Już w ten weekend odbędzie się 45 edycja wyścigu Amstel Gold Race. Zapraszamy do zapoznania się z trasą oraz składami ekip na niedzielny wyścig.

Kolarze podczas tegorocznej edycji wyścigu Amstel Gold Race będą mieli do pokonania 257 kilometrów, ze startem w znanej tam dobrze miejscowości Maastricht gdzie w 1992 roku Rada Europejska podpisała traktat, na mocy którego powstała Unia Europejska. Meta wyścigu usytuowana jest na podjeździe Cauberg, który liczy 1,3 kilometra przy maksymalnym nachyleniu 12%. Nie będzie to jedyny podjazd na trasie, kolarze będą mieli do pokonania 31 krótkich, stromych, interwałowych podjazdów. Po drodze do Valkenburgu, gdzie mieści się meta wyścigu, zawodnicy zmierzą się z wieloma przeszkodami,  typowymi dla krajów Beneluksu czyli progi zwalniające, wysepki itp.

Na starcie tegorocznej edycji Amstel Gold Race stanie ubiegłoroczny triumfator wyścigu, kolarz Katushy, Sergei Ivanov. Skład Rosyjskiej ekipy wygląda imponująco, oprócz Ivanova w „Piwnym Wyścigu” pojadą również Alexandr Kolobnev, Filippo Pozzato, oraz Joaquin Rodriguez który w tym sezonie triumfował już w wyścigu dookoła Katalonii oraz Grand Prix Miguel Indurain.

Ag2r La Mondiale do Holandi wysyła mistrza Francji, Dimitriego Championa, oraz swoich dwóch najlepszych kolarzy klasycznych, Alexandra Efimkina oraz Nicolasa Roche`a.

Liderem Astany wydaje się być Maxim Iglinskiy, który w tym sezonie ma już jeden triumf w wyścigu podobnym do Amstel Gold Race. Kazach triumfował we włoskim klasyku Montepaschi Strade Bianche. Silnym punktem Kazachskiej ekipy będzie Alan Davis.

W barwach Caisse d’Epargne wystąpi oczywiście Alejandro Valverde, który może liczyć na pomoc Białorusina, Vasiliego Kiryienki.

Francaise Des Jeux liczy na lidera ekipy Sandyego Casar. Silnymi punktami „Koniczynek” powinni być Benoît Vaugrenard oraz Jussi Veikkanenm którzy mają na koncie już zwycięstwa w tym sezonie.

W barwach Garmin – Transitions zobaczymy zwycięzcę Tour de Pologne 2008 – Johana Van Summerena. Aktywni z pewnością będą Danny Pate oraz Christian Meier.

Liderem Lampre z całą pewnością będzie Damiano Cunego, który jest jednym z faworytów do zwycięstwa. Włoch może liczyć na wsparcie swoich rodaków Daniele Righi`ego oraz Matteo Bono.

Dwóch faworytów do zwycięstwa przywozi Liquigas – Doimo. Duet Roman Kreuziger, Vincenzo Nibali z pewnością namiesza na ostatnich metrach Amstel Gold Race 2010.

Ekipa Omega Pharma – Lotto, która ciągle boryka się ze słabą formą swoich kolarzy liczy na to że może teraz Phillippe Gilbert sięgnie po swoje zwycięstwo w sezonie. A może Jean-Christophe Peraud, mistrz olimpijski MTB z Pekinu który sygnalizował swoją dobrą formę podczas wyścigu dookoła Kraju Basków pokusi się o niespodziankę.

Quick Step stawia na odważne akcje Sylvaina Chavanel oraz doświadczenie Addyego Engelsa. Zaskoczyć może Hiszpan, Carlos Barredo.

W składzie Rabobanku na Amstel Gold Race nie mogło zabraknąć Roberta Gesinka. Faworyt Holendrów wspomagany będzie przez Laurensa Ten Dama oraz Nicka Nuyensa. Kto wie może i hopkę „przetrzyma” zwycięzca Milan-Sanremo Oscar Freire.

Team HTC – Columbia liczyć będzie na młodego Niemca, Tonego Martina, który może liczyć na wsparcie Słowackich braci Martina oraz Petera Velits.

Fabian Wegmann będzie starał się coś ugrać do Milramu, pomóc może mu Holender, Niki Terpstra.

Liderem RadioShak będzie Chris Horner, który w ubiegłym tygodniu wygrał wyścig dookoła Kraju Basków.

Skład SaxoBanku wygląda naprawdę imponująco: bracia Schleck, objawienie ubiegłego sezonu Jakob Fuglsang, Nicki Sørensen, Jens Voigt. Ta piątka kolarzy z pewnością powalczy w Amstel Gold Race.

Cadel Evans wystąpi w barwach BMC Racing Team. Mistrz świata liczy na pomoc Karstena Kroona oraz Marcusa Burghardta.

O sile Skil – Shimano stanowić będą Albert Timmer oraz Yann Huguet.

Vacansoleil Pro Cycling Team liczy na swoich dwóch najlepszych kolarzy klasycznych, Matteo Carrarę oraz Bjorna Leukemansa. Powalczyć powinien również Johnny Hoogerland.

Wyścig odbędzie się w najbliższą niedzielę 18 kwietnia.

Szczegóły transmisji telewizyjnej > tutaj

Mapa Amstel Gold Race 2010:

Profil Amstel Gold Race 2010:

Wstępna lista startowa:

Katusha (KAT)
(RUS)

1 IVANOV Serguei RUS
2 KLIMOV Serguei RUS
3 KOLOBNEV Alexandr RUS
4 MAZZANTI Luca ITA
5 POZZATO Filippo ITA
6 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin ESP
7 VANTOMME Maxime BEL
8 VORGANOV Eduard RUS

Ag2r – La Mondiale (ALM)
(FRA)

11 ELMIGER Martin SUI
12 BOUET Maxime FRA
13 CHAMPION Dimitri FRA
15 KADRI Blel FRA
16 GASTAUER Ben LUX
17 MANDRI René EST
18 ROCHE Nicolas IRL

Astana (AST)
(KAZ)

21 DAVIS Allan AUS
22 DAVIS Scott AUS
23 FOFONOV Dmitriy KAZ
24 GASPAROTTO Enrico ITA
25 GRIVKO Andriy UKR
26 IGLINSKIY Maxim KAZ
27 SELVAGGI Mirko ITA

Caisse d’Epargne (GCE)
(ESP)

31 COYOT Arnaud FRA
32 ERVITI OLLO Imanol ESP
33 GARCIA ACOSTA Jose Vicente ESP
34 KIRYIENKA Vasil BLR
35 LOPEZ GARCIA David ESP
36 PASAMONTES RODRIGUEZ Luis ESP
37 SANCHEZ GIL Luis Leon ESP
38 VALVERDE BELMONTE Alejandro ESP

Euskaltel – Euskadi (EUS)
(ESP)

41 DE LIS DE ANDRES Sergio ESP
42 GALDOS ALONSO Aitor ESP
43 ISASI FLORES Iñaki ESP
44 MARTINEZ DE ESTEBAN Egoi ESP
45 NIEVE ITURRALDE Mikel ESP
46 OROZ UGALDE Juan Jose ESP
47 PEREZ LEZAUN Alan ESP
48 VELASCO MURILLO Ivan ESP

Footon – Servetto (FOT)
(ESP)

51 BRÄNDLE Matthias AUT
52 CAPECCHI Eros ITA
53 CARDOSO Manuel Antonio Leal POR
54 EIBEGGER Markus AUT
55 FELLINE Fabio ITA
56 PEDERSEN Martin DEN
57 PEREZ ARRIETA Aitor ESP
58 VALLS FERRI Rafael ESP

Française des Jeux (FDJ)
(FRA)

61 CASAR Sandy FRA
62 MEERSMAN Gianni BEL
63 MOUREY Francis FRA
64 ROUX Anthony FRA
65 SULZBERGER Wesley AUS
66 VAUGRENARD Benoît FRA
67 VEIKKANEN Jussi FIN

Garmin – Transitions (GRM)
(USA)

71 COZZA Steven USA
72 DUGGAN Timothy USA
73 HESJEDAL Ryder CAN
74 KREDER Michel NED
75 MAASKANT Martijn NED
76 MEIER Christian CAN
77 PATE Danny USA
78 VANSUMMEREN Johan BEL

Lampre – Farnese Vini (LAM)
(ITA)

81 BONO Matteo ITA
82 CUNEGO Damiano ITA
83 GAVAZZI Francesco ITA
84 LOOSLI David SUI
85 MORI Manuele ITA
86 PIETROPOLLI Daniele ITA
87 RIGHI Daniele ITA
88 SPEZIALETTI Alessandro ITA

Liquigas – Doimo (LIQ)
(ITA)

91 BELLOTTI Francesco ITA
92 FINETTO Mauro ITA
93 KOREN Kristjan SLO
94 KREUZIGER Roman CZE
95 NIBALI Vincenzo ITA
96 QUINZIATO Manuel ITA
97 SANTAROMITA Ivan ITA
98 WILLEMS Frederik BEL

OmegaPharma – Lotto (OLO)
(BEL)

101 AERTS Mario BEL
102 BRANDT Christophe BEL
103 LÖWIK Gerben NED
104 GILBERT Philippe BEL
105 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP
106 PERAUD Jean-Christophe FRA
107 SCHEIRLINCKX Staf BEL
108 VAN DEN BROECK Jurgen BEL

Quick Step (QST)
(BEL)

111 BARREDO LLAMAZALES Carlos ESP
112 CATALDO Dario ITA
113 CHAVANEL Sylvain FRA
114 DEVENYNS Dries BEL
115 DE WEERT Kevin BEL
117 PINEAU Jérôme FRA
118 ENGELS Addy NED
118 VAN DE WALLE Jurgen BEL

Rabobank (RAB)
(NED)

121 BOOM Lars NED
122 FREIRE GOMEZ Oscar ESP
123 GESINK Robert NED
124 LANGEVELD Sebastian NED
125 MARTENS Paul GER
126 NUYENS Nick BEL
127 TANKINK Bram NED
128 TEN DAM Laurens NED

Sky (SKY)
(GBR)

131 CARLSTRÖM Kjell FIN
132 DOWNING Russell GBR
133 GERRANS Simon AUS
134 HAYMAN Mathew AUS
135 FROOME Chris GBR
136 NORDHAUG Lars Petter NOR
137 WIGGINS Bradley GBR
138 VIGANO Davide ITA

HTC – Columbia (THR)
(USA)

141 ALBASINI Michael SUI
142 LEWIS Craig USA
143 MARTIN Tony GER
144 MONFORT Maxime BEL
145 PINOTTI Marco ITA
146 REYNES MIMO Vicente ESP
147 VELITS Martin SVK
148 VELITS Peter SVK

Milram (MRM)
(GER)

151 FRÖHLINGER Johannes GER
152 KNEES Christian GER
153 ROELS Dominik GER
154 SENTJENS Roy BEL
155 TERPSTRA Niki NED
156 VOSS Paul GER
157 WEGMANN Fabian GER
158 WROLICH Peter AUT

RadioShack (RSH)
(USA)

161 HERMANS Ben BEL
162 HORNER Chris USA
163 LI Fuyu CHN
164 MURAVYEV Dmitriy KAZ
165 PAULINHO Sergio Miguel Moreira POR
166 ROVNY Ivan RUS
167 VAITKUS Tomas LTU
168 ZUBELDIA AGIRRE Haimar ESP

Saxo Bank (SAX)
(DEN)

171 JÖRGENSEN Jonas Aaen DEN
172 STEENSEN André DEN
173 DIDIER Laurent LUX
174 FUGLSANG Jakob DEN
175 SCHLECK Andy LUX
176 SCHLECK Fränk LUX
177 SÖRENSEN Nicki DEN
178 VOIGT Jens GER

BMC Racing (BMC)
(USA)

181 BOOKWALTER Brent USA
182 BURGHARDT Marcus GER
183 EVANS Cadel AUS
184 FRANK Mathias SUI
185 KROON Karsten NED
186 LOUDER Jeff USA
187 MORABITO Steve SUI
188 ZAHNER Simon SUI

Cervélo Test Team (CTT)
(SUI)

191 APPOLLONIO Davide ITA
192 DEIGNAN Philip IRL
193 FLORENCIO CABRE Xavier ESP
194 GUSTOV Volodymir UKR
195 KING Edward USA
196 LLOYD Daniel GBR
197 SASTRE CANDIL Carlos ESP
198 TONDO VOLPINI Xavier ESP

Landbouwkrediet (LAN)
(BEL)

201 BELLEMAKERS Dirk NED
202 COMMEYNE Davy BEL
203 DE WAELE Bert BEL
204 RICCI POGGI Martial FRA
205 DELFOSSE Sébastien BEL
206 DOCKX Bart BEL
207 SCHEIRLINCKX Bert BEL
208 VERHEYEN Geert BEL

Skil – Shimano (SKS)
(NED)

211 CURVERS Roy NED
212 DE KORT Koen NED
213 GESCHKE Simon GER
214 GOESINNEN Floris NED
215 HUGUET Yann FRA
216 HUPOND Thierry FRA
217 ROOIJAKKERS Piet NED
218 TIMMER Albert NED

Topsport Vlaanderen – Mercator (TSV)
(BEL)

221 ARMEE Sander BEL
222 BAUGNIES Jerome BEL
223 COENEN Johan BEL
224 JACOBS Pieter BEL
225 VAN VOOREN Steven BEL
226 VAN HECKE Preben BEL
227 VANDEWALLE Kristof BEL
228 VAN SPEYBROECK Pieter BEL

Vacansoleil (VAC)
(NED)

231 CARRARA Matteo ITA
232 VAN GROEN Arnoud NED
233 HOOGERLAND Johnny NED
234 LAGUTIN Sergey UZB
235 LEUKEMANS Björn BEL
236 MARCATO Marco ITA
237 POELS Wouter NED
238 RUIJGH Rob NED

Poprzedni zwycięzcy:

2009 Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha
2008 Damiano Cunego (Ita)
2007 Stefan Schumacher (Ger)
2006 Fränk Schleck (Lux)
2005 Danilo Di Luca (Ita)
2004 Davide Rebellin (Ita)
2003 Alexandre Vinokourov (Kaz)
2002 Michele Bartoli (Ita)
2001 Erik Dekker (Ned)
2000 Erik Zabel (Ger)
1999 Michael Boogerd (Ned)
1998 Rolf Järmann (Swi)
1997 Bjarne Riis (Den)
1996 Stefano Zanini (Ita)
1995 Mauro Gianetti (Swi)
1994 Johan Museeuw (Bel)
1993 Rolf Järmann (Swi)
1992 Olaf Ludwig (Ger)
1991 Frans Maassen (Ned)
1990 Adri van der poel (Ned)
1989 Erik Van Lancker (Bel)
1988 Jelle Nijdam (Ned)
1987 Joop Zoetemelk (Ned)
1986 Steven Rooks (Ned)
1985 Gerrie Knetemann (Ned)
1984 Jacques Hanegraaf (Ned)
1983 Phil Anderson (Aus)
1982 Jan Raas (Ned)
1981 Bernard Hinault (Fra)
1980 Jan Raas (Ned)
1979 Jan Raas (Ned)
1978 Jan Raas (Ned)
1977 Jan Raas (Ned)
1976 Freddie Maertens (Bel)
1975 Eddie Merckx (Bel)
1974 Gerrie Knetemann (Ned)
1973 Eddie Merckx (Bel)
1972 Walter Planckaert (Bel)
1971 Frans Verbeeck (Bel)
1970 Georges Pintens (Bel)
1969 Gudio Reybrouck (Bel)
1968 Harry Steevens (Ned)
1967 Arie den Hartog (Ned)
1966 Jean Stablinski (Fra)