Tyler Farrar (Garmin-Cervelo) zdobył pierwsze zwycięstwo w sezonie, wygrywając sprint podczas Trofeo Palma, wyścig który otwiera cykl klasyków Challenge Mallorca.  Marcel Kittel (Skil-Shimano) finiszował na drugim miejscu. Trzeci był Francisco Ventoso (Movistar).

Wyścig poprzedzony był protestem, który opóźnił nieco start. Niektórzy zawodnicy, zwłaszcza z ekip ProTeams, nie dostosowali się do zakazu posiadania legendarnych już słuchawek i radia, który Międzynarodowa Unia Kolarska wprowadziła we wszystkich wyścigach niższej rangi od World Calendar. Jury wyścigu powiedziało, że nie podejmie żadnych działań przeciwko zawodnikom którzy wzniecili protest, ale nie jest jasne czy otrzymają punkty rankingowe i nagrody pieniężne”.

Wyścig składał się z 10 okrążeń po 11.6 km każde. Siedmiu zawodników uciekło na pierwszym z nich: Kenny De Haes (Omega), Javier Ramirez (Andaluzja), Oleg Chuzdha (Caja Rural), Cheng Ji (Skil-Shimano), Michael Baer (NetApp), Carlos Verona (Burgos 2016) i Joel Elgin (Price Bikes) i zdobyli nawet 3 minuty przewagi.

Po sześciu okrążeniach, zaatakował Chuzdha, później dołączył do nich Ramirez. Reszta została złapana przez peleton na siódmej rundzie, a dzielna dwójka utrzymywała się do przedostatniego okrążenia.

Na finiszu najlepszy okazał się Farrar, który pokonał Kittela oraz reprezentanta gospodarzy, Ventoso.