Peter SaganZa nami już 7 z 28 wyścigów cyklu WorldTour. UCI opublikowała najnowszy ranking, na czele którego mamy rewelacyjnie spisującego się w tym sezonie Petera Sagana (Cannondale). Najlepszy z Polaków, Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step) spadł z 14 na 19 pozycję.

Sagan po dwóch drugich miejscach w Mediolan – Sanremo i E3 Harelbeke nie dał szans rywalom na trasie Gent – Wevelgem i  ma aż 81 pkt przewagi nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji, którym jest Fabian Cancellara (RadioShack – Leopard). Na trzecim miejscu plasuje się Joaquin Rodriguez (Katusha), który był o krok od zwycięstwa w Volta Ciclista a Catalunya. W Hiszpanii triumfował Daniel Martin (Garmin – Sharp), który od razu wskoczył na 8 miejsce w rankingu UCI. Bardzo duży awans zaliczyło dwóch zawodników: Nairo Quintana (Movistar) i Borut Bozic (Astana). Kolumbijczyk udanie prezentował się podczas VaC, a Słoweniec w Wevelgem był gorszy tylko od wspomnianego Sagana.

W klasyfikacji narodów pierwsza trójka pozostała bez zmian. Prowadzi Hiszpania, przed Włochami i Wielką Brytanią. Polska w porównaniu z ostatnim rankingiem spadła o 2 miejsca i plasuje się na 13 pozycji uzyskując 101 pkt. Na ten dorobek składają się wyniki Michała Kwiatkowskiego (OPQS) – 61 pkt. i Przemka Niemca (Lampre – Merida) – 40 pkt.

Klasyfikacja drużynowa to nieustanna dominacja drużyny Sky (407 pkt.), ale już za ich plecami stawka zrobiła się bardzo wyrównana. Między drugą w rankingu drużyną Katusha, a piątą w zestawieniu ekipą Cannondale mamy tylko 24 punkty różnicy. Największy progres zrobiło Garmin – Sharp , a wciąż na końcu zestawienia mamy Argos – Shimano.

Klasyfikacja indywidualna:

1 SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING (CAN) 232 pkt.
2 CANCELLARA Fabian RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 151
3 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin KATUSHA (KAT) 144
4 CHAVANEL Sylvain OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 142
5 THOMAS Geraint SKY PROCYCLING (SKY) 117
6 PORTE Richie SKY PROCYCLING (SKY) 113
7 SLAGTER Tom Jelte BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 111
8 MARTIN Daniel GARMIN SHARP (GRS) 107
9 NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM (AST) 106
10 TALANSKY Andrew GARMIN SHARP (GRS) 92
11 FROOME Christopher SKY PROCYCLING (SKY) 86
12 MORENO BAZAN Javier MOVISTAR TEAM (MOV) 86
13 CONTADOR VELASCO Alberto TEAM SAXO-TINKOFF (TST) 72
14 SCARPONI Michele LAMPRE-MERIDA (LAM) 71
15 PERAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE (ALM) 71
16 QUINTANA ROJAS Nairo Alexander MOVISTAR TEAM (MOV) 70
17 VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM (BMC) 62
18 BOZIC Borut ASTANA PRO TEAM (AST) 61
19 KWIATKOWSKI Michał OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 61
20 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon EUSKALTEL EUSKADI (EUS) 61
21 PAOLINI Luca KATUSHA (KAT) 60
22 HERMANS Ben RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 52
23 WIGGINS Bradley SKY PROCYCLING (SKY) 51
24 VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM (BMC) 50
25 OSS Daniel BMC RACING TEAM (BMC) 50
26 HORNER Christopher RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 42
27 GESINK Robert BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 41
28 KELDERMAN Wilco BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 41
29 STANNARD Ian SKY PROCYCLING (SKY) 40
30 SPILAK Simon KATUSHA (KAT) 40
31 NIEMIEC Przemysław LAMPRE-MERIDA (LAM) 40
32 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka EUSKALTEL EUSKADI (EUS) 32
33 ULISSI Diego LAMPRE-MERIDA (LAM) 32
34 FLECHA GIANNONI Juan Antonio VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 30
35 LANGEVELD Sebastian ORICA GREENEDGE (OGE) 30
36 PHINNEY Taylor BMC RACING TEAM (BMC) 30
37 AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey MOVISTAR TEAM (MOV) 24
38 LADAGNOUS Matthieu FDJ (FDJ) 22
39 WESTRA Lieuwe VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 22
40 PINOT Thibaut FDJ (FDJ) 21
41 KRISTOFF Alexander KATUSHA (KAT) 20
42 PIETROPOLLI Daniele LAMPRE-MERIDA (LAM) 20
43 GREIPEL André LOTTO BELISOL (LTB) 20
44 EISEL Bernhard SKY PROCYCLING (SKY) 18
45 MEERSMAN Gianni OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 16
46 CAVENDISH Mark OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 15
47 BOONEN Tom OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 14
48 GOSS Matthew Harley ORICA GREENEDGE (OGE) 12
49 GERRANS Simon ORICA GREENEDGE (OGE) 12
50 VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO BELISOL (LTB) 11
51 MACHADO Tiago RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 11
52 VANDENBERGH Stijn OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 10
53 KLÖDEN Andreas RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 10
54 DUMOULIN Samuel AG2R LA MONDIALE (ALM) 10
55 BOASSON HAGEN Edvald SKY PROCYCLING (SKY) 8
56 POPOVYCH Yaroslav RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 6
57 VELITS Peter OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 6
58 VIVIANI Elia CANNONDALE PRO CYCLING (CAN) 6
59 GILBERT Philippe BMC RACING TEAM (BMC) 6
60 RENSHAW Mark BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 6
61 DE GENDT Thomas VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 6
62 PARISIEN Francois TEAM ARGOS – SHIMANO (ARG) 6
63 RATTO Daniele CANNONDALE PRO CYCLING (CAN) 6
64 VALVERDE BELMONTE Alejandro MOVISTAR TEAM (MOV) 6
65 MARTIN Tony OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 6
66 ALBASINI Michael ORICA GREENEDGE (OGE) 6
67 KITTEL Marcel TEAM ARGOS – SHIMANO (ARG) 6
68 BOUHANNI Nacer FDJ (FDJ) 6
69 LOPEZ GARCIA David SKY PROCYCLING (SKY) 5
70 FERRARI Roberto LAMPRE-MERIDA (LAM) 5
71 DANIELSON Thomas GARMIN SHARP (GRS) 4
72 POELS Wouter VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 4
73 VEIKKANEN Jussi FDJ (FDJ) 4
74 DEMARE Arnaud FDJ (FDJ) 4
75 IGLINSKY Maxim ASTANA PRO TEAM (AST) 4
76 PETACCHI Alessandro LAMPRE-MERIDA (LAM) 4
77 AGNOLI Valerio ASTANA PRO TEAM (AST) 4
78 MENCHOV Denis KATUSHA (KAT) 4
79 MALORI Adriano LAMPRE-MERIDA (LAM) 4
80 BELLETTI Manuel AG2R LA MONDIALE (ALM) 4
81 MOLLEMA Bauke BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 4
82 WYSS Danilo BMC RACING TEAM (BMC) 3
83 HOWARD Leigh ORICA GREENEDGE (OGE) 2
84 ROJAS GIL Jose Joaquin MOVISTAR TEAM (MOV) 2
85 KISERLOVSKI Robert RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 2
86 LANCASTER Brett ORICA GREENEDGE (OGE) 2
87 CANTWELL Jonathan TEAM SAXO-TINKOFF (TST) 2
88 DEBUSSCHERE Jens LOTTO BELISOL (LTB) 1
89 FARRAR Tyler GARMIN SHARP (GRS) 1
90 VISCONTI Giovanni MOVISTAR TEAM (MOV) 1
91 WELLENS Tim LOTTO BELISOL (LTB) 1
92 FENN Andrew OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 1
93 WAGNER Robert BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 1
94 GALLOPIN Tony RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 1
95 SOUPE Geoffrey FDJ (FDJ) 1
96 GASPAROTTO Enrico ASTANA PRO TEAM (AST) 1
97 CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan MOVISTAR TEAM (MOV) 1
98 PONZI Simone ASTANA PRO TEAM (AST) 1
99 SANCHEZ GONZALEZ Samuel EUSKALTEL EUSKADI (EUS) 1
100 VON HOFF Steele GARMIN SHARP (GRS) 1
101 MARKUS Barry VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 1

Klasyfikacja narodów:

1          SPAIN                         395 pkt.
2          ITALY                           319
3          GREAT BRITAIN           309
4          FRANCE                      266
5          NETHERLANDS           245
6          SLOVAKIA                   238
7          UNITED STATES          230
8          SWITZERLAND            160
9          AUSTRALIA                  145
10        BELGIUM                     143
11        IRELAND                      107
12        SLOVENIA                   101
13        POLAND                      101
14        COLOMBIA                     70
15        GERMANY                     43
16        NORWAY                       28
17        COSTA RICA                  24
18        AUSTRIA                        18
19        PORTUGAL                    11
20        UKRAINE                         6
21        CANADA                          6
22        FINLAND                          4
23        KAZAKHSTAN                 4
24        RUSSIA                            4
25        CROATIA                          2
Klasyfikacja drużynowa:

1 SKY PROCYCLING (SKY) 407 pkt.
2 KATUSHA (KAT) 268
3 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 266
4 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 248
5 CANNONDALE PRO CYCLING (CAN) 244
6 GARMIN SHARP (GRS) 205
7 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 203
8 BMC RACING TEAM (BMC) 198
9 MOVISTAR TEAM (MOV) 188
10 ASTANA PRO TEAM (AST) 176
11 LAMPRE-MERIDA (LAM) 168
12 EUSKALTEL EUSKADI (EUS) 94
13 AG2R LA MONDIALE (ALM) 85
14 TEAM SAXO-TINKOFF (TST) 74
15 VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 63
16 ORICA GREENEDGE (OGE) 62
17 FDJ (FDJ) 57
18 LOTTO BELISOL (LTB) 33
19 TEAM ARGOS – SHIMANO (ARG) 12

Arek Waluga