Czeslaw LangW poniedziałkowy wieczór, w Trentino w miejscowości Cavalese zaprezentowano etapy 70 Tour de Pologne UCI World Tour.

Komitet Organizacyjny 70 Tour de Pologne UCI World Tour, kierowany przez Czesława Langa, na miejsce prezentacji wybrał Centrum Prasowe Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Fiemme 2013. W konferencji prasowej oprócz Czesława Langa, udział wzięli Tiziano Mellarini (Członek Rady ds. Rolnictwa, Leśnictwa, Turystyki i Promocji w autonomicznej prowincji Trento) oraz Katarzyna Sobierajska (reprezentującą Ministerstwo Sportu i Turystyki).

We Włoszech zaplanowano dwa pierwsze etapy, oba w Trentino. Pierwszy etap odbędzie się 27 lipca z Rovereto do Madonna di Campiglio o długości 183,5 km. Drugi etap 28 lipca, wyruszy z Marilleva Val Di Sole i zakończy się na Passo Pordoi – sercu Dolomitów, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Etap będzie liczył 195,5 km. Po dniu przerwy kolumna wyścigu przeniesie się do Polski, aby rozegrać pięć kolejnych etapów. Wyścig zakończy się w Krakowie indywidualną jazdą na czas.

Tegoroczna jubileuszowa edycja Tour de Pologne UCI World Tour, po raz pierwszy w swojej historii wystartuje spoza granic Polski. Dla Włoch będzie to z kolei pierwszy zagraniczny wyścig z kalendarza World Tour, który rozpocznie się w tym kraju.

„Organizacja startu wyścigu z kraju, który nie graniczy bezpośrednio z Polską, jest ogromnym przedsięwzięciem, ale także ogromnym osiągnięciem” – powiedział Czesław Lang. „Te dwa wspaniałe narody łączy wiele wydarzeń historycznych i kulturowych. Wiele lat mojego życia spędziłem we Włoszech, dojrzewałem tu kolarsko i osiągałem jedne z najwspanialszych wyników w mojej karierze. Dla mnie jest to spełnienie marzeń. Zawsze chciałem aby Tour de Pologne przejeżdżał przez Dolomity.

Chciałem podziękować wszystkim naszym partnerom, zwłaszcza Wydziałowi Rozwoju Turystyki i Promocji Trentino, który w 2013 roku będzie już czwarty rok z rzędu z nami. Bez ich wkładu nie byłoby możliwe zrealizowanie tego projektu” – dodał Dyrektor wyścigu.

Świetna współpraca pomiędzy Polską i Włochami została także podkreślona przez przedstawiciela Trentino, Tiziano Mellarini: „Turystyka i sport to silnik, który napędza Trydent. Nie mogło być lepszej okazji, aby podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, zaprezentować tę współpracę. Chcieliśmy podziękować organizatorom Tour de Pologne za to, że właśnie tu, w Trentino rozpocznie się wyścig. Dla nas będzie to dodatkowa okazja do promocji regionu za granicą, a w szczególności w Polsce. Polscy turyści czują się tu jak w domu, doceniają naszą gościnność, piękno naszych gór, jak również wszystko co mamy im do zaoferowania. Mam nadzieję, że ta współpraca przyniesie ogromną satysfakcję dla obu stron.”

Podczas uroczystości nie zabrakło Francesco Mosera, legendy kolarstwa mieszkającego w Trentino. Wujka zwycięzcy Tour de Pologne 2012 – Moreno Mosera: „Kilka lat temu Czesław Lang zaprosił mnie na Tour de Pologne, od razu zrozumiałem jak ogromny jest potencjał tego wyścigu. Powiedziałem mu, że warto by było aby kiedyś Tour wystartował z Włoch, a jak z Włoch to dlaczego nie z Trentino. Nasze marzenia spełnią się w tym roku.”

Wśród wielu gości zaproszonych na prezentację byli także: Paolo Manfrini (Dyrektor Wydziału Rozwoju i Promocji Turystyki Trentino, Maurizio Rossini (Dyrektor Działu Turystyki Marketingu Rozwoju Turystyki i Promocji Trentino), sekretarz generalny Mistrzostw Świata Fiemme 2013 Angelo Corradini, Prezes Skandia S.A., głównego sponsora Tour de Pologne Paweł Ziemba, a także Prezes Grupy Lotos, Paweł Olechnowicz.
Bukovinę Termy Hotel Spa, reprezentowali Edward i Andrzej Kuchta, Prezydenta Włoskiej Federacji Kolarskiej (FCI) Renato Di Rocco, reprezentował członek zarządu Renato Riedmulle oraz Przewodniczący FCI regionu Trentino, Dario Broccardo.

Galeria zdjęć z prezentacji > tutaj

Źródło: Lang Team