Czy lubisz zdobywać góry na rowerze?

Jeżeli podjechałeś już jakieś strome drogi w Twojej okolicy, to dobrze trafiłeś – BIG jest dla Ciebie!

Czy znasz takie popularne podjazdy jak Galibier (Francja), Przełęcz Hard Knott (Lake Disctrict), Holme Moss z wyścigu Leeds Classic czy też słynne serpentyny najpopularniejszej włoskiej przełęczy Stelvio? One wszystkie zawarte są w liście podjazdów BIG.

A może preferujesz ciężkie i strome drogi: marzysz o podjechaniu z blatu na Mortirolo, zdobyciu Mont Colombis czy pokonaniu Kitzbüheler Horn? Zajrzyj do zestawienia BIG, a na pewno je znajdziesz.

W każdym kraju jest coś ciekawego do zobaczenia.

Już czas na podbój Europy śladami największych sukcesów profesjonalnych kolarzy:

* zobaczyć na własne oczy legendarny ‘Muur de Grammont‘ czy Koppenberg z Tour of Flanders, Wall of Huy zdobywany podczas Strzały Walońskiej czy wzgórze Côte de la Redoute znane z wyścigu Liege-Bastogne-Liege

* zmierzyć się z podjazdem na Keutenberg albo też Cauberg zdobywanym podczas klasyka Amstel Gold Race, wjechać na Feldberg z GP of Frankfurt czy też Regensberg z GP of Zürich

* pokonać Jaizkibel z klasyka San Sebastian lub poczuć we własnej korbie Poggio z wyścigu Milan – San Remo

One wszystkie są w słynnej liście 1.000 BIGs.

A może chcesz zobaczyć parę ładnych miejsc i atrakcji turystycznych, takich jak

Meteory w Grecji, Rilski Monastyr w Bułgarii, grobowiec arcybiskupa Makariosa na Cyprze, przylądek Nordkapp w Norwegii, Szosę Transfogaraską w Rumuni, bunkier Kehlstein w Niemczech, prehistoryczny kamienny fort Grianán Ailigh w hrabstwie Donegal w Irlandii, starą islandzką drogę Oddskard, Mauzoleum Njegoša w Chorwacji, stanowisko archeologiczne St-John’s Mt w Luksemburgu….

Odwiedź je dzięki BIG!

A może tylko chcesz się zmierzyć z niektórymi podjazdami i wygrać?

najwyższe:

Pico Veleta na południu Hiszpanii (3399 m), Rettenbachtal w Austrii (2829 m),

Bonette w Alpach francuskich (2802 m)

najbardziej strome:

Gap of Mamore (Południowa Irlandia) – 30%, czy Hard Knott Pass (English Lake District) – 1:3

najtrudniejsze:

Grosser Speikkogel w Karyntii czy Angliru w Asturii (blisko 2000 pkt Europoints)

I na zakończenie najtrudniejszy do wymówienia – położony na Cyprze Chyrriossaatii ...

Lista 1000 podjazdów BIG to lista najlepszych podjazdów w Europie, zestawienie pieczołowicie wybrane i przygotowane przez współpracowników z wielu krajów!

Coroczny przegląd (review) daje Ci możliwość poczytania przygód innych członków BIG. Aby zostać jednym z nas wystarczy jeden podjazd z listy 1000 BIG!

Klub liczy ponad 2.800 członków z całego świata, w tym wiele znakomitości ze świata kolarskiego, jak choćby z honorowym numerem członkowskim 1000   BOOGERD Michael z Kapellen  /Holandia, czy z numerem 1500   LONGO Jeannie z Saint Martin le Vinoux /Francja.

Jeżeli chodzi o skład narodowościowy członków klubu, to najliczniejsi są Holendrzy, których jest 788, następnie oczywiście inicjatorzy założenia klubu – Belgowie w liczbie 513, Francuzów jest 321, Włochów – 285, Hiszpanów 208, Niemców – 133, Czechów – 90. Polacy znajdują się z liczbą 38 członków na 13-tym miejscu.

Holendrzy wjechali na 26.849 podjazdów, Belgowie na 22.259, Francuzi na 14.719, Włosi na 11.189, Hiszpanie na 8.523, Niemcy na 4.353, a na 14-tym miejscu Polacy, którzy zaliczyli łącznie 377 podjazdów BIG. W klasyfikacji indywidualnej BIG-u prowadzi Belg Eric Lukas z ilością 849 pokonanych podjazdów przed jego rodakami Etienne Mayeur – 810 podjazdów, Alain Jacquemin – 614, Dominique Jacquemin znajduje się na 5 pozycji z ilością 547 kolarskich wjazdów. Na 4-tej pozycji znajduje się najlepszy Niemiec – Karl Brenner z 554 podjazdami, najlepszy z najliczniejszej grupy Holendrów – Wim van Els jest 6-ty z 520-toma pokonanymi podjazdami, a najlepszy Polak – znany reporter i dziennikarz kolarski – Daniel Marszałek zajmuje z 88-ma zaliczonymi podjazdami 250-te miejsce. Drugi z Polaków, będący już lata przedstawicielem Polski w tym międzynarodowym gronie (z numerem członkowskim 257)  – Michał  Książkiewicz zajmuje 372 miejsce z 65 pokonanymi kolarskimi wjazdami BIG. Michał jest autorem doskonałego internetowego opracowania polskiej rowerowej bazy  podjazdów (www.podjazdy.ovh.org), którą od ponad roku publikuje cyklicznie na łamach miesięcznika „rowertour”. Dzięki niemu też międzynarodowa internetowa strona klubu zdobywców podjazdów „BIG Challenge” posiada swoją polskojęzyczną wersję.

Jeżeli chodzi o podjazdy, to najwięcej członków klubu BIG wjechało na Col du Galibier – 1132, następnie na Alpe dHues – 1100, na Mont Ventoux – 1064, Col de la Croix-de-Fer – 882, czy holenderski Cauberg – 858.

Z niemieckich podjazdów, których jest na liście 50 – największym powodzeniem cieszył się leżący przy granicy belgijskiej Mutzenich, na który wjechało 165 członków BIG przed Schauinsland (Schwarzwald) – 154.

Natomiast z 5-ciu polskich podjazdów, jakie są na liście 1000-ca podjazdów BIG-u najwięcej członków klubu, bo 39-ciu wjechało na przełęcz Okraj,  36 wjechało na Salmopol, 35 na Głodówkę (Cyhrla nad Białką), 32 na Krowiarki i tylko 25-ciu na Przechybę.

Z okazji 25-lecia istnienia „B.I.G. Challenge” Klub rzucił wezwanie dla swych członków –  wjazdu i spotkania w niedzielę 21 marca na 25 podjazdach w różnych rejonach Europy.

W Polsce tym wyznaczonym podjazdem jest Głodówka (Cyhrla nad Białką). Czy znajdą się odważni na ten wjazd okaże się wkrótce. Narazie zima tam rządzi.

Corocznie BIG organizuje centralne i lokalne meetingi w różnych częściah Europy. W tym roku centralny “Official meeting nr 9” odbędzie sie w Yorkshire w Anglii w dniach 12 – 16 maja. Natomiast w dniach 1 – 12 lipca organizowana jest wspólna wędrówka „OPERATION 2525” przez Szwajcarię, Lichtenstein, Słowenię, Austrię i Włochy ze zdobyciem 25-ciu podjazdów listy BIG-u.

:Jeżeli jesteś sympatykiem kolarskich podjazdów – czekamy na Ciebie w ogólnoeuropejskim klubie „BIG Challenge”. Zasil naszą polską reprezentację zapisując się na stronie klubu: www.challenge-big.eu .

Dla zarejestrowania naciśnij nieprzetłumaczony napis:

Do rejestracji wystarczy jeden wjazd z listy. Jeżeli zaliczyłeś ich więcej, to i tak możesz je dopisać dopiero po rejestracji.

F 21.03.2010 – Wyjazd na zdobycie jednego z podjazdów światowej listy 1.000-ca podjazdów europejskich BIG –

europejskiego klubu zdobywców podjazdów „BIG Challenge”

Marian Gruchel ®  –  16.03.2010

Marian Gruchel

Prezes Sport Union Tigris e.V.

Wuppertal – Ruda Slaska