Cadel Evans (BMC Racing) wygrał 7 etap Giro d’Italia. Australijczyk pokonał po finiszu z mniejszej grupki Damiano Cunego (Lampre-Farnese Vini) oraz nowego lidera, Aleksandra Vinokurova (Astana).

Kolarze mieli do pokonania 222 km z Carrary do Montalcino. W końcówce zawodnicy musieli się zmierzyć gruntowymi drogami, które do pozornie prostego etapu dodały nieco pikanterii. Trudne warunki pogodowe spowodowały, że szutrowe odcinki zamieniły się w błotne potoki, po których ścigać musieli się kolarze. Na starcie zabrakło jednego z faworytów Marzio Bruseghina (Caisse d’Epargne) oraz jego rodaka – Erosa Capecchiego (Footon Servetto).

Na początku wyścigu z przodu ukształtowała się dwójka kolarzy: Nicki Sorensen (Saxo Bank) oraz Rick Flens (Rabobank). Zawodnicy osiągnęli ponad 8-minut przewagi. Peleton rozpoczął odrabianie straty na mniej więcej 70 kilometrów przed metą. 40 minut później czołowa dwójka została skasowana a naprzodzie wyścigu pozostał podzielony na pół peleton.

Kilka chwil później doszło do kraksy, w której uczestniczyli głównie kolarze Liquigasu: Ivan Basso, lider klasyfikacji młodzieżowej Valerio Agnoli oraz lider klasyfikacji generalnej, Vicenzo Nibali (Liquigas-Doimo). Kraksę wykorzystali inni kolarze: Thomas Rohregger i Linus Gerdemann (Milram), Aleksander Vinokurow (Astana), Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) i Jan Bakelandts (Omega Pharma-Lotto). Za nimi jechał bardzo uszczuplony peleton z faworytami. Minutę za nim podążali kolarze Liquigasu Nibali, Basso oraz Angoli.

Po kilku szutrowych odcinkach, 15 kilometrów przed metą zaatakował Evans i Vinokurov, a po chwili dołączyli do nich Garzelli (Acqua & Sapone), Cunego (Lampre), Marco Pinotti (HTC Columbia), John Gadret (AG2R La Mondiale) i David Arroyo Duran (Caisse d’Epargne). Chwile później doszło do kolejnego kontrataku i na czele pozostała piątka kolarzy Evans, Vinokurov, Arroyo, Cunego i Pinotti.

Evans wszedł w ostatni zakręt na 300 m przed metą jako pierwsze a , a na jego kole siedział Cunego. Mistrza świata jednak popisał się znacznie większą siłą i przyspieszeniem na rozkręcaniu po zakręcie i wygrał etap. Drugą pozycję zajął Cunego. Trzeci był nowy Lider Vinokurov.

Vincenzo Nibali oraz Ivan Basso stracili 2 minuty do pierwszej grupki.

Pełne wyniki 7 etapu > tutaj

Zobacz ostatnie kilometry:

Foto: www.corvospro.com

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments