Matthew Goss wygrywając pierwszy etap Tour Down Under pokazał, że jego zwycięstwo w niedzielnym Cancer Council Classic nie było przypadkowe. Australijczyk po finiszu z peletonu pokonał Andre Greipela (Omega Pharma-Lotto) oraz Robbiego McEwena (Radioshack).

Pierwszy etap australijskiego wyścigu wiódł z Mawson Lakes do Angaston i liczył 138 kilometrów.

Jego bohaterami było pięciu śmiałków, którzy uciekali przez jego większą część, a byli to: Simon Clarke (Astana), Mathieu Perget (AG2R-La Mondiale), Mitchell Docker (UNISA-Australia), Miguel Minguez i Jon Izaguirre (obaj Euskaltel-Euskadi)

Jednak ostatnie 20 kilometrów to ciężka praca zawodników m.in. HTC-Highroad, Team Sky, Garmin-Cervelo i Omega Pharma-Lotto, którzy dogonili uciekinierów.

Z peletonu najszybciej finiszował Goss, który został liderem wyścigu. O cztery sekundy wyprzedza Greipela, zaś o 6 sekund McEwena. Lance Armstron, ze stratą 10 sekund zajmuje 81 pozycję.

Zobacz skrót etapu > tutaj

Wyniki 1 etapu Tour Down Under:

1 Matthew Goss (Aus) HTC-Highroad 3:17:08
2 André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto
3 Robbie McEwen (Aus) Team Radio Shack
4 Chris Sutton (Aus) Sky Procycling
5 Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale
6 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
7 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team
8 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
9 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
10 Greg Henderson (NZl) Sky Procycling
11 Manuele Mori (Ita) Lampre – ISD
12 Baden Cooke (Aus) Saxo Bank Sungard
13 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
14 Stuart O’Grady (Aus) Leopard Trek
15 Allan Davis (Aus) Astana
16 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team
17 Simon Gerrans (Aus) Sky Procycling
18 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team
19 John Murphy (USA) BMC Racing Team
20 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team
21 Pieter Weening (Ned) Rabobank Cycling Team
22 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
23 Ben Hermans (Bel) Team Radio Shack
24 Luke Roberts (Aus) UNI SA – Australia
25 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale
26 Bernard Sulzberger (Aus) UNI SA – Australia
27 Julian Dean (NZl) Team Garmin-Cervelo
28 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale
29 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
30 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
31 Laurens ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team
32 Simone Ponzi (Ita) Liquigas-Cannondale
33 Francesco Reda (Ita) Quick Step Cycling Team
34 Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team
35 Aleksandr Kuschynski (Blr) Katusha Team
36 Mitchell Docker (Aus) UNI SA – Australia
37 Jonathan Cantwell (Aus) UNI SA – Australia
38 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
39 Luis Pasamontes (Spa) Movistar Team
40 Wesley Sulzberger (Aus) UNI SA – Australia
41 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
42 Davide Malacarne (Ita) Quick Step Cycling Team
43 Alberto Ongarato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
44 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
45 Manuel Cardoso (Por) Team Radio Shack
46 Gerald Ciolek (Ger) Quick Step Cycling Team
47 Stefan Denifl (Aut) Leopard Trek
48 Juan Horrach (Spa) Katusha Team
49 Cameron Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo
50 Davide Vigano (Ita) Leopard Trek
51 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
52 David Lopez (Spa) Movistar Team
53 Yuriy Krivtsov (Fra) AG2R La Mondiale
54 Addy Engels (Ned) Quick Step Cycling Team
55 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana
56 Andriy Grivko (Ukr) Astana
57 Jurgen Roelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
58 Jose Ivan Gutierrez (Spa) Movistar Team
59 Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo
60 Cameron Wurf (Aus) Liquigas-Cannondale
61 Gorka Izagirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
62 Mark Cavendish (GBr) HTC-Highroad
63 Tanel Kangert (Est) Astana
64 Ben Swift (GBr) Sky Procycling
65 Aitor Perez Arrieta (Spa) Lampre – ISD
66 Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard
67 Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi
68 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre – ISD
69 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale
70 Travis Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo
71 Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team
72 Steve Houanard (Fra) AG2R La Mondiale
73 William Clarke (Aus) Leopard Trek
74 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
75 Richie Porte (Aus) Saxo Bank Sungard
76 Jon Izaguirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
77 David Tanner (Aus) Saxo Bank Sungard
78 Marco Bandiera (Ita) Quick Step Cycling Team
79 Luke Durbridge (Aus) UNI SA – Australia
80 Hayden Roulston (NZl) HTC-Highroad
81 Lance Armstrong (USA) Team Radio Shack
82 Markel Irizar (Spa) Team Radio Shack
83 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale
84 Mark Renshaw (Aus) HTC-Highroad
85 Angel Madrazo (Spa) Movistar Team
86 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team
87 Simon Zahner (Swi) BMC Racing Team
88 Julien Vermote (Bel) Quick Step Cycling Team
89 Daniel Sesma (Spa) Euskaltel-Euskadi
90 Michael Hepburn (Aus) UNI SA – Australia
91 Simon Clarke (Aus) Astana
92 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
93 Martin Pedersen (Den) Leopard Trek
94 Timothy Roe (Aus) BMC Racing Team
95 Francesco Chicchi (Ita) Quick Step Cycling Team
96 Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale
97 Jurgen Van De Walle (Bel) Omega Pharma-Lotto
98 Jack Bobridge (Aus) Team Garmin-Cervelo
99 Tom Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team
100 Matthew Wilson (Aus) Team Garmin-Cervelo
101 Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
102 Alfredo Balloni (Ita) Lampre – ISD
103 Bruno Pires (Por) Leopard Trek
104 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana
105 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling
106 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team
107 Robbie Hunter (RSA) Team Radio Shack
108 Martin Mortensen (Den) Leopard Trek
109 José Vicente Garcia (Spa) Movistar Team
110 Brian Vandborg (Den) Saxo Bank Sungard
111 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team
112 Miguel Minguez (Spa) Euskaltel-Euskadi
113 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre – ISD
114 Danny Pate (USA) HTC-Highroad
115 Brett Lancaster (Aus) Team Garmin-Cervelo
116 Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:17
117 Marcel Sieberg (Ger) Omega Pharma-Lotto 0:00:18
118 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:28
119 Alan Marangoni (Ita) Liquigas-Cannondale
120 Daniele Righi (Ita) Lampre – ISD 0:00:39
121 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD
122 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:45
123 Maxim Gourov (Kaz) Astana
124 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling 0:00:53
125 Bert Grabsch (Ger) HTC-Highroad 0:01:11
126 Jos van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team 0:01:25
127 Bernhard Eisel (Aut) HTC-Highroad 0:01:28
128 Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard 0:01:33
129 Juan José Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard
130 Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:01:37
131 Adam Hansen (Aus) Omega Pharma-Lotto
132 Vicente Reynes (Spa) Omega Pharma-Lotto
133 Gregory Rast (Swi) Team Radio Shack

Foto: www.corvospro.com