P1040766Słoweniec Borut Bozic (Vacansoleil) po finiszu z peletonu został triumfatorem pierwszego etapu TdP. Aktywnie jechał Błażej Janiaczyk.

Pierwszy etap 66 Tour de Pologne rozegrany został na ulicach Warszawy. Kolarze mieli do pokonania 12 rund, każda po 9 kilometrów. Na trasie były trzy lotne, jedna górska i jedna premia specjalna.

Już na pierwszych kilometrach z peletonu odskoczyło dwóch zawodników: Błażej Janiaczyk (Kadra Polski) oraz David Loosli (Lampre). Do prowadzącej dwójki próbował doskoczyć Sergio De Lis (Euskaltel).

Po drugim okrążeniu sytuacja była następująca: Janiaczyk i Loosli mieli 55 sekund przewagi nad De Lisem oraz 4:15 nad peletonem. Na kolejnych rundach przewaga powiększyła się do prawie 5 minut na czwartej rundzie.

Wtedy to do pracy w peletonie zabrała się drużyna Team Columbia, w międzyczasie wycofało się dwóch kolarzy Eros Capecchi i Robert Kiserlovski(Fuji Servetto), a ich kolega z drużyny Iker Camano nawet nie wystartował.

Z każdym kilometrem przewaga uciekinierów malała. Na dwie rundy przed końcem ucieczka została zlikwidowana.

Na peleton nie ma siły, zwłaszcza kiedy jedzie się we dwóch” – powiedział Błażej Janiaczyk na mecie etapu.

O dobre pozycje na finiszu walczyły ekipy: Lampre, Liquigas oraz Team Columbia. Jednak najszybszy okazał się Słoweniec Borut Bozic. Drugie miejsce zajął Andre Greipel (Team Columbia), a trzecie Francesso Gavazzi (Lampre N.G.C). Najlepszy z Polaków to Maciej Paterski (Kadra Polski) zajął 9 pozycję.

To był  bardzo szybki, ale krótki etap. Ostatnie 10 km jechaliśmy pełnym gazem ale udało mi się wygrać i jestem bardzo szczęśliwy” – powiedział zwycięzca 1 etapu, Borut Bozic.

Liderem dzięki bonifikacie za zwycięstwo został Bozic. Najlepszy z Polaków Błażej Janiaczyk jest czwarty.

Zapis relacji „na żywo” > tutaj

Pełne wyniki 1 etapu Tour de Pologne > tutaj

Galeria zdjęć > tutaj

Foto: Marek Bala (naszosie.pl)

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments