Już jutro uroczystym otwarciem, połączonym z prezentacją ekip rozpocznie się XXII edycja etapowego wyścigu Juniorów o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza.

Wyścig znajduje się w kalendarzu UCI i zaliczany jest do Pucharu Świata Juniorów. Prawo startu mają zawodnicy urodzeni w latach 1993 i 1992. Mogą startować reprezentacje krajów oraz klubów i województw, w składach od 4 do 6 zawodników.

Wyścig odbędzie się w dniach 29.04-2.05.2010 w okolicach Grudziądza. Będzie on podzielony na 4 etapy, z czego pierwszy składa się z dwóch półetapów. Oto program wyścigu:

29 kwietnia 2010

1. Półetap I etapu: Gruta – Słup – Gruta ITT 10 km

2. Półetap I etapu: Łasin – Łasin 90 km

30 kwietnia 2010

II etap: Jabłonowo – Jabłonowo 96,5 km

1 maja 2010

III etap: Świecie – Świecie 105 km

2 maja 2010

IV etap: Grudziądz – Grudziądz 109,5 km

W wyścigu prowadzone będa następujące klasyfikacje: indywidualna, drużynowa, punktowa, najaktywniejszego zawodnika, młodzieżowa(najlepszego zawodnika z rocznika 1993) oraz najlepszego zawodnika województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak co roku swój start zapowiedziało wiele ekip zagranicznych. Mocne składy wystawiają Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Świdnicki SMS pojedzie w składzie: Igor Krymski, Andrzej Pawlaczyk, Jakub Kaczmarek, Mateusz Dubieniecki, Bartosz Zając i Tomasz Kulpa.

W tym roku liczymy na zawodników ekipy z Torunia, która co roku wystawia bardzo mocny skład.

Wyścig w Grudziądzu to jeden z dwóch takich startów w Polsce, obok etapówki Tour de la Region de Lodz, gdzie nasi Juniorzy mają możliwość konfrontacji z zagranicznymi zawodnikami. Są zawodnicy, którym to doskonale wychodzi. W ubiegłych latach doskonale spisywał się Michał Kwiatkowski, który taraz reprezentuje barwy Hiszpańskiej Caja Rural, uważanej za zaplecze Caisse d’Epargne. Niektórzy zawodnicy start ten będą traktować, jako przetarcie przed Pucharem Narodów w Czechach.

Przejadą jeden lub dwa etapy i wycofają się. Tak w ubiegłym roku postąpił torunianin Łukasz Wiśniowski. W klasyfikacji generalnej wyścigu zajmował czołową lokatę, ale wycofał się i wygrał w czeskim Terezinie Wyścig Pokoju Juniorów zaliczany do Pucharu Narodów UCI.

Był to trzeci z rzędu sukces kolarza z Torunia w tej imprezie. Poprzednie dwie edycje wygrał Michał Kwiatkowski.

Relację na żywo przeprowadzi internetowa telewizja KP Sport, szczegóły > tutaj

foto:pomorska.pl