Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) potwierdziła dziś ostateczną listę 18. zespołów WorldTour. Panowie w garniturach znów zaskoczyli, bo z “pierwszej dywizji” wyrzucili rosyjską Katushę!

Zarówno Argos-Shimano, FDJ, Lotto-Belisol i Team Saxo-Tinkoff, które w ostatnich tygodniach miały między sobą rozegrać walkę o miejsce w WorldTour, pojadą w światowym peletonie.  Jest to wielkie zaskoczenie, bowiem to właśnie spośród tych ekip miał odpaść jedna drużyna.

UCI już dawno wyznaczyła termin ostatecznej decyzji na 10. grudnia. Wszyscy czekaliśmy więc, czy w WorldTourze pojedzie zespół Rafała Majki i Alberto Contadora. Jak się okazuje, o to możemy być spokojni, gdyż Międzynarodowa Unia Kolarska nie przedłużyła licencji zespołowi Katusha w której ściga się najlepszy zawodnik poprzedniego sezonu – Joaquim Rodriguez.

Wniosek Katushy o pozostanie w gronie ekip WorldTour został odrzucony”, czytamy w komunikacie UCI. “Zgodnie z przepisami UCI, zespół może teraz zarejestrować się w gronie drużyn ProContinental”.  Przypomnijmy, że Rosjanie jako jedna z piętnastu drużyn spełniała   kryteria sportowe. Ich budżet jest jednym z największych w peletonie. Na razie nie wiadomo, co jest przyczyną takiej decyzji.

Pełna lista drużyn WorldTour na sezon 2013:

Ag2r-La Mondiale, Argos-Shimano, Astana, BMC, Cannondale, Euskaltel-Euskadi, ex Rabobank, FDJ, Garmin-Sharp, Lampre-Merida, Lotto-Belisol, Movistar Team, Omega Pharma-Quick Step, Orica-GreenEdge, RadioShack-Nissan, Saxo-Tinkoff, Sky i Vacansoleil DCM.

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej