Już w najbliższą niedzielę, odbędzie się XXIII Memoriał im. Andrzeja Trochanowskiego (1.2 UCI). Impreza rozgrywana w Baboszewie, od lat rozpoczyna polski kalendarz wyścigów z cyklu Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Na starcie stanie ubiegłoroczny zwycięzca, Andre Schulze (CCC Polsat Polkowice).

Z przyjemnością informujemy, że podobnie jak w poprzednich latach, przeprowadzimy internetową relację na żywo z wyścigu. Już dziś serdecznie zapraszamy. Start o 14:30.

Wyścig co roku odbywa się w Baboszewie, gdzie na 167 kilometrowej trasie kolarze rywalizują o zwycięstwo. Na wstępie, peleton pokona cztery duże rundy wokół mazowieckiej miejscowości (mniej więcej 30 kilometrów każda). W decydującej fazie klasyku, zawodnicy rywalizują na trzech, około 10 kilometrowych rundach z niewielkim podjazdem.

Mapa Memoriału Trochanowskiego 2011:

W roli faworytów do zwycięstwa w wyścigu, zobaczymy ekipę CCC Polsat Polkowice oraz jej lidera, Niemca Andre Schulze. Kolarz zza naszej zachodniej granicy, w ubiegłym sezonie wygrał memoriał Trochanowskiego. Jego mocnym wsparciem będą dwaj Polacy, którzy w tym roku dobrze sobie radzą w zagranicznych klasykach, czyli: Bartłomiej Matysiak i Sylwester Janiszewski. Planem B, ekipy Piotra Wadeckiego może być jak na razie, dominator na polskim podwórku w tym roku, Łukasz Bodnar.

Kontynentalna ekipa Legia-Felt, będzie liczyć na sprint Wojciecha Kaczmarskiego. Wychowanek Bizona Bieganów, w ubiegłym sezonie w pod warszawskim klasyku zajął 8. miejsce. W ataki angażować będą się przełajowiec Marek Cichosz oraz dobry czasowiec, Łukasz Modzelewski.

Nowa ekipa BDC Team pojedzie w swoim najsilniejszym składzie. Ekipa Dariusza Banaszka będzie liczyć na skuteczny finisz swojego najlepszego sprintera, Dariusza Rudnickiego. Kolarz z Dzierżoniowa w ubiegłym sezonie uplasował się na 4. miejscu w tym wyścigu. W odważne ataki mogą angażować się Marcin Sapa czy wszechstronni Robert Radosz oraz Mateusz Komar. Kapitanem drużyny będzie najstarszy Dariusz Baranowski, a zaskoczyć może ścigający się w przeszłości we Włoszech Damian Walczak.

Bank BGŻ Team do Baboszewa zabierze trzeciego kolarza ubiegłorocznej edycji, Krzysztofa Jeżowskiego. Doświadczony sprinter, po ostatniej wygranej etapowej w wyścigu Hellena Tour z pewnością czuje się lepiej i będzie miał z pewnością ochotę, pokrzyżować nieco planów byłym kolegą z CCC. „Jeżu” może liczyć na rozprowadzenie swoich partnerów z którymi ściga się od lat, czyli Tomasza Lisowicza oraz Jarosława Rębiewskiego. Zaskoczyć może młody Piotr Sztobryn, który bardzo dobrze spisał się w wyścigu Kalisz-Konin.

Dobrą jazdą w wyścigu Hellena Tour, polskich kolarzy postraszyli młodzi Czesi. Liderem ASC Dukla Praha z pewnością będzie 24-letni Vojtech Hacecky, triumfator wyścigu Kalisz-Konin oraz Mistrz Europy z 2009.r w torowym Medisonie. W tym samym sezonie, Czech wygrał etap na prestiżowym wyścigu dla młodzieżowców, GP Tell oraz był 6. w Ronde van Vlaanderen U-23.

Zlekceważyć z pewnością nie można 18-latka, Mateusza Nowaka (KTK-Kalisz). Mistrz Polski Juniorów w jeździe na czas, w tym sezonie ma już dwa zwycięstwa na koncie. Groźni będą również młodzi kolarze Aktio Group Mostostal Puławy: Piotr Krajewski, Paweł Kister oraz Grzegorz Haba. W składzie ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz, nie zabraknie aktywnych w Kalisz-Konin Dawida Głowackiego oraz Grzegorza Stępniaka.

Uwaga również na dwie ekipy orlikowskie z Dolnego Śląska. Legnicka drużyna Bolmet-Trek kierowana przez Janusza Jasińskiego liczyć będzie na sprinty Damiana Pińczuka oraz Pawła Wdowiaka. W odjazd może się zabrać Damian Miela, który w ubiegłym sezonie ścigał się we Francji odnosząc kilka sukcesów. Z kolei w kierowanej przez Bolesława Bałda drużynie TC Chrobry Felt Głogów, filarem będzie lider ekipy – Konrad Tomasiak. Jeden z najlepszych młodzieżowców w Polsce, ma już w tym sezonie kilka startów za granicą w barwach kadry Polski. Przed rokiem w Baboszewie był 12.

Regulamin XXIII Memoriału Andrzeja Trochanowskiego > tutaj

PROGRAM MINUTOWY

IMPREZY GŁÓWNEJ  I  IMPREZ TOWARZYSZĄCYCH

11.00.–13.00.           – Akredytacja do wyścigu głównego – Hala Widowiskowo – Sportowa w Baboszewie

13.00.- 13.20.           – Odprawa techniczna wyścigu głównego – Hala Widowiskowo-Sportowa

14.00.- 14.25.           – Prezentacja ekip startujących w wyścigu głównym – podium na dziedzińcu Hali  Widowiskowo – Sportowej

14.26. -14.29.           – Uroczyste otwarcie wyścigu – linia startu i mety ul. Braci Brodeckich

14.30.                      – Start  ostry wyścigu głównego

18.10. – 18.40.         – Przyjazd kolarzy wyścigu głównego na metę

18.45. – 19.00.         – Ceremonia nagradzania zwycięzców

 

Program imprez towarzyszących:

9.00. – 10.00          – akredytacja uczestników Małego Wyścigu Pokoju i Mistrzostw Powiatu Płońskiego

10.00. – 10.30.       – odprawa techniczna Małego Wyścigu Pokoju  i otwartych Mistrzostw Powiatu Płońskiego

10.45.                    – Start Małego Wyścigu Pokoju

12.00.                    – Start wyścigu o Mistrzostwo Powiatu Płońskiego

14.15.                    – Przyjazd na metę uczestników Małego Wyścigu Pokoju

14.20.                    – Przyjazd na metę uczestników Mistrzostw Powiatu Płońskiego

14.50.- 15.00.         – Ceremonia nagradzania zwycięzców

Poprzedni zwycięzcy:

1989     Stanisław Trzeciak (DOLMEL)
1990     Robert Grzechnik (LEGIA)
1991     Grzegorz Gronkiewicz (KOLEJARZ)
1992     Piotr Chmielewski (AGROFAR)
1993     Anatolij Czubar (UKRAINA)
1994     Igor Cuczlanczew (UKRAINA)
1995     Paweł Niedźwiedzki (POLSKA/LEGIA)
1996     Raimondas Rumas (LITWA/MRÓZ)
1997     Grzegorz Wajs (POLSKA/LEGIA)
1998     Marek Wrona (POLSKA/LEGIA)
1999     Aleksij Nakazany (UKRAINA)
2000     Jarosław Rębiewski (POLSKA/LEGIA)
2001     Adam Wadecki (POLSKA/MRÓZ)
2002     Bogdan Bondariew (UKRAINA/MRÓZ)
2003     Paweł Szaniawski (POLSKA/LEGIA)
2004     Mariusz Witecki (POLSKA/ DHL-AUTHOUR)
2005     Frantisek Raboń (CZECHY PSK WHIRPOOL)
2006     Piotr Chmielewski (POLSKA/CCC POLSAT)
2007     Tomasz Lisowicz (POLSKA/CCC POLSAT)
2008     Tomasz Lisowicz (POLSKA/CCC POLSAT)
2009    Mateusz Taciak (POLSKA/MRÓZ ACTION UNIQA)
2010    Rene Schulze (Whirpool Czechy)

Sylwetka Andrzeja Trochanowskiego:

Andrzej Trochanowski, jeden z najwybitniejszych polskich trenerów, urodził się 7 października 1932 roku w Warszawie. Karierę sportową rozpoczął na początku lat 50. W maleńkim klubiku LZS Jelonki. Później, przez OWKS Lublin, trafił do Legii Warszawa i z tym klubem był związany do ostatnich chwil życia.

Będąc zawodnikiem odniósł wiele sukcesów. Reprezentował Polskę na mistrzostwach świata w 1957 r. Był mistrzem Polski w wyścigu ze startu wspólnego w latach 1956–57 oraz przełajowym mistrzem Polski w 1958 r. Dwukrotnie, wraz z kolegami z Legii, sięgał po złoty medal mistrzostw Polski w wyścigu drużynowym (100 km).

Czynne uprawianie sporu zakończył w 1964 r. i wówczas rozpoczął karierę trenerską. Osiągnięcia A. Trochanowskiego w roli trenera… przebiły Jego sukcesy jako zawodnika. Dla kolarzy Legii rozpoczął się zloty okres. Cechowała Go, to przyznają wszyscy, niesamowita intuicja, olbrzymia praktyka, duża fachowość. Legioniści pod Jego wodzą mieli niemal monopol na wygrywanie drużynowych mistrzostw Polski. „Drużyna, to podstawa kolarskiego abecadła” – mawiał Trochanowski i chyba dobrze się stało, że nie dożył czasów, kiedy „drużynówka” znikła z programów mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich.

W Legii, pod Jego pieczą, dojrzewali najlepsi kolarze lat 70. i 80. Przychodzili do wojska nieopierzeni i tu, pod solidną ręką pana Andrzeja, z żółtodziobów wyrastali na tytanów szos. Wspomnijmy tylko nazwiska tych najwybitniejszych, bez których polskie kolarstwo byłoby o wiele uboższe w sukcesy: Stanisław Szozda, Janusz Kowalski, Jan Jankiewicz, Czesław Lang, Zbigniew Szczepkowski, Lechosław Michalak, Marek Leśniewski, Sławomir Krawczyk, Zbigniew Ludwiniak… Niektórzy są tu – na wyścigu, wystarczy spytać ich, czego nauczyli się od trenera Trochanowskiego…

W latach 70. Andrzej Trochanowski współpracował z trenerami kadry narodowej, odpowiadając za przygotowanie ekipy na 100 km do mistrzostw świata. Był prawą ręką legendarnego już dzisiaj Henryka Łasaka – twórcy potęgi polskiego kolarstwa. W 1979 r. na Balu Mistrzów Sportu „Trochan” uhonorowany został, razem ze Zbigniewem Rusinem, tytułem Trenera Roku. Prywatnie był przesympatycznym człowiekiem, chętnie udzielając porad młodszym kolegom po fachu. Lubił ostro dyskutować…

Rowery kochał ponad wszystko. Do końca, zmagając się z okrutną chorobą, interesował się sprawami kolarstwa Legii. Jeździł na wyścigi… Niestety, 27 czerwca 1988 r. zakończył się Jego wyścig z życiem. Andrzej Trochanowski pochowany jest na cmentarzu w Pyrach. Od lat nam Go brakuje.

Andrzej

Mapa + sylwetka: www.trochan.pl