Już jutro rozpoczyna się kolejny wyścig etapowy we Francji. Po niedawno zakończonym Etoile de Bessèges, czas na wyścig Tour Méditeranéen.

Pięcioetapowy wyścig potrwa od 10 do 15 stycznia. Tradycyjnie rozgrywany jest nad Morzem Śródziemnym, a punktem kulminacyjnym wyścigu jest ostatni etap ze słynnym podjazdem pod Mont Faron.

Na starcie wyścigu pojawi się kilka głośnych nazwisk. Zabraknie niestety ubiegłorocznego zwycięzcy wyścigu Luisa León Sáncheza, lecz pod nieobecność Hiszpana jego ekipa Caisse d’Epargne przywozi innych znakomitych zawodników. Liderem hiszpańskiej ekipy z pewnością będzie Alejandro Valverde, który może liczyć na pomoc innych znakomitych górali Juana José Cobo czy francuza Christopha Moreau.

Ekipa Ag2r La Mondiale, również na poważnie podchodzi do wyścigu wystawiając bardzo mocny skład na czele z Cyrilem Dessel, który wygrał klasyfikację generalną tego wyścigu w 2006 roku. W barwach francuskiej ekipy dodatkowo zobaczymy Mistrza Francji, Dmitri Championa oraz Rinaldo Nocentiniego.

Liderem ekipy Bouygues Telecom wydaje się być doświadczony Freddy Bichot. Na płaskich etapach francuska ekipa może liczyć na swojego sprintera Saida Haddou.

Cofidis ma nadzieję na powiedzenie się ucieczek z udziałem Stephena Auge oraz na swojego filigranowego sprintera Leonardo Duque.

Astana przywozi jednego z faworytów do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej czyli Alexandra Vinokrova, kto wie może i sprinter Allan Davis znany ze swojej dobrej jazdy w górach „przetrzyma” ostatni górski etap i również nie pokusi się o dobrą pozycję w generalce. Oprócz tego Astana powołała do składu trójkę znakomitych sprinterów: Enrico Gasparotto, Assana Bazayeva oraz wspomnianego już Allana Davisa.

Liderem Française Des Jeux na wyścig Tour Méditeranéen z pewnością będzie Christophe Le Mevel, który w ubiegłym sezonie ukończył trzy największe etapówki we Francji (Paris-Nice, Critérium du Dauphiné libéré, Tour de France) na 10 pozycji, który w górach może liczyć na pomoc Fina Jussi Veikkanenena. Na finiszu groźny z pewnością będzie Mistrz Białorusi, Yeughieni Hutarovich.

Rabobank przyjeżdża z mocno okrojonym składem, za to z kolejnym faworytem do zwycięstwa w wyścigu czyli Robertem Gesinkiem. Ostatnimi kilometrami płaskich etapów zajmować się będzie Australijczyk Greame Brown.

Garmin-Transitions przywozi mocno interkontynentalny skład z 5 kolarzami z Ameryki Północnej, po jednym przedstawicielu z Afryki i Europy, oraz dwoma zawodnikami z Australii. Liderem ekipy w górach wydaje się być Tom Danielson. Na finiszach walczyć będzie Robert Hunter.

Groźna w górach będzie włoska ekipa Acqua & Sapone, która do Francji przyjeżdża w najmocniejszym składzie. Mając w składzie trzech znakomitych górali Vladimira Miholjevica, Massimo Codola oraz najmocniejszego Stefano Garzellego – Valverde, Vinokurov i spółka będą musieli ostro się natrudzić podczas podjazdu pod Mont Faron. Oprócz tego Acqua & Sapone przywozi swojego sprintera Guiseppe Palumbo.

Najbardziej znanym kolarzem w Brytyjskiej ekipie Endura Racing, jest Francuz Alexandre Blain, który ostatnie dwa sezony spędził w Cofidisie.

Skil-Shimano również przyjeżdża w dość eksperymentalnym składzie, w którym próżno szukać znanych nazwisk. Liderem Skil-Shimano na Tour Méditeranéen wydaję się być Albert Timmer, który często pokazywał się w ucieczkach podczas ubiegłorocznego Tour de France.

Dwoma filarami włoskiej ekipy Miche, będą z pewnością dwaj Polacy. W generalce walczyć powinien Przemysław Niemiec, który może liczyć na wsparcie Fortunanto Balianiego. Natomiast Krzysztof Szczawiński będzie walczył o zwycięstwo etapowe podczas płaskich etapów.

