W  dniu 12 czerwca 2010 w Psarach koło Będzina odbędą się VII Mistrzostwa Kolarstwa, skierowane zarówno do kolarzy kategorii Masters, jak i wszystkich miłośników kolarstwa nieposiadających licencji kolarskiej  i niezrzeszonych w klubach kolarskich. Wydarzenie ma na celu przede wszystkim popularyzację kolarstwa jako aktywnej formy wypoczynku oraz zachęcenie młodzieży do czynnego uprawiania sportu.

Impreza co roku przyciąga coraz większą rzeszę amatorów i profesjonalistów. Na całość wydarzenia składają się dwa wyścigi: Wyścig Kolarski Masters o Puchar Meridy, zaliczany do imprez z cyklu Pucharu Polski i zarezerwowany dla licencjonowanych kolarzy oraz Otwarty Wyścig o Puchar Wójta Gminy Psary skierowany do szerokiego grona amatorów kolarstwa w wieku od 6 lat.

Tradycyjnie, jak co roku wyścigi rozpoczną najmłodsi uczestnicy, którzy będą rywalizować na murawie stadionu. Pozostali uczestnicy będą mieli do pokonania dystans na szosie: Mini -11,6 km lub Maxi – 34,8 km, w zależności od przygotowania kondycyjnego.

Wyścig Kolarski Masters, w którym uczestniczyć będą licencjonowani kolarze, będzie obejmował dwa dystanse: 77,5 km oraz 46,5 km w jednej z sześciu kategorii stosownie do wieku. Poprzednia edycja Mistrzostw zgromadziła ponad 400 zawodników, w tym prawie 120 kolarzy kategorii Masters i znalazła się w gronie w gronie czterech najbardziej prestiżowych, wyżej punktowanych imprez w sezonie „Super Challenge”.

VII Mistrzostwa Kolarstwa to również szereg imprez towarzyszących. W tym roku dla uczestników zostanie zorganizowany festyn rodzinny z grami i zabawami, a także wystawa rowerów Merida i rowerów zabytkowych. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wyrobienia karty rowerowej.

Organizatorami wyścigu są: Wójt Gminy Psary, UKS „Gimnazjum” Psary, Społeczny komitet Organizacyjny Wyścigu. Patronat nad wydarzeniem sprawują: Wójt Gminy Psary, Starosta Będziński, Komendant Powiatowy Policji w Będzinie. Sponsorzy: Merida, sieć sklepów i serwisów rowerowych Bike Atelier,  Maxxis i CST. Więcej informacji na temat wyścigu można znaleźć na stronie internetowej: www.wyscig.psary.pl. Jak zwykle ścigamy się na boisku sportowym LKS „Iskra Psary”. Uroczyste otwarcie imprezy zaplanowane jest na godzinę 10:15.