Podczas 1. etapu 67. Tour de Polgone UCI ProTour na trasie Sochaczew – Warszawa (175,1 km) w Żelazowej Woli zostanie rozegrana Premia Specjalna im. Fryderyka Chopina. Ma to związek z tegorocznymi obchodami 200. rocznicy urodzin tego wybitnego polskiego kompozytora.

Z tej okazji Burmistrz Sochaczewa ufundował niecodzienny, piękny Puchar ku czci Wielkiego Polaka, który otrzyma zwycięzca tejże premii.

Tegoroczny 67. już Tour de Pologne UCI Pro Tour wyruszy w Polskę 1 sierpnia. Możliwość startu w tym elitarnym wyścigu zapewniony mają najlepsze kolarskie ekipy na świecie skupione w gronie UCI ProTour. Dodatkowo pięć ekip zostało zaproszonych przez organizatora, a wśród nich Reprezentacja Polska-BGŻ.

Kolarze rozpoczną swój start w Sochaczewie, a pierwszy etap zakończy się w stolicy naszego kraju Warszawie. Następnie kolumna wyścigu skieruje się na południe kraju. Drugi etap z Rawy Mazowieckiej do Dąbrowy Górniczej doprowadzi kolarzy na Śląsk. Tam odbędą się etapy: z Sosnowca do Katowic oraz z Tychów do Cieszyna. Następnie na zawodników czeka malowniczy etap z Jastrzębia Zdroju do Ustronia oraz historyczny odcinek z Oświęcimia, gdzie kolumna wyścigu odda hołd pomordowanym w byłym nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau, do Terma Bukowina Tatrzańska. Ostatni etap poprowadzi z Nowego Targu do Krakowa, gdzie po siedmiu dniach rywalizacji i przejechaniu 1256,5 km poznamy zwycięzcę.

Klasyfikacje TdP
Zawodnicy startujący w 67. Tour de Pologne walczyć będą o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Skandii. Organizatorzy przygotowali jednak jeszcze kilka możliwości wywalczenia “koszuli”: Klasyfikacja Punktowa Plus, Klasyfikacja Najlepszy Góral Tauron, Klasyfikacja Najaktywniejszy Zawodnik Fiat, ponadto każdorazowo po etapie koszulką Banku BGŻ będzie dekorowany jego zwycięzca.

Nie tylko dla zawodowców
Przy wielkim wyścigu dla zawodowców, zorganizowany zostanie także – nie pierwszy raz – Nutella Mini Tour de Pologne. W tym wyścigu dla najmłodszych będą mogły wystartować dzieci w wieku 9-12 i 13-14 lat. Ścigać się będą one na pętlach kończących sześć z siedmiu etapów TdP (oprócz Bukowiny Tatrzańskiej). W sumie udział w zawodach będzie mogło wziąć ponad półtora tysiąca młodych adeptów kolarstwa. Co ważne – meta i ceremonia dekoracji będą takie same, jak dla zawodowców!

Dodatkową atrakcją jest Tour de Pologne dla Amatorów. 6 sierpnia zostanie rozegrany etap dla amatorów z Nowego Targu do Terma Bukowina Tatrzańska. Dystans – 43 km (“SPORT”) dla zaawansowanych kolarzy z dwoma trudnymi podjazdami pod Sierockie i Gliczarów Górny oraz 21 km (“FITNESS”) dla mniej doświadczonych z trasą przez Białkę Tatrzańską.

Amatorzy pojadą tą samą trasą co zawodowcy, ci jednak wykonają znacznie więcej rund.

(Biuro Prasowe LangTeam)