Prezydent Hiszpańskiego Związku Kolarskiego (RFEC) Juan Carlos Castaño, powiedział, że werdykt w sprawie Alberto Contadora nie zostanie ogłoszony w ciągu dwóch miesięcy, co gorsza prawnik RFEC Luis Sanz, ostrzegł że proces może trwać ponad trzy miesiące.

Castaño powiedział, że ze względu na liczbę dokumentów w tej sprawie, które komisja dyscyplinarna RFEC konkursu otrzymała od UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej) terminy podjęcia decyzji mogą się wydłużyć. Saint wyjaśnia, że akta przekazane przez UCI są „bardzo duże, znacznie większe niż w przypadku innych spraw”.

Castaño powiedział w poniedziałek, że ma nadzieję iż Contador będzie oczyszony z zarzutów, jednak sprawa jest obecnie w czteroosobowej komisji dyscyplinarnej związku, która jest prowadzona przez Carmenę Victorię Lopez. Komisja zebrała się we środę po raz pierwszy.

Prawnik federacji wyjaśnił że “sprawa może trwać dłużej niż trzy miesiące” i że “czas potrzebny do ogłoszenia werdyktu i potwierdzenie jego ewentualnej winy może być bardzo wydłużony”.

Artykuł 280 przepisów UCI stanowi “postępowanie prowadzone przez Federację Narodową musi zostać zakończone w ciągu jednego miesiąca od terminu rozpoczęcia śledztwa przez komisję”. Za każdy tydzień zwłoki w okresie późniejszym, hiszpańska federacja może ponieść grzywnę wysokości 5000 CHF.

UCI zwróciła się do hiszpańskiej federacji o otwarcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko Contadorowi. W teorii, hiszpańska federacja teraz ma miesiąc, aby wydać werdykt.