Tomas Buchacek (PSK Whirpool-Author) pokonując Marcina Sapę (BDC Team) i Łukasza Bodnara (CCC Polsat Polkowice), został triumfatorem pierwszego etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków i jego liderem.

Pierwszy etap wyścigu prowadził z Nowego Sącza do Krosna i liczył 171,6 km. Od początku środowej rywalizacji wielu zawodników próbowało “urwać się” z peletonu.

Jednak akcja dnia miała miejsce po pokonaniu 50 kilometrów. Wtedy to na atak zdecydowali się Michał Podlaski (Polska Elita – Mostostal Puławy) oraz Jenning Huizenga (Holandia). Dwójka wypracowała sobie 4 minuty przewagi.

Na kolejnych kilometrach z peletonu nastąpił kontratak z peletonu. Jechali w niej m.in. bardzo aktywny dziś Marcin Sapa, a także Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice), a po kilku kilometrach grupa pościgowa powiększyła się o kolejnych 7 zawodników.

Na 112 kilometrze prowadząca dwójka miała 2:40 przewagi nad mini peletonem, jednak 20 kilometrów przed metą zostali oni schwytani przez grupę zasadniczą.

Na premii górskiej (zamek Kamieniec – 164 km) na atak zdecydował się świeżo upieczony podwójny Mistrz Polski Tomasz Marczyński, tuż za nim wspiął się Paweł Cieślik (Team BGŻ) oraz Michael Rasmussen (Cristina Watches). Trójka jednak została doścignięta przez mocno przerzedzony już peleton.

Na ostatnich kilometrach, przed wjazdem do Krosna, zaatakował Łukasz Bodnar. Na koło lidera BGŻ Proligi skoczyli Marcin Sapa i Tomas Buchacek i to oni między sobą rozegrali walkę o zwycięstwo etapowe. Najszybciej do mety dotarł Czech Buchacek, tuż za nim wjechał “Saper”, trzecie miejsce przypadło Bodnarowi. Peleton ze stratą 4 sekund przyprowadził Andre Schulze (CCC Polsat).

Liderem został etapowy zwycięzca który także prowadzi w klasyfikacji punktowej, najlepszym góralem jest Michał Podlaski, młodzieżowcem Arnaud Grand (Telenet – Fidea), a drużyną BDC Team. A jeszcze na dzień przed startem “niebiescy” mieli nie jechać w wyścigu…

Pełne wyniki 1 etapu > tutaj

Foto: Andrzej Dyszyński