Niemiec Tony Martin, wywalczył w Kopenhadze tytuł mistrza świata w jeździe indywidualnej na czas! Najlepszy z Polaków, Michał Kwiatkowski był 48.

Dla Elity mężczyzn, przygotowano 23,2 kilometrową rundę. Jednak kolarze musieli pokonać ją dwukrotnie, co łącznie dało dystans 46,4 km. Profil był płaski, jednak znajdowało się tam dużo zakrętów oraz progów zwalniających. Trasa była trudna technicznie.

W pierwszej grupie startował Maciej Bodnar. Najwyraźniej nie był to dzień kolarza Liquigas-Cannondale. „Bodi wykręcił czas godzina i 36 sekund, co pozbawiło go szans na powtórzenie swojej dziewiątej lokaty z ubiegłego roku. Ostatecznie, uplasował się na 55. pozycji.

21-letni Michał Kwiatkowski, startował w przedostatniej, trzeciej grupie. Kolarz RadioShacku co prawda pojechał lepiej od Bodnara, jednak czas 59:57 dał mu 48. miejsce.

Przez prawie cały wyścig, na czele utrzymywał się startujący w drugiej grupie Kazach Alexandr Dyachenko, który przejechał trasę w czasie 57:03. Kolarz Astany, uplasował się jednak ostatecznie na 9. miejscu.

Złoty medal, wywalczył najszybszy na wszystkich punktach pomiaru czasu, Niemiec Tony Martin. Ubiegłoroczny brązowy medalista, pokonał swoich najgroźniejszych rywali Bradleya Wigginsa, a przede wszystkim Fabiana Cancellarę. Niemiec na mecie miał czas 53:43, upokarzając tym prawie resztę stawki. Drugi Brytyjczyk stracił do niego aż minutę i 15 sekund. Szwajcarowi, który bronił tytułu z przed dwóch ostatnich lat, do złota zabrakło minuty i 20 sekund. Cancellara przegrał srebro na ostatnich dwóch kilometrach, kiedy nie zmieścił się w jednym z zakrętów i musiał zwolnić, niemalże do zera.