Janez Brajkovic (Astana) okazał się najlepszy na skróconym, trzecim etapie Volta a Catalunya. Na drugiej pozycji znalazł się nasz rodak Michał Gołaś (Omega Pharma – Quick Step)! Na najniższym stopniu podium stanął Mickael Cherel (Ag2r-La Mondiale).

Trzeci dzień rywalizacji w wyścigu dookoła Katalonii, to górki etap z La Vall d’en Bas na szczyt Port Ainé. Trasa liczyła 210 kilometrów. Organizatorzy zostali zmuszeni do skrócenia etapu, przez zalegający w górach śnieg. W konsekwencji meta znajdowała się na 155. kilometrze, w połowie podjazdu pod Port del Cantó.

Po kilku atakach na początku, z przodu kręciła grupka w składzie: Janez Brajkovic (Astana), Johhan Tschopp (BMC), Chris Anker Sorensen (Saxo Bank), Romain Bardet (Ag2R), Christian Vandevelde (Garmin), Petr Ignatenko (Katusha), Michał Gołaś (Omega Pharma – Quick Step) oraz Steven Kruijswijk (Rabobank). Wkrótce dołączyli do nich również: Mickael Cherel (AG2R), Thomas Rohregger (RadioShack) i Matteo Carrara (Vacansoleil).

Bardzo silna grupka z Polakiem w składzie na 80 kilometrów przed końcem miała nawet 11 minut przewagi nad peletonem, który odpuścił czołówkę. W międzyczasie z wyścigu wycofał się Andy Schleck (RadioShack-Nissan-Trek).

Czołowa grupka między sobą walczyła o etapowe zwycięstwo. W sprinterskiej rozgrywce, najszybszy okazał się Słoweniec Brajkovic, który o “błysk szprychy” pokonał naszego Michała Gołasia! Dla Polaka to zdecydowanie najlepszy wynik w karierze. Trzeci był Mickael Cherel.

Wyniki odcinka nie zostały zaliczone do klasyfikacji generalnej, ze względu na fatalne warunki atmosferyczne. Liderem pozostaje więc Michael Albasini (GreenEdge).

Amatorski filmik nakręcony na mecie, znajdą Państwo > TUTAJ

Top 10:

1. Janez Brajkovic (Astana)
2. Michal Golas (Omega Pharma-Quick Step)
3. Mickael Cherel (AG2R)
4. Matteo Carrara (Vacansoleil)
5. Thomas Rohregger (RadioShack-Nissan)
6. Christian Vandevelde (Garmin-Barracuda)
7. Johann Tschopp (BMC)
8. Steven Kruijswijk (Rabobank)
9. Chris Sorensen (Saxo Bank)
10. Romain Bardet (AG2R)

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej