Russell DowningRussell Downing (CandiTV) wygrał pierwszy etap i został liderem Tour of Ireland. W wyścigu startuje Lance Armstrong, a także Bartosz Huzarski.

Brytyjczyk Russell Downing przyjechał dwie sekundy przed zawodnikami Saxo Banku Alexandrem Kolobnevem oraz Mattim Breschelem.

Pierwszy z trzech etapów wyścigu wiódł z Powerscourt to Waterford i liczył 196 kilometrów.

W wyścigu startuje Lance Armstrong (Astana), który przyjechał w głównej grupie na 23 pozycji. Tour of Ireland jest jego ostatnim, oficjalnym startem w tym roku.

Bartosz Huzarski reprezentujący drużynę ISD , jedyny Polak startujący w wyścigu, dziś zajął 57 miejsce, tracąc do zwycięzcy 2:12.