Mark Cavendish (HTC-Columbia) wygrał 20. ostatni etap Tour de France. Brytyjczyk po finiszu z dużej grupy pokonał Juliena Deana (Garmin-Transitions) oraz Alessandro Petacchiego (Lampre), który utrzymał zieloną koszulkę lidera klasyfikacji punktowej. W klasyfikacji generalnej, po raz trzeci triumfował Alberto Contador (Astana).

Kolarze mieli dziś do pokonania etap „przyjaźni” z Longjumeau do Paryża, o długości 102,5 km. Na początku peleton poruszał się tradycyjnie żółwim tempem, pozując do zdjęć, pijąc szampana oraz pozdrawiając kibiców. Kolarze ekipy RadioShack wystartowali w specjalnych czarnych strojach, z liczbą 28 na plecach, która symbolizuje 28 milionów ludzi na świecie, którzy cierpią na nowotwór. Oczywiście nie obyło się bez kontrowersji. Sędzia główny najwidoczniej nie zrozumiał zamiaru pokazania jak poważny jest problem raka na świecie i nakazał kolarzom przebranie koszulek.

Zgodnie z wszystkimi zapowiedziami, walka o zwycięstwo etapowe rozpoczęła się dopiero w Paryżu. Na rundach wokoło Pól Elizejskich utworzyła się jedenastoosobowa grupka kolarzy w składzie: Anthony Roux (FDJ), Sandy Casar (FDJ), Danilo Hondo (Lampre-Farnese Vini), Karsten Kroon (BMC), Christian Knees (Milram), Nikki Sorensen (Saxo Bank), Tony Martin (HTC-Columbia), Remi Pauriol (Cofidis), Christophe Riblon (Ag2r), Alan Perez Laudun (Euskaltel-Euskadi) oraz Ruben Perez Arrieta (Footon-Servetto). Kolarze uzyskali maksymalnie 25. sekund przewagi. Niestety zostali schwytani tuż przed wjazdem na ostatnią rundę, około 6 kilometrów przed metą.

Najlepszą pozycję na finiszu miał Thor Hushovd (Cervelo Test Team), który starał się odebrać zieloną koszulkę Petacchiemu. Norweg wjechał na ostatnią prostą, około 400 m przed kreską na 2. pozycji tuż za kolegą ze swojej ekipy. Jednak już tradycyjnie prawą stroną ruszył Mark Cavendish, urywając wszystkich rywali którzy siedzieli mu na kole i z ogromnym zapasem pokonał Juliana Deana, oraz Alessandro Petacchiego. Hushovd był dopiero 7. co oznaczało, że w klasyfikacji punktowej triumfował Włoch.

W klasyfikacji generalnej bez zmian. Swoje drugie zwycięstwo z rzędu, trzecie w karierze odniósł Alberto Contador, pokonując o 39. sekund Andyego Schlecka (SaxoBank) oraz o 2 minuty i 1 sekundę, Denisa Menchova (Rabobank).

Jedyny Polak jadący w Wielkiej Pętli, Sylwester Szmyd (Liquigas) zajął 61 pozycję.

Pełne wyniki 20 etapu oraz końcowe klasyfikacje Tour de France > tutaj

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments