Aleksander Winokorow podpisał roczny kontrakt z kazachskim zespołem Astana. 36-letek będzie nadal ścigał się w nowym sezonie 2011, choć już wcześniej wskazał na to, że teraźniejszy sezon może być jego ostatnim w karierze.

Winokurow został przyłapany na dopingu krwi, podczas wyścigu Tour de France 2007. Po dwuletniej dyskwalifikacji powrócił w sierpniu 2009 r., dołączając do Astany. W tym sezonie zwyciężył w Liège-Bastogne-Liège i na 13 etapie do Revel w tegorocznym wyścigu Tour de France, na początku pomagał swojemu liderowi drużyny Alberto Contadorowi, ale zdołał również ugrać coś dla siebie, trzeci etapowy triumf we francuskim wyścigu.

Od nowego sezonu Alberto Contador będzie ścigał się dla Saxo Bank Sungard. Pewnie dlatego Winokurow zdecydował się zostać w kolarstwie, ponieważ z powrotem ma szanse stać się liderem swojej drużyny. Chodź to dla Kazacha może nie być takie proste, ponieważ kierownictwo drużyny szuka wzmocnień i w spekulacjach mówi się o Denisie Mienszowie, braciach Schleck lub Romanie Kreuzigerze.