BDC MarcPolAbelouache Essaid (Rep. Maroko) po udanej ucieczce został zwycięzcą GP Sakia El Hamra. Ładnie pojechali kolarze BDC MarcPol. Paweł Bernas był piąty.

Pierwszy z trzech klasyków w  Maroku  Les Challenges de la Marche Verte – GP Sakia El Hamra MAR kat. UCI 1.2, liczył 120 km i prowadził  drogami zachodniej Sahary, wzdłuż wybrzeża morza Śródziemnego. Prowadzeni przez dyr. sportowego Grzegorza Gronkiewicza zawodnicy z Nowego Dworu w składzie: Paweł Bernas, Kamil Gradek, Adam Pierzga, Jakub Foltyn, Konrad Dąbkowski, Piotr Kirpsza jechali od początku bardzo czujnie i aktywnie.

Po 40 km od startu peleton zaczął się rwać, dochodziło do skoków i prób ucieczek, spowodowanych bardzo silnym, bocznym wiatrem wiejącym od morza.

Wtedy to utworzyła się 8 osobowa ucieczka, w której znajdowało się dwóch kolarzy BDC MarcPol – Paweł Bernas i Kamil Gradek.  Za nimi kolejna 6 osobowa grupka z Adamem Pierzgą.

Cały czas w peletonie dochodziło do skoków i prób odjazdu. My jechaliśmy spokojnie kontrolując co się dzieje w peletonie. Taki układ nam pasował, z przodu mieliśmy trzech zawodników w dwóch ucieczkach, które systematycznie powiększały przewagę nad peletonem. Sprzyjał temu mocny boczny wiatr  -mówił na mecie Grzegorz Gronkiewicz.

Kiedy do mety pozostało około 30 km  w prowadzącej ucieczce z dwoma Polakami, zaczęły się mocne ataki zawodników z Maroka. Pięć kilometrów dalej pech dopadł Kamila Gradka. Złapał gumę, a Marokańczycy błyskawicznie to wykorzystali. Odjeżdżając coraz szybciej Kamilowi. Sam Paweł Bernas nie mógł za wiele zrobić przeciwko czwórce kolarzy z Maroka – bo w  takim właśnie składzie ostatnie kilometry przejechała ucieczka (czterech Marokańczyków i jeden Polak). Mając przewagę liczebną, zamęczyli Pawła ciągłymi atakami i na mecie Polak ostatecznie zajął piąte miejsce.

Również druga grupka kolarzy z Adamem Pierzgą dotarła na linię mety z przewagą nad mocno przerzedzonym peletonem. Adam finiszował na drugim miejscu z tej ucieczki, co dało mu 7 lokatę w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Chwilę później wjechał mocno zmęczony pechowiec Kamil Gradek zajmując 10 miejsce w wyścigu.

Pozostali kolarze BDC MarcPol przekroczyli linię mety w zasadniczej grupie. O trudach wyścigu może świadczyć fakt, że do mety dotarło jedynie 33 kolarzy.

 Nie ma tragedii, to pierwszy start w tym sezonie. Szkoda tylko że Kamil miał defekt. Jadąc we dwójkę nie dali by się ograć, znają się i rozumieją doskonale z Pawłem. Cóż zrobić takie jest kolarstwo. Taktycznie bardzo fajnie pojechaliśmy, w przodzie dwóch, w następnej grupce Adam, który wiedział doskonale jak jechać – krótko mówiąc do koła bez zmian – i peleton pod kontrolą.  Jednak widać, że kolarze z Maroka są w trakcie sezonu, a my dopiero zaczynamy, tym bardziej że dzisiaj jechali zespołowo jako kraj. Są u siebie i chcieli koniecznie wygrać. Nie ma co rozpamiętywać, przeanalizujemy dzisiejszy start , wyciągniemy wnioski i jutro…. Nie zdradzę taktyki (uśmiech) – podsumował dzisiejszy występ dyr.sportowy Grzegorz Gronkiewicz.

A tak wtorkową rywalizację podsumował Paweł Bernas:

Krótki ale bardzo intensywny etap, na 25 kilometrowej „agrawce” z miasta do miasta, którą pokonywaliśmy 4 razy, w jedną stronę boczny wiatr, z powrotem sprzyjający. Bardzo dużo skoków, rantów i akcji po których zostałem sam z 5 zawodnikami kadry Maroko. Kamil Gradek był blisko zabrania się w ten odjazd, ale miał problemy sprzętowe i nie dał rady. Przy takim układzie sił ciężko było coś ugrać, chociaż gdybym zachował więcej zimnej krwi i później zaczął atakować na pewno były szanse na top 3. Jednak jak na pierwszy start w sezonie, jestem mimo wszystko zadowolony, bo widzę że noga jest lepsza niż rok temu.

Jutro kolejny w wyścigów z cyklu Les Challenges de la Marche Verte – GP Oued Eddahab (kat. UCI 1.2)

Wyniki GP Sakia El Hamra:

1 ABELOUACHE Essaïd Maroc MAR
2 AADEL Rida Maroc MAR 04”
3 AIT EL ABDIA Anass Maroc MAR 11”
4 JELLOUL Adil Maroc MAR ’
5 BERNAS Pawel BDC Marcpol POL 02’54”    
6 AYOUNE Ismail Maroc MAR ’
7 PIERZGA Adam BDC Marcpol POL 03’19”    
8 SABER Lahcen Maroc Espoir MAR ’
9 MRAOUNI Salah Eddine Maroc Espoir MAR 03’39”
10 GRADEK Kamil BDC Marcpol POL ’    
11 BOUCHTAOUI Imad Maroc Centre Vélodrome MAR ’
12 EL HAIMER Amine Maroc Centre Vélodrome MAR ’
13 BDADOU SAID Maroc Centre Vélodrome MAR ’
14 JAWAD Ali Bahrain BRN ’
15 ALAWI Ahmed Bahrain BRN 04’02”
16 DABKOWSKI Konrad BDC Marcpol POL ’  
17 EL OFIR Karim Maroc Espoir MAR ’
18 FERRAND PREVOT Evan Equipe de France Militaire FRA ’
19 EL HAMSSASSI Mouhcine Maroc Centre Vélodrome MAR ’
20 MORIN Julien Equipe de France Militaire FRA ’
21 KIRPSZA Piotr BDC Marcpol POL ’    
22 AÏT EL ATTAR Yassine Maroc Centre Moulay Rachid MAR ’
23 KABOU Hicham Maroc Espoir MAR ’
24 AARBIA Adnane Maroc MAR ’
25 CANECKY Marek CK Banska Bystrica SVK ’
26 MANSOOR Mohamed Bahrain BRN ’
27 EL AFI Othmane Maroc Espoir MAR ’
28 HADDAJ Aziz Maroc Centre Moulay Rachid MAR 04’18”
29 ALAWI Taha Bahrain BRN 04’24”
30 AYOOB Isa Bahrain BRN ’
31 EL GOURCH Abdelmounim Maroc Centre Vélodrome MAR ’
32 FONTAINE Nicolas Equipe de France Militaire FRA 04’46”
33 MAMOUNI Taoufik Maroc Centre Moulay Rachid MAR 05’01”

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments