Michael Van StayenMichael Van Stayen (Topsport Vlaanderen – Baloise) po sprincie z dużej grupy wygrał 1. etap Etoile de Bessèges oraz został pierwszym liderem wyścigu.

Otwierający rywalizację w wyścigu Etoile de Bessèges odcinek to 154 kilometrowy etap łączący miejscowości  Bellegarde oraz Beaucaire. Profil był pofałdowany. Zaraz po starcie do ucieczki dnia zabrali się: Pierre Rolland (Europcar), Niels Wytinck (An Post-Chainreaction), Koen Barbe (Crelan-Euphony), Arthur Vanoverberghe (Topsport Vlaanderen-Baloise) oraz Jason Bakke (La Pomme Marseille).

Peleton głównie za sprawą Ag2r La Mondiale jechał czujnie i nie wypuszczał zbyt daleko harcowników. Piątka maksymalnie oddaliła się od reszty stawki na nieco ponad dwie i pół minuty.

Pogoń wciąż trwała i na 30 kilometrów przed metą różnica stopniała do 48 sekund. Wkrótce kolarze wjechali na 6,6 kilometrowe rundy, które prowadziły przez linię mety.

Po pierwszym przejeździe przez kreskę, zawodnicy z czołówki zaczęli się wzajemnie atakować i czarować. Jak można było się tego spodziewać – nie wyszło im to na dobre. Ich przygoda zakończyła się na 18 km przed końcem. Grupa podzieliła się na dwie części.

Wtedy rządy w pierwszym peletonie objęły ekipy sprinterów, a zwłaszcza Europcar pracujący na rzecz wicemistrza świata orlików – Bryan`a Coquarda.

Etap ostatecznie padł łupem młodego Belga – Michael Van Stayen (Topsport Vlaanderen – Baloise), który wyprzedził  Frédérique`a Robert (Lotto-Belisol) oraz Justina Jules`a (La Pomme Marseille).

Wyniki:

1 VAN STAEYEN Michael BEL Topsport Vlaanderen – Baloise les 148.9 km en 03h24’23” (moy. 43.71 km/h)
2 * ROBERT Frédérique BEL Lotto Belisol
3 JULES Justin FRA La Pomme Marseille
4 BOECKMANS Kris BEL Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team
5 GIRAUD Benjamin FRA La Pomme Marseille
6 * COQUARD Bryan FRA Team Europcar
7 MARTINEZ Yannick FRA La Pomme Marseille
8 DE BACKER Bert BEL Team Argos – Shimano
9 VAN DIJK Stefan NED Accent Jobs – Wanty
10 FEILLU Romain FRA Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team
11 VAN GENECHTEN Jonas BEL Lotto Belisol
12 PATOUX Cyrille FRA Roubaix Lille Métropole
13 * VAN ASBROECK Tom BEL Topsport Vlaanderen – Baloise
14 LE MONTAGNER Benjamin FRA Bretagne – Séché Environnement
15 HOVELYNCK Kurt BEL Crelan – Euphony
16 RAVARD Anthony FRA AG2R La Mondiale
17 * KEOUGH Luke USA Unitedhealthcare Pro Cycling Team
18 * VEREECKEN Nicolas BEL An Post – Chainreaction
19 LEMOINE Cyril FRA Sojasun
20 * JANS Roy BEL Accent Jobs – Wanty
21 BACQUET Fabien FRA Big Mat – Auber 93
22 PEREZ MORENO Ruben ESP Euskaltel Euskadi
23 * VERMOTE Alphonse BEL An Post – Chainreaction
24 CHAVANEL Sébastien FRA Team Europcar
25 POULHIES Stéphane FRA Cofidis, Solutions Crédits
26 REIJNEN Kiel USA Unitedhealthcare Pro Cycling Team
27 SICARD Romain FRA Euskaltel Euskadi
28 * BARDET Romain FRA AG2R La Mondiale
29 DELFOSSE Sébastien BEL Crelan – Euphony
30 MARTIAS Rony FRA Sojasun
31 WESTRA Lieuwe NED Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team
32 * LE MONTAGNER Maxime FRA Roubaix Lille Métropole
33 * ZIMINE Boris FRA Roubaix Lille Métropole
34 PETERSON Thomas USA Team Argos – Shimano
35 HIVERT Jonathan FRA Sojasun
36 ILESIC Aldo Ino SLO Unitedhealthcare Pro Cycling Team
37 COPPEL Jérôme FRA Cofidis, Solutions Crédits
38 PARISIEN François CAN Team Argos – Shimano
39 GALLAND Jérémie FRA Sojasun
40 VERRAES Benjamin BEL Accent Jobs – Wanty
41 * VAN HOECKE Gijs BEL Topsport Vlaanderen – Baloise
42 ROY Jérémy FRA FDJ
43 * LUDVIGSSON Tobias SWE Team Argos – Shimano
44 * DE CLERCQ Tim BEL Topsport Vlaanderen – Baloise
45 BOUET Maxime FRA AG2R La Mondiale
46 * PREIDLER Georg AUT Team Argos – Shimano
47 * DAMUSEAU Thomas FRA Team Argos – Shimano
48 FRATTINI Davide ITA Unitedhealthcare Pro Cycling Team
49 FAUCON Guillaume FRA Big Mat – Auber 93
50 DELPECH Jean-Luc FRA Bretagne – Séché Environnement
51 BARLE Florent FRA Cofidis, Solutions Crédits
52 PICHON Laurent FRA FDJ
53 * VAUBOURZEIX Thomas FRA La Pomme Marseille
54 * LINDEMAN Bertjan NED Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team
55 VANLANDSCHOOT James BEL Accent Jobs – Wanty
56 VEUCHELEN Frederik BEL Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team
57 GAUTIER Cyril FRA Team Europcar
58 VACHON Florian FRA Bretagne – Séché Environnement
59 VALENTIN Tristan FRA Cofidis, Solutions Crédits
60 * BARGUIL Warren FRA Team Argos – Shimano
61 LEUKEMANS Björn BEL Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team
62 * COUSIN Jérôme FRA Team Europcar
63 HABEAUX Grégory BEL Accent Jobs – Wanty
64 SOLOMENNIKOV Andrey RUS RusVelo
65 BOLE Grega SLO Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team
66 * CORBEL Erwann FRA Bretagne – Séché Environnement
67 VOECKLER Thomas FRA Team Europcar
68 VANSPEYBROUCK Pieter BEL Topsport Vlaanderen – Baloise
69 NEYENS Maarten BEL Lotto Belisol
70 * VAN DER SANDE Tosh BEL Lotto Belisol
71 * WALLAYS Jelle BEL Topsport Vlaanderen – Baloise 16”
72 VANTOMME Maxime BEL Crelan – Euphony ”
73 * DELAPLACE Anthony FRA Sojasun ”
74 * NOVIKOV Nikita RUS Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team ”
75 FOUCHARD Julien FRA Cofidis, Solutions Crédits ”
76 URTASUN PEREZ Pablo ESP Euskaltel Euskadi ”
77 TRONET Steven FRA Big Mat – Auber 93 ”
78 DRUJON Mathieu FRA Big Mat – Auber 93 ”
79 * DOWNEY Sean IRL An Post – Chainreaction ”
80 DE VREESE Laurens BEL Topsport Vlaanderen – Baloise ”
81 KOCJAN Jure SLO Euskaltel Euskadi ”
82 GESLIN Anthony FRA FDJ ”
83 * WYTINCK Niels BEL An Post – Chainreaction ”
84 * FONSECA Armindo FRA Bretagne – Séché Environnement ”
85 FEDRIGO Pierrick FRA FDJ ”
86 ANTOMARCHI Julien FRA La Pomme Marseille ”
87 PEETERS Kevin BEL Crelan – Euphony 39”
88 VICHOT Arthur FRA FDJ ”
89 BELLEMAKERS Dirk NED Lotto Belisol ”
90 * VANOVERBERGHE Arthur BEL Topsport Vlaanderen – Baloise ”
91 DION Renaud FRA Bretagne – Séché Environnement ”
92 ROSSETTO Stéphane FRA Big Mat – Auber 93 ”
93 ROUX Anthony FRA FDJ ”
94 VERMEULEN Franck FRA Roubaix Lille Métropole ”
95 * DASSONVILLE Flavien FRA Big Mat – Auber 93 ”
96 VAUGRENARD Benoit FRA FDJ ”
97 GERARD Arnaud FRA Bretagne – Séché Environnement ”
98 DUPONT Hubert FRA AG2R La Mondiale ”
99 PINEAU Cédric FRA FDJ ”
100 MC LAUGHLIN Ronan IRL An Post – Chainreaction ”
101 LEVARLET Guillaume FRA Cofidis, Solutions Crédits ”
102 GEORGES Sylvain FRA AG2R La Mondiale ”
103 BOUYER Franck FRA Team Europcar ”
104 SEROV Alexander RUS RusVelo ”
105 SAEZ Adrian ESP Euskaltel Euskadi ”
106 GAUDIN Damien FRA Team Europcar ”
107 HEGYVARY Adrian USA Unitedhealthcare Pro Cycling Team ”
108 PLANCKAERT Baptiste BEL Crelan – Euphony ”
109 * POMOSHNIKOV Sergey RUS RusVelo ”
110 SPRICK Matthieu FRA Team Argos – Shimano ”
111 * ZAKARIN Ilnur RUS RusVelo ”
112 GARCIA Ricardo ESP Euskaltel Euskadi ”
113 SCHEIRLINCKX Staf BEL Accent Jobs – Wanty ”
114 VAN VOOREN Steven BEL An Post – Chainreaction ”
115 * MC NALLY Mark GBR An Post – Chainreaction ”
116 * LE BOULCH Dimitri FRA Big Mat – Auber 93 ”
117 * DOMONT Axel FRA AG2R La Mondiale ”
118 ROLLAND Pierre FRA Team Europcar ”
119 AMORISON Frédéric BEL Crelan – Euphony ”
120 * DE TROYER Tim BEL Accent Jobs – Wanty ”
121 LALOUETTE Kévin FRA Roubaix Lille Métropole ”
122 KOCHETKOV Pavel RUS RusVelo ”
123 BULGAC Brian NED Lotto Belisol ”
124 BARBE Koen BEL Crelan – Euphony ”
125 DRUCKER Jean-Pierre LUX Accent Jobs – Wanty ”
126 TALABARDON Yannick FRA Sojasun ”
127 POZZOVIVO Domenico ITA AG2R La Mondiale ”
128 KLIMOV Sergey RUS RusVelo ”
129 JOEAAR Gert EST Cofidis, Solutions Crédits ”
130 * KOWALSKI Rudy FRA Roubaix Lille Métropole ”
131 * DESRIAC Loïc FRA Roubaix Lille Métropole ”
132 DE GREEF Francis BEL Lotto Belisol ”
133 IRVINE Martyn IRL Unitedhealthcare Pro Cycling Team ”
134 JUODVALKIS Egidijus LIT Crelan – Euphony ”
135 SISKEVICIUS Evaldas LTU Sojasun ”
136 BIDEAU Jean-Marc FRA Bretagne – Séché Environnement ”
137 MESTRE Ricardo POR Euskaltel Euskadi 01’04”
138 BAZIN Nicolas FRA Big Mat – Auber 93 01’21”
139 EECKHOUT Niko BEL An Post – Chainreaction 01’39”
140 ROSTOLLAN Thomas FRA La Pomme Marseille ”
141 MIRONOV Aleksandr RUS RusVelo ”
142 * JENNINGS Christopher RSA La Pomme Marseille ”
143 BESSY Cyril FRA Cofidis, Solutions Crédits ”
144 DAY Benjamin AUS Unitedhealthcare Pro Cycling Team ”
145 DUMOULIN Samuel FRA AG2R La Mondiale 04’26”
146 VAN DE WALLE Jurgen BEL Lotto Belisol ”
147 OVECHKIN Artem RUS RusVelo ”
148 ENGOULVENT Jimmy FRA Sojasun 06’07”
149 * BAKKE Jason RSA La Pomme Marseille 07’33”

Klasyfikacja generalna :
1 VAN STAEYEN Michael BEL TSV les 148.9 km en 03h24’13” (moy. 43.71 km/h)
2 * ROBERT Frédérique BEL LTB 04”
3 JULES Justin FRA LPM 06”
4 BOECKMANS Kris BEL VCD 10”
5 GIRAUD Benjamin FRA LPM 10”
6 * COQUARD Bryan FRA EUC 10”
7 MARTINEZ Yannick FRA LPM 10”
8 DE BACKER Bert BEL ARG 10”
9 VAN DIJK Stefan NED AJW 10”
10 FEILLU Romain FRA VCD 10”
11 VAN GENECHTEN Jonas BEL LTB 10”
12 PATOUX Cyrille FRA RLM 10”
13 * VAN ASBROECK Tom BEL TSV 10”
14 LE MONTAGNER Benjamin FRA BSE 10”
15 HOVELYNCK Kurt BEL LAN 10”
16 RAVARD Anthony FRA ALM 10”
17 * KEOUGH Luke USA UNC 10”
18 * VEREECKEN Nicolas BEL SKT 10”
19 LEMOINE Cyril FRA SOJ 10”
20 * JANS Roy BEL AJW 10”
21 BACQUET Fabien FRA BIG 10”
22 PEREZ MORENO Ruben ESP EUS 10”
23 * VERMOTE Alphonse BEL SKT 10”
24 CHAVANEL Sébastien FRA EUC 10”
25 POULHIES Stéphane FRA COF 10”
26 REIJNEN Kiel USA UNC 10”
27 SICARD Romain FRA EUS 10”
28 * BARDET Romain FRA ALM 10”
29 DELFOSSE Sébastien BEL LAN 10”
30 MARTIAS Rony FRA SOJ 10”
31 WESTRA Lieuwe NED VCD 10”
32 * LE MONTAGNER Maxime FRA RLM 10”
33 * ZIMINE Boris FRA RLM 10”
34 PETERSON Thomas USA ARG 10”
35 HIVERT Jonathan FRA SOJ 10”
36 ILESIC Aldo Ino SLO UNC 10”
37 COPPEL Jérôme FRA COF 10”
38 PARISIEN François CAN ARG 10”
39 GALLAND Jérémie FRA SOJ 10”
40 VERRAES Benjamin BEL AJW 10”
41 * VAN HOECKE Gijs BEL TSV 10”
42 ROY Jérémy FRA FDJ 10”
43 * LUDVIGSSON Tobias SWE ARG 10”
44 * DE CLERCQ Tim BEL TSV 10”
45 BOUET Maxime FRA ALM 10”
46 * PREIDLER Georg AUT ARG 10”
47 * DAMUSEAU Thomas FRA ARG 10”
48 FRATTINI Davide ITA UNC 10”
49 FAUCON Guillaume FRA BIG 10”
50 DELPECH Jean-Luc FRA BSE 10”
51 BARLE Florent FRA COF 10”
52 PICHON Laurent FRA FDJ 10”
53 * VAUBOURZEIX Thomas FRA LPM 10”
54 * LINDEMAN Bertjan NED VCD 10”
55 VANLANDSCHOOT James BEL AJW 10”
56 VEUCHELEN Frederik BEL VCD 10”
57 GAUTIER Cyril FRA EUC 10”
58 VACHON Florian FRA BSE 10”
59 VALENTIN Tristan FRA COF 10”
60 * BARGUIL Warren FRA ARG 10”
61 LEUKEMANS Björn BEL VCD 10”
62 * COUSIN Jérôme FRA EUC 10”
63 HABEAUX Grégory BEL AJW 10”
64 SOLOMENNIKOV Andrey RUS RUS 10”
65 BOLE Grega SLO VCD 10”
66 * CORBEL Erwann FRA BSE 10”
67 VOECKLER Thomas FRA EUC 10”
68 VANSPEYBROUCK Pieter BEL TSV 10”
69 NEYENS Maarten BEL LTB 10”
70 * VAN DER SANDE Tosh BEL LTB 10”
71 * WYTINCK Niels BEL SKT 24”
72 * WALLAYS Jelle BEL TSV 26”
73 VANTOMME Maxime BEL LAN 26”
74 * DELAPLACE Anthony FRA SOJ 27”
75 * NOVIKOV Nikita RUS VCD 28”