Ekipa Roubaix Lille Metropole przywozi swoją nową gwiazdę, jak na razie objawienie tego sezonu, 21-latka Arnaud Molmy. Młody sprinter z pewnością włączy się do rywalizacji o zwycięstwo etapowe w którymś z płaskich etapów.

Holenderska ekipa Vacansoleil powalczy w klasyfikacji generalnej za sprawą Brica Feillu oraz Mateo Carrary. W barwach Vacansoleil zobaczymy trzeciego z Polaków – Michała Gołasia.

Pierwszy skład ekipy Saur-Sojasun obecnie walczy w wyścigu do koła Kataru. Jednak we Francji powalczyć powinni Julien Simon, Cyril Bessy lub Jerome Coppel

Ekipa Big Mat Auber 93 do boju rzuca sprintera Nadira Haddu, młodszego brata Saida – który ściga się dla ekipy Bouygues Telecom.

Poszczególne etapy Tour Méditeranéen 2010:

Etap 1. 10 Styczeń Carcassone – Souvain 123 km

Etap 2. 11 Styczeń Peynier – Trets 170 km

Etap 3. 12 Styczeń Greasque – Six Fours 115 km

Etap 4. 13 Styczeń La Londe les Maures – Blot 160 km

Etap 5. 14 Styczeń La Ciotat – Toulon (Mt. Faron) 126 km

Mapa Tour Méditeranéen:


Lista startowa Tour Méditeranéen 2010:

1 Alejandro Valverde (Spa)
2 Juan José Cobo (Spa)
3 Mathieu Drujon (Fra)
4 Jose Vicente Garcia (Spa)
5 Alberto Losada (Spa)
6 Christophe Moreau (Fra)
7 Francisco Peres (Spa)
8 Mathieu Perget (Fra)
9 Arnaud Coyot (Fra)
10 Arnold Jeannesson (Fra)
Ag2R La Mondiale
11 Cyril Dessel (Fra)
12 Dimitri Champion (Fra)
13 Maxime Bouet (Fra)
14 Alexandre Efimkin (Rus)
15 Vladimir Efimkin (Rus)
16 Rinaldo Nocentini (Ita)
17 Anthony Ravard (Fra)
18 Ludovic Turpin (Fra)
19 José-Luis Arrieta (Spa)
20 Martin Elmiger (Swi)
Bouygues Telecom
21 Giovanni Bernaudeau (Fra)
22 Freddy Bichot (Fra)
23 William Bonnet (Fra)
24 Steve Chainel (Fra)
25 Damien Gaudin (Fra)
26 Yohann Gene (Fra)
27 Said Haddou (Fra)
28 Mathieu Sprick (Fra)
29 Guillaume Le Floch (Fra)
30 Alexandre Pichot (Fra)
Cofidis, Le Credit en Ligne
31 Stephane Auge (Fra)
32 Leonardo Duque (Col)
33 Julien El Fares (Fra)
34 Christophe Kern (Fra)
35 Sebastien Minard (Fra)
36 Amael Moinard (Fra)
37 Damien Monier (Fra)
38 Remi Pauriol (Fra)
39 Remi Cosin (Fra)
40 Tristan Valentin (Fra)
Astana
41 Alexander Vinokourov (Kaz)
42 Alan Davis (Aus)
43 Assan Bazayev (Kaz)
44 Enrico Gasparotto (Ita)
45 Dimitri Fofonov (Kaz)
46 Maxim Iglinsky (Kaz)
47 Gorazd Stangelj (Slo)
48 Mirko Selvaggi (Ita)
49 Roman Kireyev (Kaz)
50 Valery Dimitriyev (Kaz)
Française Des Jeux
51 Mickael Cherel (Fra)
52 Timothy Gudsell (NZl)
53 Remy Di Gregorio (Fra)
54 Yamhini Hutarovich (Blr)
55 Christophe Le Mevel (Fra)
56 Anthony Roux (Fra)
57 Wesley Sulzberger (Aus)
58 Jussi Veikkanen (Fin)
59 Thibault Pinot (Fra)
60 Arthur Vichot (Fra)
Rabobank
61 Robert Gesink (Ned)
62 Stef Clement (Ned)
63 Jos Van Emden (Ned)
64 Rick Flens (Ned)
65 Dimitri Kozontchik (Rus)
66 Pieter Weening (Ned)
67 Paul Martens (Ger)
68 Denis Van Winden (Ned)
69 Graeme Brown (Aus)
70 Tom Leezer (Ned)
Garmin-Transitions
71 Tom Danielson (USA)
72 Timmy Duggan (USA)
73 Robbie Hunter (RSA)
74 Michel Kreder (Ned)
75 Trent Lowe (Aus)
76 Christian Meier (Can)
77 Tom Peterson (USA)
78 Peter Stetina (USA)
79 Cameron Meyer (Aus)
80 Jack Robridge (Aus)
Acqua & Sapone
81 Dario Andriotto (Ita)
82 Massimo Codol (Ita)
83 Francesco Failli (Ita)
84 Vladimir Miholjevic (Cro)
85 Andrea Masciarelli (Ita)
86 Didac Ortega Orts (Spa)
87 Guiseppe Palumbo (Ita)
88 Luca Pierfelici (Ita)
89 Stefano Garzeli (Ita)
90 Francesco Masciarelli (Ita)
Endura Racing
91 Ross Creber (GBr)
92 Robert Hayles (GBr)
93 Robert Partridge (GBr)
94 Evan Oliphant (GBr)
95 Ian Wilrinson (GBr)
96 James Maccallum (GBr)
97 Garry Hand (GBr)
98 Alexandre Blain (Fra)
99 Scott Thwaithes (GBr)
100 David Lines (GBr)
Bretagne Schuller
101 Eduardo Gonzalo (Spa)
102 Lilianfra Jegou (Fra)
103 Noan Lelarge (Fra)
104 Stephane Bonsergent (Fra)
105 Gael Malacarne (Fra)
106 Laurent Pichon (Fra)
107 Jean-Luc Delpech (Fra)
108 Romain Hardy (Fra)
109 Nicolas Jouanno (Fra)
110 Johann Lebon (Fra)
Skil-Shimano
111 Floris Goesinnen (Ned)
112 Yukihiro Doi (Jpn)
113 Yann Huguet (Fra)
114 Alexandre Genier (Fra)
115 Piet Rooijakkers (Ned)
116 Thierry Hupond (Fra)
117 Feng Han (Chn)
118 Frederik Wilmann (Nor)
119 Albert Timmer (Ned)
120 Cheng Ji (Chn)
Miche
121 Pasquale Muto (Ita)
122 Przemyslaw Niemiec (Pol)
123 Edwin Carvajal (Col)
124 Fortunato Baliani (Ita)
125 Roberto Cesaro (Ita)
126 Leopoldo Rocchetti (Ita)
127 Simone Campagnaro (Ita)
128 Leonardo Pinizzotto (Ita)
129 Krzysztof Szczawinski (Pol)
130 Luigi Gitto (Ita)
Roubaix Lille Metropole
131 Clement Lhotellerie (Fra)
132 Jocelyn Bar (Fra)
133 Matthieu Boulo (Fra)
134 Benoit Daeninck (Fra)
135 Renaud Dion (Fra)
136 Mickael Larpe (Fra)
137 Arnaud Molmy (Fra)
138 Steven Tronet (Fra)
139 Morgan Kneisky (Fra)
140 Cedric Pineau (Fra)
Vacansoleil Pro Cycling Team
141 Brice Feillu (Fra)
142 Matteo Carrara (Ita)
143 Michal Golas (Pol)
144 Johnny Hoogerland (Ned)
145 Sergey Lagutin (Uzb)
146 Wout Poels (Ned)
147 Stephane Rosetto (Fra)
148 Lieeuwe Westra (Ned)
149 Gorik Gardijn (Bel)
150 Romain Feillu (Fra)
Saur-Sojasun
151 Cyril Bessy (Fra)
152 Jerome Coppel (Fra)
153 Jeremie Galland (Fra)
154 Jonathan Hivert (Fra)
155 Fabrice Jeandesboz (Fra)
156 Julien Simon (Fra)
157 Jean-Marc Marino (Fra)
158 Yannick Talabardon (Fra)
159 Anthony Delaplace (Fra)
160 Sebastien Joly (Fra)
Big Mat Auber 93
161 Niels Brouzes (Fra)
162 Fabien Bacquet (Fra)
163 Nadir Haddou (Fra)
164 Dimitri Le Boulch (Fra)
165 Julien Nazet (Fra)
166 Maxime Mederel (Fra)
167 Johan Nombaerts (Fra)
168 Jonathan Thire (Fra)
169 Guillaume Faucon (Fra)
170 Romain Lemarchand (Fra)