Joaquin Rodriguez (Katusha), zrewanżował się Samuelowi Sanchezowi (Euskaltel-Euskadi) za wczorajszą porażkę i dziś odebrał rodakowi prowadzenie w Vuelta a Burgos.

144 kilometrowy odcinek ze startą i metą w Burgos, to dzisiejszy przebieg rywalizacji w hiszpańskim wyścigu. W ucieczkę dnia, zabrali się: stażysta Etienne Tortelier (Saur-Sojasun) oraz Kenny De Ketele (Topsport Vlaanderen-Mercator). Później doskoczyli do nich: Jordi Simon (Caja Rural) oraz Carlos Verona (Burgos 2016-Castilla y León). Najdłużej na czele utrzymywał się Simon, który został skasowany przez Euskaltel-Euskadi na 12 kilometrów przed końcem.

Meta zlokalizowana była na podjeździe 3. kategorii pod  El Castillo. Mocne tempo nadawały ekipy FDJ i Katusha. Wreszcie skoczył Rodriguez, który oderwał się od swojego najgroźniejszego rywala Sancheza. „Purito” samotnie przekroczył linię mety, z przewagą 3 sekund nad klubowym kolegą Danielem Moreno. 7 sekund miał do niego Sanchez.

W klasyfikacji generalnej, mistrz olimpijski z Pekinu ma do lidera 7 sekund. Trzecie miejsce okupuje David Lopez Garcia (Movistar Team), który do rodaka traci 17 sekund.

Andrzej