Thor Hushovd (Cervelo Test Team), wygrał 3. etap wyścigu Tour de France. Norweg po finiszu z mniejszej grupki pokonał Gerainta Thomasa (Sky Professional Cycling Team) oraz Cadela Evansa (BMC Racing Team). Na pozycję lidera wrócił Fabian Cancellara.

Kolarze mięli dziś do pokonania 213 km z belgijskiego Wanze do Arenberg we Francji. Zaraz po starcie, na czele pojawiła się 7-osobowa grupka w składzie: Steve Cummings (Team Sky), Ryder Hesjedal (Garmin), Pavel Brutt (Katusha), Pierre Rolland (Bbox), Roger Kluge (Milram), Stéphane Auge (Cofidis) i Imanol Erviti (Caisse d’Epargne).

Przewaga uciekinierów na pierwszej lotnej premii na 35 kilometrze wynosiła 4:30, kolejne 35 kilometrów przyniosły spadek przewagi do 3 minut i 40 sekund.

Wtedy przyszedł czas na pierwszy z odcinków brukowanych w Ormeignies (128 km; 350 m). Na początku peletonu dało się zauważyć nerwowość oraz walkę o jak najlepsze pozycję, ale obyło się bez kraks.

Peleton podzielił się dopiero na sekcji Sars-et-Rosières (185,5 km; 2400 m), na której dosyć groźnie wyglądający upadek zaliczył Frank Schleck (Saxo Bank). Na czele pojawili się Cancellara, Andy Schleck, Hushovd, Thomas, Cummings i Evans. Dalej jechała grupka Armstronga, a następnie Contadora w której jechał lider – Sylvain Chavanel (Quick – Step).

Kolejny odcinek brukowy to Tilloy-lez-Marchiennes (188,5 km; 2500 m). Z ucieczki pozostał już tylko samotnie jadący Hesjedal. A grupka Cancellary traciła do Kanadyjczyka 30 sekund, następne 25 sekund grupa Armstronga oraz kolejne 40 sekund grupa Contadora.

Na kolejnym odcinku Wandignies-Hamage (195 km; 3700 m), pech dopadł Armstronga, który prowadził już z około 50 sekundową przewagą nad Contadorem łapiąc w tym momencie gumę. Na wąskiej drodze Amerykanin musiał długo czekać na koło zapasowe i po naprawie defektu, to kolarz z Teksasu tracił prawie minutę do Hiszpana.

Na ostatnim odcinku, Haveluy (203 km; 2300 m) Hesjedal został doścignięty przez grupę Cancellary.

Ostatecznie o zwycięstwie na dzisiejszym etapie zadecydował sprint. Najszybszym w czołowej grupce był Hushovd, który znakomicie wykorzystał swoje predyspozycje i nie dał szans swoim rywalom. Drugi był Geraint Thomas. Trzeci był Cadel Evans.

Nowym liderem został Cancellara.

Pełne wyniki 3 etapu > tutaj

Zapowiedź 4 etapu > tutaj

Prezentacja Tour de France > tutaj

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments