Hiszpański Związek Kolarski (RFEC) podjął decyzję o nałożeniu jednorocznego zakazu startów dla zwycięzcy Tour de France 2010, Alberto Contadora za pozytywny wynik testu na Clenbuterol informują hiszpańskie media.

W organizmie Hiszpana znaleziono zaledwie 50 piko gramów substancji. Zawodnik tłumaczył, że zażył ją poprzez zjedzenie zanieczyszczonego mięsa. Test wykonano podczas drugiego dnia odpoczynku TdF w Pau.

RFEC jutro oficjalnie ogłosi zawieszenie, a Contador ma 10 dni na odwołanie się od decyzji przed ostateczną opinią i raportem, który ma powstać do 9 lutego.

Wczoraj informowaliśmy o tym, że hiszpańskie media podawały, iż federacja w czwartek wyda jednoroczne zawieszenie na Contadora. Z kolei inne źródła mówiły, że wszelkie działania nie będą podejmowane w tym tygodniu.

Hiszpańska federacja zwróciła się do Międzynarodowej Unii Kolarskiej o konsultację ws. badań naukowych. UCI ustaliła wstępny termin odpowiedzi na 24 stycznia, ale zauważyła że może potrzebować więcej czasu. Według hiszpańskiej strony internetowej 20Minutos.es , federacja nie otrzymała żadnej odpowiedzi od UCI. Widać Hiszpanom bardzo spieszyło się z podjęciem wyroku…

AS.com ponadto stwierdził, że czas działania zakazu spowodowałby, że Contador nie mógł by wystąpić w TdF, jednak mógłby pojechać w wyścigu Vuelta a Espana, który rozpoczyna się 20 sierpnia.