ciekawostek o wyścigu „Ślężański Mnich”.

W tym roku nie dwudziesty drugi, ale dwudziesty szósty wyścig. Okazało się, że w latach siedemdziesiątych Roman Ręgorowicz, którego kolejny memoriał zostanie rozegrany  7 kwietnia, zorganizował wyścigi rozpoczynające sezon w Polsce. W roku 1973 pierwszy w historii wyścig wygrał Szczepan Klimczak przed Tadeuszem Smyrakiem i Janem Trybałą. Rok później tryumfował Józef Bałd wyprzedzając Jana Hondzyńskiego i Eugeniusza Czulija. Rok 1975 to popis Dolmelowców wygrywa Jan Brzeźny przed Szczepanem Klimczakiem i Mieczysławem Nowickim z Włókniarza Łódź w następnym roku Jan Faltyn wyprzedza Jana Jankiewicza i Janusza Kierzkowskiego.

Na kolejne wyścigi w Sobótce rozpoczynające sezon trzeba było czekać piętnaście lat. Wtedy to z inicjatywy działaczy okręgu wrocławskiego i sobótczańskiego klubu ponownie zorganizowano zawody na rozpoczęcie sezonu kolarskiego. Zwyciężył wówczas Mieczysław Karłowicz z Jelcza Laskowic. Od tego czasu już tradycyjnie polscy kolarze spotykają się na inauguracji sezonu szosowego w Sobótce.

W 1994 roku w pierwszym wyścigu rozgrywanym w kategorii kobiet zwyciężyła Bogumiła Matusiak. Jednak liderką co do ilości zwycięstw jest Paulina Brzeźna-Bentkowska która czterokrotnie tryumfowała w inauguracji sezonu.  W roku 2005 organizatorzy dzień przed imprezą zdecydowali o tym że wyścig nie odbędzie się w związku z  powagą wydarzeń jakie miały miejsce w tym czasie w Watykanie. W roku 2010 wyścig przyjmuje obecną nazwę „Ślężański Mnich”, a od 2011 roku zawody w Sobótce rozpoczynają również rywalizację w prestiżowym cyklu BGŻ ProLiga.

W roku 2012 zmieniło się miejsce startu i mety a w tym roku wyścig pojedzie po nowej dłuższej i cięższej trasie. Przez te wszystkie lata kolarze walczący o zwycięstwo w pierwszym wiosennym klasyku dostarczali kibicom wiele emocji. Zapewne tak też będzie i w tym roku biorąc pod uwagę fakt, że na starcie stanie ponad osiemset zawodników i zawodniczek z całego kraju. Wisienką na torcie będzie zapewne wyścig elity mężczyzn z sześcioma polskimi grupami zawodowymi. Analizując listę zgłoszeń pokusiliśmy się o wytypowanie zwycięzcy w wyścigu elity mężczyzn.

                                *

                           Dawide Rebellin

                               **

                         M. Rutkiewicz, B. Huzarski, B. Matysiak, D. Batek, B. Janiaczyk, T. Smoleń, Ł Owsian

                               ***

P. Gawroński, J. Marycz,  A. Stachowiak, Ł. Bodnar, T.Lisowicz, M. Urbanowski, W. Skarżyński, M. Bulik, J. Foltyn, L. Pluciński, P. Charucki, K. Tomasiak

W niedzielę, na stronie www.sleza.net będzie bezpośredni podgląd z trzech kamer internetowych na finisz oraz okolice startu i mety. Zapraszamy!


Informacja prasowa

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
yorg
yorg

Wyścig w Sobótce rozgrywano też dużo wcześniej,i zawsze startowała tam czołówka polskich kolarzy,organizatorem od zawsze był Roman Ręgorowicz,może warto by było wspomnieć i tamte czasy.