Antydopingowy program Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), w przyszłym sezonie skoncentruje się na tych zawodnikach, których paszporty biologiczne miały wątpliwe wartości w przeszłości. UCI będzie również prowadzić “ambitną kampanię profilaktyczną”, czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez UCI.

Rada Komitetu Antydopingowej Fundacji Kolarskiej (CADF), której przewodniczy Irlandczyk Pat McQuaid i Daniel Baal, spotkała w czwartek w Paryżu, a jej plany zostały zatwierdzone przez UCI w czwartek.

“W 2011.r  nastąpi znaczący wzrost liczby kontroli przeprowadzonych na zawodnikach, których paszporty biologiczne wskazywały anormalne wyniki. UCI będzie koncentrować się na tych zawodnikach, wtedy nie będzie żadnych wątpliwości”.

Wątpliwi zawodnicy, wzmożone kontrole będą przechodzić w ramach paszportów biologicznych. “Mamy bardzo dużą liczbę kontroli przeprowadzonych od czasu wprowadzenia paszportów biologicznych (prawie 25.500). Dzięki temu możemy poznawać wiarygodne profile zawodników”.

“UCI również zauważa, że kontrole w dużej mierze dotyczyć będą “najskuteczniejszych zawodników, jak i nowicjuszy w peletonie”.

Ponadto, UCI będzie coraz bardziej skupiać się na swojej kampanii profilaktycznej “UCI zamierza w ten sposób, we współpracy z federacjami narodowymi i innymi organizacjami, przeprowadzić atak na zło u samego korzenia. Sankcje dla oszustów są konieczne, ale chodzi nam o zapobieganie problemów młodych zawodników, którzy uciekają się do nielegalnych praktyk”.