Hiszpańska policja aresztowała 34 osoby na Teneryfie i Gran Canaria w związku z podejrzeniem prowadzenia nielegalnej sprzedaży produktów opartych na clenbuterolu. Aresztowani nie zostali oskarżeni o oszustwa i przestępstwa przeciwko zdrowiu publicznemu.

Wśród aresztowanych było 13 farmaceutów, ośmiu asystentów aptecznych, dziewięciu weterynarzy, hodowca bydła, sprzedawca firmy farmaceutycznej, kulturysta i kolarz. Dochodzenie, nazwanej przez funkcjonariuszy Operación VIAR, zaczęła się, gdy został złapany hodowca koni, który wstrzyknął zwierzęciu clenbuterol, w czasie imprezy wyścigów konnych w Valleseco, Gran Canaria.

Doprowadziło to do rozpoczęcia szerszego śledztwa w nielegalnej sprzedaży produktu dopingowego na Wyspach Kanaryjskich, a następnie do 34 aresztowań, które zostały przeprowadzone już 13 października. U aresztowanych odnaleziono Spasmobronchal, który stosuje się w leczeniu koni, które mają problemy z dotlenieniem krwi.

Wiadomość o aresztowaniu pojawiła się akurat w momencie, gdy cały kolarski świat czeka na werdykt w sprawie Alberto Contadora. Contador broni się tym, że zakazana substancja znalazła się w jego organizmie poprzez mięso, które zjadł.

Wcześniej kilka organizacji rolniczych oświadczyły, że clenbuterol nie jest już używany przez  hiszpańskich rolników do tuczenia bydła, ale to pokazuje, że rolnicy w Hiszpanii ciągle jeszcze  stosują ten produkt.

Aresztowany kulturysta i kolarz sugerują również, że pomimo stwierdzenia, iż clenbuterol jak zagrożeniem dla zdrowia, środek jest ten nadal obecny w sporcie.

Galopente