76 FOUCHARD Julien FRA COF 29”
77 URTASUN PEREZ Pablo ESP EUS 36”
78 TRONET Steven FRA BIG 37”
79 DRUJON Mathieu FRA BIG 38”
80 * DOWNEY Sean IRL SKT 39”
81 DE VREESE Laurens BEL TSV 40”
82 KOCJAN Jure SLO EUS 41”
83 GESLIN Anthony FRA FDJ 42”
84 * FONSECA Armindo FRA BSE 43”
85 FEDRIGO Pierrick FRA FDJ 44”
86 ANTOMARCHI Julien FRA LPM 45”
87 BARBE Koen BEL LAN 46”
88 * VANOVERBERGHE Arthur BEL TSV 47”
89 PEETERS Kevin BEL LAN 48”
90 VICHOT Arthur FRA FDJ 49”
91 BELLEMAKERS Dirk NED LTB 49”
92 DION Renaud FRA BSE 49”
93 ROSSETTO Stéphane FRA BIG 49”
94 ROUX Anthony FRA FDJ 49”
95 VERMEULEN Franck FRA RLM 49”
96 * DASSONVILLE Flavien FRA BIG 49”
97 VAUGRENARD Benoit FRA FDJ 49”
98 GERARD Arnaud FRA BSE 49”
99 DUPONT Hubert FRA ALM 49”
100 PINEAU Cédric FRA FDJ 49”
101 MC LAUGHLIN Ronan IRL SKT 49”
102 LEVARLET Guillaume FRA COF 49”
103 GEORGES Sylvain FRA ALM 49”
104 BOUYER Franck FRA EUC 49”
105 SEROV Alexander RUS RUS 49”
106 SAEZ Adrian ESP EUS 49”
107 GAUDIN Damien FRA EUC 49”
108 HEGYVARY Adrian USA UNC 49”
109 PLANCKAERT Baptiste BEL LAN 49”
110 * POMOSHNIKOV Sergey RUS RUS 49”
111 SPRICK Matthieu FRA ARG 49”
112 * ZAKARIN Ilnur RUS RUS 49”
113 GARCIA Ricardo ESP EUS 49”
114 SCHEIRLINCKX Staf BEL AJW 49”
115 VAN VOOREN Steven BEL SKT 49”
116 * MC NALLY Mark GBR SKT 49”
117 * LE BOULCH Dimitri FRA BIG 49”
118 * DOMONT Axel FRA ALM 49”
119 ROLLAND Pierre FRA EUC 49”
120 AMORISON Frédéric BEL LAN 49”
121 * DE TROYER Tim BEL AJW 49”
122 LALOUETTE Kévin FRA RLM 49”
123 KOCHETKOV Pavel RUS RUS 49”
124 BULGAC Brian NED LTB 49”
125 DRUCKER Jean-Pierre LUX AJW 49”
126 TALABARDON Yannick FRA SOJ 49”
127 POZZOVIVO Domenico ITA ALM 49”
128 KLIMOV Sergey RUS RUS 49”
129 JOEAAR Gert EST COF 49”
130 * KOWALSKI Rudy FRA RLM 49”
131 * DESRIAC Loïc FRA RLM 49”
132 DE GREEF Francis BEL LTB 49”
133 IRVINE Martyn IRL UNC 49”
134 JUODVALKIS Egidijus LIT LAN 49”
135 SISKEVICIUS Evaldas LTU SOJ 49”
136 BIDEAU Jean-Marc FRA BSE 49”
137 MESTRE Ricardo POR EUS 01’14”
138 BAZIN Nicolas FRA BIG 01’31”
139 EECKHOUT Niko BEL SKT 01’49”
140 ROSTOLLAN Thomas FRA LPM 01’49”
141 MIRONOV Aleksandr RUS RUS 01’49”
142 * JENNINGS Christopher RSA LPM 01’49”
143 BESSY Cyril FRA COF 01’49”
144 DAY Benjamin AUS UNC 01’49”
145 DUMOULIN Samuel FRA ALM 04’36”
146 VAN DE WALLE Jurgen BEL LTB 04’36”
147 OVECHKIN Artem RUS RUS 05’36”
148 ENGOULVENT Jimmy FRA SOJ 06’17”
149 * BAKKE Jason RSA LPM 07’43”

 

Foto: corvospro.com

Andrzej