Autorem najlepszego rezultatu na czasówce w Eneco Tour okazał się Svein Tuft (Orica Green Edge).  Kanadyjczyk odebrał również Tom`owi Boonenowi (Omega Pharma – Quick Step) prowadzenie w wyścigu. Michał Kwiatkowski awansował na 8. miejsce.

Blisko 18 kilometrowa jazda indywidualna na czas w belgijskiej miejscowości Ardooie miała rozstrzygnąć o losach zaliczanego do cyklu World Tour – Eneco Tour.

Długo na czele utrzymywał się Taylor Phinney (BMC-Racing), ale ostatecznie po końcowy triumf sięgnął Tuft. 35-letni zawodnik pojechał w czasie 20’25 i o 5 sekund pokonał dotychczas prowadzącego Amerykanina. Trzecie miejsce przypadło dla Larsa Booma (Rabobank), który z Phinney`em przegrał o sekundę.

Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step) zakończył rywalizację na około 20. miejscu  i stracił do byłego wicemistrza świata w jeździe na czas 46 sekund. Maciej Bodnar (Liquigas-Cannondale) pojechał gorzej o 5 s od „Kwiatka”.

Tom Boonen przestał być liderem imprezy. Jego miejsce zajął Tuft, który przed ostatnim etapem ma 4 sekundy przewagi nad Larsem Boomem i 16 nad Sylvain`em Chavanel (Omega Pharma – Quick Step). Kwiatkowski wskoczył na ósmą pozycję. 22-letni Polak traci do pierwszego miejsca 47 sekund.