Allan Davis kontynuuje znakomite występy w barwach reprezentacji Australii. Po zdobyciu brązowego medalu na mistrzostwach świata w Geelong, kolarz Astany triumfował w Igrzyskach Wspólnoty Narodów, które odbywają się w stolicy Indii, Delhi. Srebro dla Nowozelandczyka, Haydena Roulstona, brąz dla Szkocji wywalczył David Millar.

Zawodnicy mieli do pokonania zaledwie 167 km, na bardzo płaskiej rundzie w centrum Delhi.

Davis znalazł się w grupce, która utworzyła się na końcowych kilometrach. Dzięki swoim umiejętnościom sprinterskim udało mu się zdobyć swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie.

Czwarte miejsce zajął kolejny z aAustralijskich kolarzy, Chris Sutton tracąc cztery sekundy do zwycięzcy, David McCann z Irlandii Północnej był piąty, tracąc 11 sekund, dalej uplasował się Kanadyjczyk Dominique Rollin.

Dopiero siódmy był Mark Cavendish. Kolarzowi HTC-Columbia w końcówce zabrakło kogoś do pomocy, ponieważ startował w barwach Wyspy Man przez co nie zdołał przetrzymać ataków swoich rywali.

W decydującej rozgrywce na ostatnich kilometrach zostało jedynie 4. kolarzy. W przewadze byli Australijczycy, którzy chcieli wykorzystać szybkość Davisa, więc atakować zaczął Sutton. Aby myśleć o złocie Roulston oraz Millar musieli dogonić kolarza Team Sky, tymczasem spokojnie swoim rywalom na kole jechał Davis. Na finiszu najwięcej sił zachował Australijczyk, który pokonał Roulstona oraz Millara.

Zwycięstwo Davisa oznacza, że obecnie Australia wywalczyła już 14 medali z 15 możliwych konkurencji rowerowych na Igrzyskach. Również w szosowym wyścigu pań triumfowała kolarka z Antypodów Rochelle Gilmore.

W środę zostaną rozegrane wyścigi jazdy indywidualnej na czas.

Wstępne wyniki:

1 Allan Davis (Australia)
2 Hayden Roulston (New Zealand)
3 David Millar (Scotland)
4 Chris Sutton (Australia) 0:00:04
5 David McCann (Northern Ireland) 0:00:11
6 Dominique Rollin (Canada) 0:00:22
7 Mark Cavendish (Isle of Man) 0:00:59