PeletonKomisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie stworzyła program w którym będzie zbierać informacje o miejscu i czasie pobytu zawodników, czyli tzw. „Antybazę”.

System ten służy do zbierania informacji o trzech kategoriach podmiotów indywidualnych zawodnikach wpisanych do Zarejestrowanej Grupy Zawodników, klubów sportowych, polskich związków sportowych.

W przypadku kolarstwa szosowego, programem objętych jest pięć drużyn kontynentalnych, czyli Bank BGŻ Team, BDC MarcPol Team, TC Chrobry Lasocki Chłogów, Las Vegas Power Energy Drink oraz Wibatech Brzeg. Znajdująca się w gronie drużyn pro-kontynentalnych CCC Polsat Polkowice jest wyłączona z tego projektu, gdyż kolarze tej grupy są objęci międzynarodowym systemem ADAMS.

W świecie antydopingowym została przyjęta zasada stanowiąca o tym, że badanie poza zawodami bez powiadomienia jest kluczowym elementem skutecznie przeprowadzonej kontroli antydopingowej. Żeby efektywnie przeprowadzać takie badania, konieczne jest posiadanie odpowiednich informacji o miejscu i czasie pobytu zawodników.

To właśnie m.in dla tego powstał pomysł na stworzenie „Antybazy”. Każdy zawodnik, który posiada licencję którejś z polskich grup zawodowych został włączony do tego programu. Antybaza zobowiązuje go do rzetelnego i systematycznego uzupełniania danych (miejsce aktualnego pobytu) w internetowej bazie na wzór systemu ADAMS.

W skrócie chodzi o to, że każdy kolarz znajdujący się w Zarejestrowanej Grupie Zawodników ma obowiązek podawania co kwartał dokładnych informacji na temat swojego miejsca pobytu w kolejnym kwartale. Musi podać miejsce zamieszkania, treningu oraz miejsca zawodów rozgrywanych w tym kwartale, aby można było go odszukać i poddać badaniom w tym okresie.

Dowolne trzy przypadki niezgłoszenia się na badania i/lub niedostarczenia informacji na temat miejsca pobytu w okresie osiemnastu miesięcy, stwierdzone przez Organizacje Antydopingowe uprawnione do kontroli sportowca, stanowią naruszenie przepisów antydopingowych. Karą za ich niestosowanie będzie przynajmniej jedno i maksymalnie dwuletnie zawieszenie (w zależności od stopnia winy sportowca). W przypadku takich kolarzy stosuje się takie same regulacje jak wobec sportowców zarejestrowanych w systemie ADAMS. Dwiema podstawowymi różnicami są język, w którym podawane są informacje pobytowe (w systemie Antybaza informacje podawane są w jęz. polskim) oraz krąg podmiotów uprawnionych do dostępu do danych zawodnika (w systemie Antybaza tylko Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie ma dostęp do informacji pobytowych).

 

Źródło: własne + Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie

Andrzej

 

guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
kolarzyk
kolarzyk

hahahaah ale cyrk . Szkoda ze nie tak dawno zlapali zadownika na dopingu i nic mu nie zrobili , a podobno CCC nie toleruje dopingu .

Masto
Masto

Z takimi systemem kolarze dają sobie radę , ruch pozorowany dla mnie.