Drużyna Sky potwierdziła informację, która w mediach przewijała się już od sierpnia. Umowę z brytyjską ekipą podpisał brązowy medalista czasówki podczas mistrzostw Świata – Białorusin Vasil Kiryienka.

Według wielu obserwatorów kolarstwa Kiryienka to jeden z najmocniejszych i najbardziej wytrwałych zawodników w peletonie. 31. letni kolarz z Białorusi zaczynał swoją zawodową karierę w 2004 roku w polskiej drużynie zawodowej – Grupa PSB, kierowanej przez Dariusza Banaszka. Głośno zrobiło się o nim, gdy w 2007 roku trafił do Tinkoff Credit Systems. Ostatnie cztery sezony spędził w Movistar (wcześniej Caisse d’Epargne). To kolarz o sporych umiejętnościach do jazdy w górach, a także bardzo dobry specjalista w jeździe na czas. Zapewne wielu kibiców najbardziej kojarzy go ze zwycięskiego etapu podczas Giro d’Italia 2011 roku. Na mecie w Sestriere „Kiri” był pierwszy z przewagą prawie 5. minut nad kolejnymi
kolarzami.

„Myślę, że ten transfer to dla mnie wielki krok naprzód. Sky w tym roku było bardzo widoczne w peletonie i chcę by z moją pomocą jeszcze bardziej umocniło swoją pozycję. Mam za sobą bardzo udane sezony i wierzę, że zespół postawi na mnie w znaczących wyścigach. Chcę dalej rozwijać swoje umiejętności i czuję, że znalazłem ku temu dobrą przystań. Kontrakt na trzy lata to zawsze pewne ryzyko, ale patrzę w przyszłość z nadzieją.” – mówi o swoim transferze Vasil Kiryienka.

Dyrektor sportowy Nicolas Portal też jest bardzo zadowolony z tego transferu: „To wielki duchem sportowiec, który potrafi wznieść się na wyżyny swoich umiejętności. Jego zwycięstwo na etapie Giro oglądałem z zapartym tchem. Jest dla nas ogromnym wzmocnieniem przed nadchodzącym sezonem.”

 

Foto: bettiniphoto.net

Arek Waluga

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments