Soren Andersen (Dania), prowadzi po 3. dniu Wyścigu Pokoju Juniorów. W czeskiej etapówce, bardzo dobrze radzi robie Szymon Rekita (LKK Styropol Warmia Biskupiec), który na rozegranych w piątek dwóch etapach, meldował się w top 5.

Rano zawodnicy musieli zmierzyć się z czasem. Czekał na nich dystans 11,6 kilometra, który do pokonania były w miejscowości Třebenice. Najlepszy okazał się Niemiec, Silvio Herklotz wykręcając rewelacyjny czas 14 : 46, co daje średnią prędkość 47,122 km/h! Jeszcze 16-latek pokonał starszych od siebie Holendra Danny`ego Van Poppela oraz Francuza Alexisa Gouegard, których wyprzedził o odpowiednio 3 i 4 sekundy.

Bardzo dobrze spisał się Rekita. Kolarz który tydzień temu świętował swoje 17. urodziny przegrał tylko ze starszymi rocznikowo od siebie (wyjątkiem jest zwycięski Niemiec), tracąc do triumfatora 8 sekund. Na pochwałę zasługuje również Mateusz Trepkowski (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz). 18-latek ze stratą 39 sekund uplasował się na 23. miejscu.

Po południu, młodzi zawodnicy do pokonania mieli dystans 97 kilometrów z miejscowości Silniční závod do Roudnic nad Labem. Jako pierwsza na metę wpadła trzyosobowa ucieczka w której jechało dwóch reprezentantów Dani: Magnus Nielsen  i Soren Andersen oraz reprezentant Włoch, Valerio Conti. Kolarze z północy wykorzystali liczebną przewagę i na finiszu ograli Contiego. Lepszym z nich okazał się Nielsen, tymczasem Andersen zadowolił się pozycją lidera wyścigu.

21 sekund za zwycięskim trio, przyjechała dwójka Emil Vinjebo (Dania) oraz nasz Szymon Rekita. Niestety uczeń SMS Świdnica przegrał ze swoim rywalem i musiał zadowolić się już drugi raz w tym dniu, 5. miejscem na etapie.

Ze stratą 31 sekund przyjechał peleton. Tutaj również czujni byli Polacy. Arkadiusz Owsian (TKK Pacyfic SMS Toruń) uplasował się ostatecznie na 15. miejscu, z kolei Trepkowski był 19.

W klasyfikacji generalnej, Andersen ma 6. sekund nad reprezentacyjnym kolegą Nielsenem. Trzeci Van Poppel do lidera ma 14 sekund. Rekita ze stratą 1 minuty i 20 sekund jest 21, Trepkowski 29. ze stratą 1 minuty i 59s. Z kolei Owsian plasuje się na 36. miejscu ze stratą 2 minut i 21 sekund do Duńczyka.

Miejsca naszych pozostałych reprezentantów: Wojciech Sykała (GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne) 69. Tomasz Kulpa (LKS Grodziszczanka Grodzisko Dolne) 75.  Jakub Pytka (KKS Górnik Wałbrzych) 81.

Do końca imprezy pozostały jeszcze dwa etapy.