Joseba Beloki to były kolarz m.in. zespołu ONCE. Jego kariera krytycznie załamała się po upadku podczas Tour de France w 2003 r. Mimo, że próbował jeszcze wrócić do kolarstwa, nigdy nie odzyskał już tak świetnej formy, jak niegdyś.

Beloki trzykrotnie stawał na podium Touru. 36-letni Hiszpan zapowiedział ostatnio, że weźmie udział w tegorocznej edycji Maratonu w Nowym Jorku.

„Zacząłem już trenować, wiem, że jeszcze mam sporo czasu na przygotowania, ale chcę być, w jak najlepszej formie. Będzie to pierwszy maraton, w jakim wezmę udział. Trenuję razem z byłym mistrzem świata w maratonie Martin Fiz”, zdradza Joseba Beloki.

Beloki po definitywnym zakończeniu kariery kolarskiej (2006) zajął się biznesem. Obecnie działa jako dyrektor sportowy amatorskiej grupy Cafés Baqué Team. Pisuje teksty dla czasopisma „Ciclismo a Fondo”, prowadzi także audycje w baskijskim radio. Nie zaprzestał także treningów kolarskich, ale już nie na tak wysokim poziomie. Beloki jest niezwykle popularny w Hiszpanii, jednodniowemu wyścigowi wokół miasta Vitoria nadano nawet jego imię.

Mimo, że ciągle jest obecny na zawodowej scenie kolarskiej, nie rozważa powrotu do czynnego uprawiania tego sportu, jak jego były rywal Lance Armstrong. „Wszystko ma swoje miejsce w życiu, wyścigi już dawno zakopałem i nie chcę już do tego wracać”.

Galopente